בון ג'ובי בישראל: כמה יעלו הכרטיסים?

שלושה חודשים נותרו לפני המופע המתוכנן של להקת בון ג'ובי בישראל, ואם מישהו חשב שזה יעבור בשקט עד אז – ובכן, הפתעה, זה לא. לפני כארבעה ימים צצה לה עצומה אינטרנטית ברשת שקוראת לג'ון בון ג'ובי, כמו גם לשאר חברי הלהקה, דייויד בריאן וטיקו טורס, לבטל את המופע בישראל ולהחרים את מה שהם מכנים "מדינת האפרטהייד" – עד שזו תסכים לשתף פעולה עם החוק הבינלאומי ולכבד את זכויותיו של העם הפלסטיני.

על העצומה חתום ארגון בשם PACBI - הקמפיין הפלסטיני לחרם תרבותי ואקדמי על ישראל, שככל הנראה יושב ברמאללה, או לפחות טוען שהוא יושב ברמאללה. עד כה חתמו על העצומה 1,083 אנשים, כאשר מארגניה מקפידים לדרבן את הגולשים לשתף אותה ברשתות החברתיות ולהגדיל את מספר החתומים – "בואו נגיע לאלף", "בואו נגיע לאלפיים" וכן הלאה.

"לא להעניק לגיטמציה למדינות מתעללות"

העצומה אף מכילה מכתב פתוח מטעם העמותה, שממוען ישירות ללהקה, ובה בין היתר נכתב: "אנחנו פונים לבון ג'ובי מתוך הנחה שאכפת לו מזכויות אדם, ואנחנו יודעים שהוא ייסד ארגון צדקה שמטרתו לסייע למשפחות נזקקות על קו העוני. הפשעים של ישראל נגד הפלסטינים גרמו למותם, פציעתם, עקירתם וייאושם של מיליוני אנשים. האו"ם דיווח כי ישראל הרסה 18 אלף בתים במתקפה האחרונה על עזה, וכמעט אף אחד מהם לא נבנה מחדש עד היום, כך ש-108 אלף פלסטינים נותרו חסרי בית".

בנוסף מצטטים מארגני העצומה את הבנק העולמי, שדיווח על המצוקה הכלכלית הרבה ששוררת בעזה, ואת הדו"חות של ארגון "בצלם" על כך שישראל שוללת מהפלסטינים את הזכות לעבוד למחייתם ומעדיפה לדכא אותם תחת משטר צבאי. "אנחנו מבקשים להזכיר לבון ג'ובי שזו חובתנו המוסרית של כל אחד מאיתנו לא להעניק לגיטמציה למדינות מתעללות", כותבים המארגנים. "הלהקה צריכה לזכור את ההשלכות הכלכליות שיש למופע שלה על מימון הצבא הישראלי והכיבוש".

בנוסף מציינים הכותבים חברות מסחריות שירוויחו מהמופע של בון ג'ובי בארץ, ביניהן מוטרולה ("שמעניקה אינטרנט לרכבת ישראל שעוברת בשטחים גנובים של כפרים פלסטינים"), HP ("שמספקת אמצעים ביומטריים לישראל באמצעותם מגבילה ישראל את תנועתם של הפלסטינים") ובנק לאומי ("שמממן בנייה ומשכנתאות בהתנחלויות"). המכתב אף מזכיר סרטון וידאו שפורסם בדף הפייסבוק של צה"ל בו חיילים מבצעים את ה"הארלם שייק" על טנק בגבול עזה ומנופפים ברובים באוויר, עובדה שלדעתם אף אחד לא אמור למצוא משעשעת.

"אנחנו מבקשים שתעשו את הדבר הנכון", מסכמים המוחאים, "ותחרימו את משטר האפרטהייד הישראלי כמו שאמנים אחרים החרימו את האפרטהייד בדרום אפריקה לפני כמה עשורים. ישראל כבר מקדמת את ההופעה, ומשתמשת בה כדי להסיח את דעתו של העולם מהפרת זכויות האדם הבוטות ופשעי המלחמה שלה. אנא נקטו עמדה קשוחה עד שהכיבוש יסתיים".

בתחתית העצומה ניתן למצוא לא מעט תגובות של גולשים מכל רחבי העולם שמביעים בה תמיכה, מציינים כי הם מתביישים בלהקה, קוראים לה להתבייש בעצמה ומבקשים ממנה להחרים את ישראל "למען כל הילדים הפלסטינים שנהרגו על ידי הציונים בפלסטין". "בון ג'ובי לא צריך להיות בצד הלא נכון של ההיסטוריה", כותב אחד המגיבים. 

תגובת מפיקי המופע, גיא בסר ושי מור: "ציפינו ללחצים מסוג זה ואין כל חשש, אפילו לא הקטן ביותר, שבון ג'ובי ייכנע להם".