אורלי אלקריב, שבתה נעמה נהרגה כשהייתה בת 15 באסון פסטיבל ערד ב-1995, התעוררה היום (שישי) בבוקר למציאות עגומה וקשה. אסון הר מירון החזיר אותה 26 שנה אחורה במנהרת הזמן. בפסטיבל נהרגו גם הנערים איטן פלד וחן יצחק ז"ל.

"לא למדו שום דבר מאסון פסטיבל ערד", אומרת אלקריב בראיון בלעדי ל-mako, "הרשויות במדינה ובהם הממשלה ומשטרת ישראל לא הפיקו את הלקחים. הכתובת הייתה על הקיר כל הזמן. היה אסון המכביה, הקצינה שנהרגה בחזרות לטקס המשואות, אבל אצלנו בישראל ממשיכים הלאה".

"אף אחד לא נותן את הדין על המחדלים והאסונות האלה ורק אנחנו המשפחות משלמות את המחיר הכבד", הוסיפה האם, "אני איבדתי את הבת שלי ועד היום כל המעורבים בפרשה לא טרחו לקחת אחריות, להתנצל ולבקש סליחה מהמשפחות".

לדבריה, הקמת ועדת חקירה זה עניין מיותר לגמרי. "המפכ"ל והשר לביטחון פנים, ראש הממשלה ושר הפנים צריכים להתפטר מיד. הם האשמים המרכזיים באסון הזה. מישהו צריך לשלם על מה שקרה פה. בעלי תפקידים צריכים לשבת בכלא. כששמעתי על האסון לא התפלאתי, זה היה ברור שיהיו עוד אסונות. אז יקימו עוד ועדה, מח"ש יחקור ויכתוב המלצות, יעברו שנים ועוד אסון יתרחש כאילו לא קרה כלום. אנחנו מדינה שמזלזלת לצערי בחיי אזרחיה".

אורלי אלקריב אמה של נעמה ז"ל
אורלי אלקריב

"במקרה של הבת שלי ראש העיר בערד האשים את הילדים וזה נוראי. לא לומדים שום דבר. מה השר אוחנה והמפכ''ל חשבו לעצמם כשאישרו כניסה בלתי מוגבלת להילולה? אסון המכביה וערד לא עמדו לנגד עיניהם, רק הצורך לספק את הפוליטיקאים. הרי מה שעצוב זה שאף אחד לא ייקח אחריות ולא יתפטר. כולם יאשימו את כולם והמשפחות הן אלה שיישאו את הכאב עד יומם האחרון".

לאלקריב יש עדיין רגשות אשם שנתנה לבתה ללכת לפסטיבל. "26 שנה עברו ותמיד מלוות אותי תחושות אשמה. למה אפשרתי לה לנסוע לפסטיבל", אומרת האם בעצב רב, "זה רודף אותי, למה לא מנעתי ממנה לנסוע למקום הארור הזה, אבל לא יכולתי באמת למנוע את זה ממנה. הרי אלפי הורים שלחו את ילדיהם לפסטיבל וסמכו על הרשויות שישמרו עליהם ושיחזרו הביתה בשלום".

"לצערי, גם במקרה שלנו וגם באסון הר מירון בעלי התפקידים שאחראים על האסון יתקדמו, ייהנו מהחיים, לא יישבו יום אחד בכלא וגם לא יתנצלו בפני המשפחות. אנחנו חיים בתרבות כזו שעוד ארבעה ימים כולם ישכחו מהאסון במירון ויעברו לעסוק בעניינים אחרים וזה עצוב".

האם סבורה שהאסון הבא כבר ממש בפתח. "אצלנו במדינה חיים מאסון לאסון. ההמלצות והניירות של הוועדות שוות כקליפת השום. אני רוצה לקוות שלא הדרג הזוטר, הש.ג ישלם את המחיר לבדו, אלא כל מי שנתן את ידו לאשר עלייה בלתי מוגבלת להילולה. שהמפכ''ל והשר לביטחון פנים יישבו בכלא, שישלמו את המחיר על מעשיהם. אבל זה היה קורה במדינה מתוקנת, אני בספק אם זה יקרה בישראל".