דורון מדלי נחשב לאחד מכותבי הלהיטים הפופולריים והמצליחים ביותר בישראל. מדלי אחראי ליצירתם של יותר מ-450 שירים, אבל ההצלחה הגדולה ביותר שרשם הייתה ללא ספק עם השיר Toy שזכה באירוויזיון 2018.

Toy אמנם הפך ללהיט והזניק את הקריירה הבינלאומית של נטע ברזילי, אבל על ההצלחה שלו ברחבי העולם העיב מכתב התראה לפני תביעה שנשלח אל מדלי ואל שותפו ליצירת השיר, סתיו בגר, מתאגיד המוסיקה הענק יוניברסל. במכתב, שנשלח זמן קצר לאחר הזכייה בתחרות, נטען כי השניים העתיקו חלקים מהשיר "Seven Nation Army" שהוציאו הווייט סטרייפס ב-2003. לפני כשנה חתמו הצדדים על הסכם כדי להימנע מהליכים משפטיים. ג'ק ווייט, סולן הרכב הרוק האמריקאי, קיבל בתמורה קרדיט בלחן והוא ייהנה מחלק מתמלוגי השיר.

בראיון ששודר הערב בתכנית אינטימי עם רפי רשף, חשף מדלי את פרטי הפרשה, שלדבריו גרמה לו לאבד מיליוני שקלים אותם היה יכול להרוויח מהתמלוגים. "חודש או חודשיים אחרי שזכינו באירוויזיון, הגיע מכתב נחמד כזה מארצות הברית שאמר - 'זכיתם באירוויזיון והשתמשתם בשיר שלנו, ולא עשיתם איתנו עסקה כזאת או אחרת'", סיפר היוצר של Toy. 

נטע ברזילי
אחד השיקולים היה לא לעצור לה את הקריירה. נטע ברזילי | צילום: eurovision.tv

"אז ביליתי הרבה בארצות הברית והבנתי הרבה דברים על האמריקאים", המשיך מדלי. "מה שנקרא - 'וולקאם טו דה יונייטד סטייטס אוף אמריקה', 'וולקאם טו פיים'. אתה רוצה להצליח? ברוך הבא. זה מה שעושים פה: קמים בבוקר עורכי דין ומחפשים ממי אפשר לנגוס. וכשאנחנו שני בחורים ישראלים מהמזרח התיכון, סתיו בגר ואנוכי, מול החברה הכי גדולה בעולם - יוניברסל, אין לנו שום סיכוי. ואם נלך לבית משפט בזמן שהם רוצים לפתור את זה במכתבי עורך דין, יש בחורה שאנחנו עוצרים לה את כל הקריירה, שרק התחילה. סתיו אמר לי משפט מאוד יפה: 'תגיד, זה השיר האחרון שלך בחיים?', אמרתי לו 'לא, יש לי גם 400 ומשהו שירים אחרים'. הוא אמר לי - 'גם אני ככה, אז הכל בסדר'". 

לטובת נטע אמרת: 'אני לא הולך לנהל את המאבק הזה'?
"זה היה אחד השיקולים". 

אתה רואה את הדימיון בין השיר שלהם לבין Toy?
"רק אחרי הרבה מאוד התעסקות. התעסקתי בזה חצי שנה. אז בחצי השנה הזאת הצלחתי להבין את הכמה שניות של הגיטרה שלהם והכמה שניות של הכינורות שלנו, שזה החלק שדומה, פחות או יותר".

על כמה כסף ויתרת?
"אנחנו עוד לא יודעים את החישוב, אבל אלה כמה מיליוני שקלים. אבל העניין זה לא הכסף, העניין היה לעצור את השיר. כסף זה דבר מאוד נחמד, אבל אנחנו כותבים שירים, אנחנו לא בונים בניינים ורואים בניין וכסף".