המחאה הפוליטית של ההרכב האיסלנדי הטארי בגמר אירוויזיון 2019 הפכה להיות אחד הרגעים המדוברים ביותר מתוך התחרות שהתקיימה בשבת האחרונה בתל אביב.

חברי להקת הרוק, שהתבטאו מספר פעמים במהלך החודשים האחרונים נגד ממשלת ישראל, הציגו בפני המצלמות דגלי פלסטין זמן קצר אחרי שפורסם הניקוד הסופי שלהם, והדבר עורר זעם בקרב רבים מהצופים.

כמו כן, יתכן שתהיינה השלכות לפעולה שלהם מצד איגוד השידור האירופי, שהזהיר מראש את כל המשלחות שבמקרה של מחאה פוליטית, ינקטו צעדים נגד המשלחת, שיכולים גם לגרום להשעיית המדינה מהתחרות.

בראיון שהעניקו לכלי תקשורת איסלנדי, כנראה בעקבות אותם איומים, חברי ההרכב קלמנס ניקלסון הניגן ומתיאס טריגבי הרלדסון, התייחסו לראשונה לסערה התקשורתית לה גרמו בערב הגמר ונשמעו הרבה יותר מפוייסים. 

"כמובן שלא היינו בטוחים אם להציג את הדגלים כי זה יכול היה להביא לפיטורינו", אמר ניקלסון ספק בצחוק, ספק ברצינות, "לא ידענו שזה יעשה כזה רעש, זה לא היה ממש מתוכנן מראש ולא תיארנו שזאת תהיה התגובה עם מאבטחים שהגיעו מיד ולקחו לנו את הדגלים".

כשנשאלו איך היו התגובות בישראל, ענו: "ההתייחסות הייתה אדירה. מדברים על זה בכל מקום וזה פקח לאנשים את העיניים, אבל זה גם היה קשה. שום דבר ממה שעשינו או אמרנו במהלך המסע שלנו לא בא מרוע לב. אנחנו רוצים שהעם הישראלי ידע שעשינו את כל זה מתוך תקווה, לא משנאה. תקווה גם לישראל וגם לפלסטין". 

הראיון נערך מחוץ לבית המלון בו שהו בתל אביב, כשהם נראים נינוחים ומשועשעים מכל הדרמה שחוללו. "אנחנו אסירי תודה על התמיכה האדירה שקיבלנו, הגיעו אלינו הודעות מחממות לב מרחבי העולם", אמר הרלדסון, "אנחנו רוצים להודות לכל מי שליווה אותנו במסע הזה".

לטענתם, מרוב הסערה שהתחוללה סביבם, הם כלל לא ידעו מי זכה בתחרות. "רק כשהגענו לבית המלון שמענו שהולנד זכתה בתחרות וזה הזמן להגיד לדאנקן לורנס מזל טוב, היה לו שיר מצוין".

למרות הנפת הדגלים והמסרים הפרו פלסטינים שהלהקה העבירה בכל הזדמנות במהלך שהותה בישראל, להפתעת רבים, תנועת ה-BDS תקפה אתמול את חברי ההרכב בטענה שהם לא עשו מספיק עבור ההסברה הפלסטינית 

"למרות המעשה הסולידרי של הלהקה, זה לא מקובל. הם היו צריכים להחרים את האירוע. זה לא מפחית את רמת הנזק שמי שהשתתף בתחרות בישראל גרם לקמפיין שלנו", נכתב בהודעה מטעם הארגון. מלבד הארגון, גם רבים מתושבי איסלנד לא היו מרוצים מהמהלך, שהרגישו כי לא מייצג אותם ולא מכבד את המעמד.