אירועי האירוויזיון בתל אביב הגיעו לסיומם בסוף השבוע האחרון ו-40 המשלחות שהגיעו ארצה חוזרים לאט לאט למדינותיהם. בעוד שרבים מהללים את האירוח הישראלי ואת ההפקה המושקעת, יש גם קולות אחרים שמתלוננים על ההתנהלות של גופי האבטחה בנתב"ג מולם.

בפוסט שעלה לעמוד הפייסבוק שלו, ליאם קלארק, אוסטרלי שמנהל את יחסי הציבור של המשלחת האסטונית, סיפר על תקרית שעבר לטענתו בשדה התעופה בן גוריון לפני שעלה למטוס בחזרה למלבורן. קלארק כתב: "התכוונתי להעלות פוסט פרידה מרגש על השבועיים המדהימים והמרגיעים בתל אביב, אבל אז עוכבתי ונחקרתי במשך שעתיים וחצי בשדה התעופה והמחשב שלי הוחרם. אני לא חושב שאחזור לישראל". 

הפוסט של ליאם קלארק (צילום: מעמוד הפייסבוק של ליאם קלארק)
הפוסט של ליאם קלארק | צילום: מעמוד הפייסבוק של ליאם קלארק

בתגובה לאותו פוסט, אוסטרלית נוספת בשם שרלין רייט, שהגיעה לארץ כדי לצפות באירוויזיון, סיפרה: "הם חיטטו לי בתיק וגרמו לי להוציא ממנו כל חפץ. זה היה מוגזם ונורא. יש לי חברים שנאלצו להציג כל תמונה שצילמו בישראל. צפיתי באנשים מאוסטריה שצרחו עליהם".

לטענת גורמים ברשות שדות התעופה, כל חברי המשלחות לאירוויזיון עברו את הבידוק באופן חלק ומהיר לשביעות רצונם למעט מקרה אחד בו המחשב הנייד של חבר המשלחת האסטונית נלקח לבדיקה לאחר שצפצף באופן מוזר במשך דקות ארוכות: "מדובר במקרה חריג של בדיקת מחשב שארכה זמן רב מהרגיל", הסביר גורם ברש"ת. "הוא לא טס יחד עם חברי המשלחת אלא בנפרד. הייתה בעיה במחשב הנייד שלו. כל העניין שלו נמצא בבדיקה. כל הבידוק של כל חברי המשלחות עבר באופן מהיר ללא כל עיכובים".

חבר המשלחת עוכב במשך דקות ארוכות ולאחר שהתברר שאין לו משהו חריג במחשב שעלול לסכן את הנוסעים מבחינה בטיחותית-ביטחונית הוא שוחרר ועלה למטוס. כאמור, עניינו נמצא בבדיקה של רשות שדות התעופה לברר מדוע זמן הבדיקה שלו היה ממושך וחרג מהרגיל. עוד מתברר שחברי המשלחת מאסטוניה הגיעו לטיסה שעה וחצי לפני הזמן, מאוחר מהמקובל, ולמרות זאת רובם עברו את הבידוק באופן מהיר.

מדובר רש"ת נמסר בתגובה: למעלה מ-1200 אורחים רשמיים ושאינם רשמיים של האירוויזיון נכנסו את ישראל ויצאו ממנה כשהם עוברים בידוק ביטחוני מקל ומהיר שיועד עבור תיירי ואורחי האירוויזיון ללא המתנה. עם זאת ממצא מתריע במחשב הנישא חייב בדיקה בטחונית נוספת לצורך שלילת סיכון לבטחון הנוסעים וטיסתם חזרה לארצם.

בראיון ל-mako, קלארק שיחזר את התקרית: "אמרתי לאנשי האבטחה בשדה התעופה 'בן גוריון' שאני טס לאוסטרליה דרך עמאן (בירת ירדן). כמה דקות לאחר מכן מאבטחת צעירה לקחה אותי הצידה לספסל ריק ושאלה אותי לגבי השהות שלי בישראל. היא נראתה לי מאוד מבולבלת. אותה בחורה הייתה נחמדה, אבל לאחר מכן הגיעו שתי נשים די כעוסות מצוות האבטחה שהתחילו לשאול אותי שאלות: מה עשיתי באירוויזיון, למה אדם מאוסטרליה חבר במשלחת של מדינה אחרת, למה אני טס דווקא דרך עמאן, מה עשיתי בקטאר בשנת 2016, מה הייתה העבודה שלי באירוויזיון, במה אני עובד בארץ המוצא שלי". לדבריו העיכוב והתשאול הממושך ארכו כ-70 דקות.

"באתי כדי לקחת חלק באירוויזיון והרגשתי שמתייחסים אליי כמו אל פושע. זו הייתה הרגשה איומה. אני לא מבין למה שאלו אותי כל כך הרבה שאלות. אף אחד מהתאגיד של 'כאן' לא היה בשדה התעופה. הם לקחו את המחשב שלי, פתחו תוכנות וסגרו. לא יודע למה. הם ביקשו ממני שברגע שהמטוס ינחת באוסטרליה אדווח על אובדן המחשב. הם אמרו שישלחו לי את המחשב מאוחר יותר. לא נראה לי שלמישהו בשדה התעופה בכלל היה אכפת ממה שעברתי פה", הוסיף קלארק.

על האירוויזיון סיפר: "זה היה אירוויזיון מהטובים שהיו, אם לא הטוב ביותר ונהניתי מאוד בישראל. אני לא רוצה לחזור לישראל ולעבור חוויה דומה. זה הספיק".