דניאל וחנה- עדי ברקן (צילום: עדי ברקן)
שתיהן סקסיות, בזה אין ספק. אבל מתי הרזון הופך להיות מוגזם? דניאל (משמאל) וחנה | צילום: עדי ברקן

אם יש משהו שאנחנו מתעסקים בו כאן בערוץ הגברים מדי יום ביומו, זה הדיון סביב האישה הסקסית. מודל היופי השתנה לא מעט לאורך השנים, אך דומה שבשנים האחרונות הדוגמניות נעשות יותר ויותר רזות – ולא תמיד בגלל שהן באמת נראות ככה; לפעמים הפוטושופ עוזר להן להשיג את המראה הדקיק, דקיק מדי. אנחנו רואים את המתניים הצרים והרגליים הדקיקות על שלטי חוצות, בפרסומות ובתצוגות אופנה, ואידיאל היופי הזה מחלחל פנימה, גורם לבנות צעירות רבות לחקות אותו - גורם לנו להימשך לבנות הכי רזות.

הצלם וסוכן הדוגמניות עדי ברקן, שגילה לעולם את סנדי בר ורבות אחרות, טוען שב-15 שנה האחרונות מידת הדוגמניות ירדה בשתי מידות - ובטח לא בעקבות שינוי גנטי. "בדרך כלל בתעשייה שלנו, אנחנו בוחרים בדוגמניות הרזות ביותר ואיבדנו קצת את הראש בשימוש בתוכנת הפוטושופ", אומר עדי ברקן ל-mako. "אנחנו הגברים, התחלנו להתבלבל. למה באמת אנחנו נמשכים ומי זו שבעינינו סקסית?"

"כך לא צריכה להיראות אישה"

"המדיה שלה אנחנו חשופים - בטלוויזיה, בעיתונים, בקטלוגים, בשלטי חוצות - איננה משקפת את התמונה האמיתית. כך לא צריכה להיראות אישה", ממשיך עדי ברקן. "לפי עניות דעתי, גוף של אישה נראה אחרת, ולכן יצאנו עם הפרויקט הזה".

הפרויקט עליו מדבר ברקן, שנחשף עכשיו לראשונה בערוץ הגברים של mako, הוא פרויקט צילום בו מככבות שתי דוגמניות במידות פיזיות שונות – דניאל (20), שנמצאת במצב של תת-משקל, וחנה (24). ברקן צילם את שתי הצעירות היפות בעירום מלא ובהלבשה תחתונה, כאשר המטרה העומדת לנגד עיניו היא לחשוף בפניכם את ההבדלים הפיזיים ולתת לכם, הגולשים, להחליט: מי יותר סקסית?

את הפרויקט הפיק עדי ברקן בשיתוף עם המרכז הישראלי לשינוי בהרגלי אכילה ולי קופר underwear. התזמון להעלאת הפרויקט אינו מקרי; בעוד כשלושה שבועות יעלה לקריאה שנייה ושלישית בכנסת "חוק הדוגמניות" אותו יזמו ח"כ ד"ר רחל אדטו וח"כ דני דנון, ואותו מוביל ברקן. במידה והחוק יעבור, לא יוכלו דוגמניות בתת-משקל (פחות מ-18.5 BMI) להופיע במדיה, וכן יוגבל השימוש בפוטושופ להצרת היקפים.

"שנייה לפני שהחוק עובר, חשובה לנו דעתכם", אומר עדי ברקן. "מי יותר סקסית – חנה או דניאל?"

דניאל - עדי ברקן (צילום: עדי ברקן)
דניאל בעירום מלא. קווי המתאר של הצלעות, זה סקסי בעיניך? | צילום: עדי ברקן
חנה - עדי ברקן (צילום: עדי ברקן)
חנה בעירום מלא. "מחכה שהחוק יעבור ואוכל להשתלב בתעשייה, כי גברים אוהבים נשים אמיתיות" | צילום: עדי ברקן

הדוגמניות: "חיות את הטירוף של להיות רזה ללא גבולות"

איך הדברים נראים מהצד השני של המצלמה? הדוגמניות חושפות את תחושותיהן לגבי מודל היופי המטורף הקיים היום בתעשיית הדוגמנות.

דניאל: "כנערה בת 16 רזה הגעתי לאחת מסוכנויות הדוגמנות והתגובה הראשונה שזכיתי לה הייתה "תורידי 4 קילו ותחזרי אלינו". נו, ומה מצפים מילדה בת 16 מתלהבת שבסך הכול רוצה קצת להתפרסם... ברור שאוריד וכמה שיותר מהר. אני זוכרת את הפעם הראשונה שעמדתי מול המראה אחרי 5 קילו שהצלחתי להוריד. הייתי כל כך מאושרת. כמובן שלסוכנות לא חזרתי, כי אמרתי לעצמי שעוד שני קילו בטח אראה יותר טוב, ואז מצאתי את עצמי בעולם האפל מכל. נכנסתי לסחרור, איבדתי את המחזור וכל ריגוש אחר. אני חושבת שאין מחלה יותר גרועה או הרסנית כמו הפרעות אכילה. שום תהילה ושום צ'אנס להיות מפורסמת לא שווה את הסיכון להיכנס למעגל ההרסני הזה.

"למזלי עברתי בחודשים האחרונים סדנת איזון בעמותה לשינוי הרגלי אכילה שבה למדתי שבדרך של ספורט ושילוב של תזונה נכונה וקצת קואוצ'ינג אפשר להגיע למצב של איזון והכי חשוב לעמוד מול המראה ולאהוב את עצמך כמו שאת", מוסיפה דניאל. "אני מתפללת עבור מאות אלפי נערות שהצעת החוק הזו תעבור כי המודל החברתי החולני שקיים היום הוא הגורם למגפת הפרעות האכילה שמשתוללת".

דניאל3- עדי ברקן (צילום: עדי ברקן)
"אני זוכרת את הפעם הראשונה שעמדתי מול המראה אחרי 5 קילו שהצלחתי להוריד. הייתי כל כך מאושרת". דניאל | צילום: עדי ברקן
חנה3- עדי ברקן (צילום: עדי ברקן)
"עם גוף כזה זה אפשרי בכלל להצליח בעולם הדוגמנות?" חנה | צילום: עדי ברקן

חנה: "תמיד הייתי בחורה בריאה ואהבתי את עצמי כמו שאני. את הטירוף הזה להיות רזה ללא גבולות אני רואה מסביבי. תמיד אמרו לי שאני יפה ולמה אני לא מנסה את תחום הדוגמנות, נו באמת למה? עם גוף כזה זה אפשרי בכלל? אך כשהצעת החוק הזו תעבור אולי גם אני אוכל להשתלב בתעשיית הדוגמנות כי גברים אוהבים נשים אמיתיות".

עכשיו אתה מחליט: מי הדוגמנית הסקסית יותר?

ראית את התמונות? עכשיו תורך: צפה בתמונות וקפוץ לטוקבקים כדי להגיב: מי סקסית יותר, דניאל או חנה? קח את כל הזמן שאתה צריך כדי לחשוב איזה מודל יופי אתה רוצה לראות פה בערוץ הגברים ובכלל בישראל בשנים הקרובות.

דניאל4- עדי ברקן (צילום: עדי ברקן)
אז מי יותר סקסית - דניאל? | צילום: עדי ברקן
חנה4- עדי ברקן (צילום: עדי ברקן)
או חנה? | צילום: עדי ברקן

קרדיטים:

צילום: עדי ברקן
עוזר צלם: רפאל מזרחי
איפור: חנה קריבושי
הלבשה תחתונה: קופר underwear
תודה למרכז הישראלי לשינוי בהרגלי אכילה ע"ר

>> אותה דוגמנית בעירום, שתי תמונות: אחת במצב הטבעי, שנייה בגרסת הפוטושופ
>> איך לך כוח להגדרות? כנס לפייסבוק של ערוץ הגברים