בגיל 37, עם שם משפחה מחייב, רקורד של סכסוך דמים מתוקשר וחיבור ישיר לכמה מבכירי העבריינים בישראל, ערן חייא מוגדר במשטרה ככוח עולה בעולם הפשע. מי שמכונה "האמריקאי" נראה צעיר מכפי גילו, ויש מי שחושבים שכוח ההרתעה שלו הוא עניין של ייחוס משפחתי – הוא בנו של איתן חייא, "הסנדק הישראלי", שהרוויח את הכינוי כשניהל את המאפיה הישראלית בניו יורק – אבל ג', קצין משטרה בכיר בדימוס, מציע לכולנו לא לטעות בחייא הבן. "אסור להתבלבל בגלל הבייבי פייס שלו. כשבודקים את המעשים שלו רואים עבריין מסוכן מאוד, אמיץ על גבול הטירוף. מצד שני הוא איש ביצוע מתוחכם, משוכלל".

ג' שירת ביחידה המרכזית במשטרת תל אביב וטיפל בין השאר בארגוני הפשיעה של האחים מוסלי, עמיר מולנר וחייא האב. כשהוא מתבקש להבהיר במה מתבטא התחכום של חייא, איש המשטרה לשעבר משיב: "לא הצלחנו להשיג ראיות חד משמעיות לחיסולים שהוא היה מעורב בהם. הוא יצירתי מאוד ומקושר מאוד, בין השאר לארגוני פשיעה ערביים ביפו ובמשולש".

איתן וערן חייא (צילום: Yonatan SindelFlash90)
צילום: Yonatan SindelFlash90

איתן חייא רצח אדם במיטתו כשהיה רק בן 17 וחצי. הוא נדון למאסר עולם, אבל שוחרר לאחר כשמונה שנים. "הוא הבין שבישראל הוא שרוף, מסומן על ידי המשטרה. לכן הוא טס לניו יורק מלכתחילה", אומר קצין מודיעין לשעבר

הוא גם הבן של "הסנדק".
"זה בהחלט נתן לו בתחילת הדרך מטריית הגנה, פחדו לפגוע בו כי הוא היה 'הבן של'. אני חושב גם שערן ירש מאבא שלו את הכריזמה ואת הכוח".  

עד כמה הם דומים?
"ערן היום אכזרי יותר, לא רואה בעיניים. מי שמתעסק איתו, עדיף שיזמין חלקת קבר. הכדור בראש או המטען זה רק עניין של זמן. הוא לא סולח ובמיוחד לא שוכח".

והוא גם לא בסביבה. לפחות שלוש שנים עברו מאז שערן חייא נראה לאחרונה בישראל; במשטרה לא הופתעו כשנעלם, ולא מתפלאים שאיש לא יודע מתי בדיוק עזב את הארץ. כבר בעשור שעבר למדו שם כמה קשה להתחקות אחר תנועותיו. "הוא היה יוצא מהארץ פעמיים בשבוע, חוזר ליום-יומיים ואחר כך טס לרומניה או למדינה אחרת באירופה, נוחת ושוב ממריא", אומר סנ"צ בדימוס עו"ד ניסים דאודי, לשעבר סגן ראש מפלג תשאול בימ"ר תל אביב. "היה קשה מאוד לעקוב אחרי הפעילות של ערן, אתה שם עליו מעקב ואחרי פחות מיממה, הופ, הוא כבר לא בארץ".

ההיעלמות של חייא הבן באה לאחר תקופה שבה בלט מאוד בשטח. בדצמבר 2004 עלה לכותרות כשטס עם חברו גדי חזן מקנדה למקסיקו כדי לחסל את השוטר לשעבר צחי בן אור; זה נגמר מבחינתו של חייא בשמונה שנות מאסר. כששוחרר בשנת 2012 הוא כבר היה מזוהה כמקורב לארגון של האחים מוסלי, לעמיר מולנר ולמי שנחשב כיום לאסיר המסוכן ביותר בישראל, עודה (קוקו) קוטייר.

חייא, המוסלים, מולנר וקוטייר ניהלו במשך מספר שנים סכסוך עם העבריינים וקרובי המשפחה בן כהן ואיציק כהן. באחד משיאיה של המלחמה המלוכלכת הזו נקטעו שתי רגליו של בן כהן לאחר שמטען התפוצץ במכוניתו; הוא סירב בשעתו לספר לחוקרים במי הוא חושד, אבל הבטיח לנקום בלי לפרט במי. לא ברור אם הספיק לעשות זאת לפני שנמצא מת בדירתו בנובמבר 2019, אבל כך או כך, גובה הלהבות היה מוגזם עבור ערן חייא ויוסי מוסלי. "הם הבינו שאנחנו בעקבותיהם, שנאסף הרבה מידע על המעורבות שלהם בסכסוך הזה, והם ברחו מהארץ", אומר גורם במשטרה.

איתן וערן חייא (צילום: AP_Kamran Jebreili)
צילום: AP_Kamran Jebreili

"עסקים של עבריינים ישראלים בדובאי מגלגלים מיליארדים", אומר מקור במשטרה. "חיילים בארגוני פשע טסים לשם מנתב"ג ברכבות אוויריות כדי לקבל הוראות מהבוסים. הם חוששים מהאזנות סתר, אז הם מעדיפים לשוחח בארבע עיניים"

 לאן נעלם ערן חייא? ככל הידוע, היעד הראשון שלו היה דרום אפריקה. "עבריינים שנמלטים מישראל מחפשים באופן טבעי להתמקם במדינות שיש בהן חיילים שלהם, ושאין לישראל הסכמי הסגרה איתם", אומר גורם במשטרה. "זה קרה במקסיקו, קולומביה, ברזיל, מרוקו, דרום אפריקה, והלהיט התורן הוא דובאי. אנחנו מאמינים שמשם ערן חייא מפעיל את החיילים שלו".

לא שואלים שם מאיפה הכסף

פעמיים בשנה האחרונה עלתה דובאי לכותרות כאן בארץ. הפעם הראשונה הייתה באוגוסט, כשנחתם בתיווך אמריקאי הסכם לנורמליזציה מלאה בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות. השנייה הייתה כשצצו עדויות קשות על כך שעבריינים ישראלים מנהלים באמירות רשת של עסקי זנות – וכעת מתברר שבכל הנוגע לייצוא של העולם התחתון הישראלי לדובאי, זה היה רק קצה הקרחון.

דובאי, כך עולה משיחות שערכנו עם גורמים במשטרה, הפכה בחודשים האחרונים למוקד עלייה לרגל עבור ארגוני פשיעה מהארץ. בדובאי עוסקים העבריינים מישראל לא רק בהפעלת בתי בושת אלא גם במסחר בביטקוין, הברחת סיגריות וטלפונים סלולריים, עסקי נדל"ן, זהב ויהלומים, תיירות, תשתיות – וקוקאין. הרבה מאוד קוקאין.

"מדובר בעסקים שמגלגלים מיליארדי שקלים בשנה", אומר מקור מודיעיני במשטרה. "כל שבוע יוצאות מנתב"ג רכבות אוויריות של עשרות חיילים בארגוני פשע שטסים לדובאי כדי לקבל הוראות מהבוסים שלהם. הם חוששים שאנחנו עקבים אחריהם בטלפונים, מבצעים האזנות סתר, אז הם מעדיפים לשוחח איתם בארבע עיניים. הם מלבינים בדובאי מאות מיליוני דולרים".

לפני כשלושה חודשים נתפסה בפרגוואי מכולה שהכילה 2.3 טון קוקאין רגע לפני שיצאה מהנמל באניית משא בדרכה למספר תחנות הפצה וביניהן ישראל; כמה ימים לאחר מכן נתפסו ארבעה ישראלים בנמל אודסה לאחר שהבריחו למדינה 120 ק"ג קוקאין. הברחה נוספת, של 2 טון קריסטל מת' ואקסטזי מדרום אפריקה, סוכלה על ידי משטרת יפן שעצרה באחד הנמלים במדינה שני ישראלים שהמתינו במחסן לסם. רק השבוע תפסו בלשי ימ"ר לכיש חצי טון קוקאין שהוברח בתוך חבילות דפי צילום במכולה שנשלחה מדרום אמריקה לנמל אשדוד. תושב לוד בן 50 נעצר על ידי המשטרה. שווי הסמים שנתפסו בישראל, בפרגוואי וביפן נאמד בחמישה מיליארד שקלים.

במשטרה יודעים לספר שבשבוע שעבר טסו עשרות חיילים ממרכז הארץ לפגישה בהולה עם ראש ארגון פשע שנמצא בדובאי. זה קרה לאחר שמספר עסקאות של הברחת קוקאין - לישראל, הולנד, בלגיה, יפן ואוקראינה - סוכלו על ידי משטרת ישראל וגרמו לארגון נזק של מאות מיליוני שקלים. כך למשל קרה למשלוח של 750 ק"ג קוקאין שהוסתר בתוך חביות תמצית משקה בננה; הוא עשה את דרכו מגואטמלה לאנטוורפן, בלגיה, המשיך במסע לנמל אשדוד ומשם שונע על גב משאיות למחסני חברה בבאר טוביה. בלשי ימ"ר לכיש שקיבלו מידע על המשלוח ערכו חיפושים במקום, ומצאו מאות תיקי ס שהכילו אריזות סגורות של קוקאין.

איתן וערן חייא (צילום: אריק סולטאן)
צילום: אריק סולטאן

העיתונאי בוקי נאה: "התחילו לקרוא לערן חייא 'האמריקאי' בגלל שהוא נולד בארה"ב. כבר כבחור צעיר הוא הסתובב עם שומרי ראש, נהג בב.מ.וו חדשה. אבל מה שהוא ירש מאיתן זה חיים נוראיים, הוא בורח גם ממשטרת ישראל וגם מהאויבים שלו"

"ההוראה על רכישת כמות הקוקאין העצומה הזו וההברחה שלו ארצה ניתנה על ידי עבריינים בכירים ישראלים שהתמקמו בחצי השנה האחרונה בדובאי", אומר גורם במשטרה. "מדובר בשיתוף פעולה בין בכירי פשע מהמגזר הערבי במשולש, ביפו ובשפלה לבין עבריינים בכירים ממרכז הארץ. הם מנהלים משם עסק חובק עולם של סחר בקוקאין. הגבולות האוויריים עם דרום אמריקה סגורים בגלל המגפה וההברחות מתבצעות באניות מסע, המלחים שם משתפים פעולה עם העבריינים".

מה קורה בדובאי עצמה? כל הפעילות הזאת לא מושכת אש מהרשויות?
"דובאי זה גן עדן למלביני הון. שם לא שואלים מאיפה הכסף".

בסוף מגיעים לכולם

לישראל אין כיום הסכמי הסגרה עם איחוד האמירויות, אבל בכירים במשטרת ישראל כבר הספיקו להיפגש עם גורמי משטרה באמירויות כדי ליצור שיתופי פעולה עתידיים. בינתיים עוקבים חוקרי יחידת להב 433, כולל יחידות הסייבר ובכלל זה הזרוע הביצועית והמודיעינית יאחב"ל, אחר פעילותם של חייא ואנשיו. גם עבריינים שמקורבים למשפחת מוסלי, ולמשפחות פשע אחרות שהעבירו את עסקיהן לדובאי, נמצאים על הרדאר. "אנחנו עוקבים אחרי כל המבוקשים בשיתוף פעולה עם משטרות בעולם", אומר גורם במשטרה. "במדינות כמו דובאי ובדרום אפריקה זה יותר מסובך, אבל אנחנו מפעילים לחצים - כולל סיוע דיפלומטי – כדי שיגרשו אותם לישראל. בסוף מגיעים לכולם".

ערן חייא יודע את זה. אחרי הכל, אביו איתן נחשב במשך שנים רבות לראש המאפיה הישראלית בניו יורק – הבוס הגדול, האיש שאי אפשר לגעת בו. אבל גם אליו הגיעו.

בן כהן (צילום: פלאש 90)
בן כהן | צילום: פלאש 90

ערן חייא, האחים מוסלי, עמיר מולנר ועודה קוטייר ניהלו סכסוך ממושך עם העבריינים בן כהן ואיציק כהן. בשיא המלחמה המלוכלכת נקטעו רגליו של בן כהן לאחר שמטען התפוצץ במכוניתו. הוא הבטיח לנקום, בלי לפרט במי

חייא האב (68) חקוק בזיכרונם של קציני המודיעין במשטרת ישראל מאז שרצח אדם במיטתו כשהיה רק בן 17 וחצי. הוא נדון למאסר עולם ובהמשך נגזרו עליו עוד שש שנות מאסר בפועל על חטיפת אדם וסחיטתו. לאחר כשמונה שנות מאסר, הנשיא דאז אפרים קציר קצב את עונשו של איתן חייא והוא שוחרר. "הוא רצה לפתוח בחיים חדשים והבין שבישראל הוא גמור, שרוף, מסומן על ידי המשטרה. לכן הוא טס לניו יורק מלכתחילה", אומר קצין מודיעין לשעבר ומוסיף משפט שכאילו עבר בירושה: "גם כשהוא עזב לחו"ל עקבנו אחריו, אבל זה לא היה קל".

חייא האב התגורר בניו יורק בשנים 1981-2004. בין השאר הביא שם לעולם את ערן, שמחזיק עד היום בדרכון אמריקאי, עם מי שהייתה אשתו הראשונה ואם ארבעה מילדיו. חייא הקים עם חבר ושותף בשם ג'וני אטיאס את המאפיה הישראלית שהייתה גורם דומיננטי בעולם התחתון של ניו יורק בשנות ה-80, אבל משהו קרה בין שתי השותפים בתחילת שנות ה-90 ורק אחד מהם שרד. בפברואר 1993 הורשע חייא ברצח אטיאס ובניהול ארגון פשע, ונידון ל-15 שנות מאסר בכלא פדרלי.

ב-2014, לאחר שריצה את מרבית העונש, חזר חייא לישראל. לפי כתב אישום שהוגש נגדו באותה שנה, הוא לא בזבז זמן כשחזר מניו יורק והחל מיד לעסוק בהלוואות בריבית ובגביית חובות. הוא נעצר בגין עבירות של סחיטה באיומים והלבנת הון, הורשע במרבית העבירות ונדון ל-20 שנות מאסר בפועל וקנס של מיליון וחצי שקלים. השופט צבי גורפינקל, שהרשיע את חייא, זכה לאבטחה צמודה במשך כל המשפט מחשש שינסו לפגוע בו. לאחר מתן גזר הזין ערער חייא לבית המשפט העליון ומאסרו קוצר ל-12 שנים. לפני כחצי שנה הגיש לבית המשפט בקשה לבטל את סיווגו כראש ארגון פשע, מה שעלול לפגוע באפשרות שלו לשחרור מוקדם (נכון להיום הוא אמור להשתחרר בשנת 2026). "מגדירים אותי כמי שעומד בראש כנופיית פשע כשאני כלל וכלל לא בקשר עם עבריינים בכירים [...] הטענות נגדי הן לא יותר מהמצאות", טען חייא.

איתן וערן חייא (צילום: Yonatan Sindel Flash90)
צילום: Yonatan Sindel Flash90

חייא האב הקים עם חבר ושותף בשם ג'וני אטיאס את המאפיה הישראלית, שהייתה גורם דומיננטי בעולם התחתון של ניו יורק בשנות ה-80. אבל משהו קרה בין שתי השותפים בתחילת שנות ה-90, ורק אחד מהם שרד

יזכה לשחרור מוקדם או לא, עדיין מחובר לעבריינים או לא, הבחירות שעשה בחייו איתן חייא מהדהדות כיום בסיפור של בנו. "ערן חייא הוא כמו הרבה בנים ממשיכים של ראשי ארגוני פשע - דרור אלפרון, ניסים דומרני, שי שירזי. הם יכולים להיות תלמידים מצטיינים עם תעודת בגרות מעולה, אבל בסופו של דבר הם נסחפים אחרי האבות", אומר קצין חקירות במשטרה. "הם נמשכים לכוח, לעוצמה, לכסף, למכוניות. הם מתמכרים לזה ובסופו של דבר יורשים את האבות".

הוא למד את כל הטריקים מהטובים ביותר

ערן חייא אכן היה תלמיד מצטיין; בתיכון ברמת גן שבו למד חזו לו עתיד של מדען. "הוא היה ממש מחונן בפיזיקה וכימיה, מבריק ברמות", מספר חבר ילדות שלו. "ערן היה יכול להיות בקלות קצין בסיירת מטכ"ל, בשייטת 13, אבל בשלב מסוים הוא הלך לאזורים של אבא שלו".

האחים מוסלי ועמיר מולנר פרסו את חסותם על הבן של הסנדק, והוא על פי החשד היה מעורב בהשתקת מי שהיו אמורים להעיד נגד חבריו לפשע. העיתונאי בוקי נאה מספר על ראשית דרכו: "מהר מאוד התחילו לקרוא לו 'האמריקאי' בגלל שהוא נולד בארה"ב. כבר בתור בחור צעיר הוא הסתובב עם שומרי ראש, נהג בב.מ.וו חדשה. אף אחד לא התעסק איתו, אבל מה שהוא ירש מאיתן זה חיים נוראיים. הוא נע ונד כמו חיה נרדפת, בורח גם ממשטרת ישראל וגם מהאויבים שלו".

ניסיון החיסול של צחי בן-אור מיקם את חייא על מפת הפשע הישראלית. בן-אור נחשד בשעתו ברצח העבריין פנחס בוחבוט ב-1999, ולאחר שנעצר נוהל איתו מו"מ על מנת שישמש עד מדינה כנגד שולחיו. בדצמבר 2004 התארחו חייא וגדי חזן בדירתו במקסיקו ובשעת לילה מאוחרת ירו בו למוות. על פי האישומים נגדו, לאחר מכן ניסה חייא לרצוח את בת זוגו של בן-אור, אזרחית קולומביאנית. הוא נכנס לחדר השינה, חנק אותה ושיסף את גרונה באמצעות מכשיר חד. היא שרדה, אך נפצעה באורח קשה מאוד.

עמיר מולנר (צילום: Photo by Yossi ZeligerFlash90)
צילום: Photo by Yossi ZeligerFlash90

"העובדה שהוא הבן של הסנדק פתחה לערן דלתות בעולם הפשע והוא למד איך לשגע את יחידות המודיעין של המשטרה", אומר עבריין לשעבר מרמת גן. "לדעתי הוא מנסה לחקות את עמיר מולנר (בתמונה), ערן למד ממנו המון"

חייא וחזן נמלטו לישראל וכעבור שנתיים נעצרו. ההערכה היא שעבריינים בכירים עמדו מאחורי חיסולו של בן-אור ושילמו להם כדי לבצע את הרצח, אבל השניים שמרו בחקירותיהם על זכות השתיקה. בסופו של דבר נאלצה הפרקליטות לסגת מכוונתה להאשים את השניים ברצח עקב קשיים ראייתיים וחתמה על הסדר טיעון עם חייא שבמסגרתו הורשע בניסיון רצח וגרימת חבלה.

חייא סיים לרצות את שמונה השנים שלו בסמיכות זמנים להגשת כתב האישום נגד אביו, אבל בשלב הזה כבר ביצר את מעמדו בעולם התחתון בזכות עצמו. קצרה היריעה מלתאר את תולדות הסכסוך שלו ושל חבריו עם בני משפחת כהן – בין השאר הוטמן ברכבו של איציק כהן מטען שהרג את חברו אבי קוביוב, ואילו בן כהן היה מטרה לניסיון חיסול נוסף כשנתיים לאחר שאיבד את רגליו בסיבוב הקודם. ככל הידוע, החיסול האחרון בשרשרת היה בפברואר 2019, כשמתנקשים חיסלו מטווח אפס את שרון דדון, מאנשיו של בן כהן, בחניון תת קרקעי ברמת גן.

כשזה קרה כבר היה ערן חייא רחוק מאוד מישראל. לפני יותר משלוש שנים נפתחה חקירה נגד עודה קוטייר וחברו העבריין הבכיר איציק בר מוחא, ועד מדינה בפרשה חשף פרטים הנוגעים ליחסים בין חייא, האחים מוסלי וקוטייר. חייא ויוסי מוסלי הבינו שמעצר ממושך הוא רק עניין של זמן ועפו לדרום אפריקה, שם התמקמו בתוך קומונת בהנהלת אחיו של יוסי, שי, שמצדו מבוקש לחקירה בארץ.

"כשמסתכלים על הדרך הוא עשה עד היום, ערן הגיע למעמד גבוה יותר מזה שהיה לאבא שלו", אומר קצין משטרה. עבריין לשעבר מרמת גן מוסיף: "העובדה שהוא הבן של הסנדק פתחה לו דלתות בעולם הפשע והוא למד מהטובים ביותר את כל הטריקים, איך לשגע את יחידות המודיעין של המשטרה כדי שלא יתפסו אותו. לדעתי הוא מנסה לחקות את מולנר, ערן למד ממנו המון".

לדברי גורם בכיר במשטרה, חייא עשוי לרשת ממולנר ומהאחים מוסלי את התואר המפקפק של היעד מספר אחת במשטרת ישראל. "הוא ערמומי והיו לו מורים טובים בעולם הפשע, כולל אבא שלו. מאיתן הוא לקח את האומץ והאכזריות, מאחרים את התבונה לא להיתפס. בינתיים מצליח לו".

בתשובה לשאלותינו על פעולות שנוקטת משטרת ישראל בנוגע לעבריינים ישראלים הפועלים מדובאי בכלל, וערן חייא ויוסי מוסלי בפרט, דוברות המשטרה מסרה בתגובה: "משטרת ישראל משתפת פעולה עם גורמי אכיפה רבים בנושאים מגוונים בהם יש למשטרה עניין. מטבע הדברים אין בכוונתנו להתייחס לפעולות המבוצעות בארץ או מחוצה לה ואין בדברים אלו בכדי לאשר או להכחיש את תוכן הפנייה".