ביום חמישי שעבר, ה-2.8, קיבלתי הודעת פייסבוק. שי דהן, שפנה אליי דרך החשבון של אחד מעובדיו, הציג את עצמו וביקש לספר את גרסתו לפרשה שעשתה באותו יום כותרות ראשיות במרכז אמריקה וגם כאן בישראל.

הדיווחים בשתי היבשות חשפו סיפור גדול מהחיים: דהן, שהוסגר לפני כחמישה חודשים מספרד לפנמה בגין מעשי הונאה ומרמה בתחום הנדל"ן, נמלט מהכלא המרכזי במדינה במטוס פרטי שהטיס אותו ישירות למיאמי. לפי הידיעות שפורסמו בפנמה, ההימלטות האקסקלוסיבית באה לאחר ששיחד את הסוהרים ואת מנהלי הכלא בסכום כולל של 2 מיליון דולר. בפנמה פורסם גם שהאיש אינו סתם אסיר נמלט – אלא, על פי שירותי הביטחון במדינה, סוכן מוסד מסוכן שמחזיק ברשותו שישה דרכונים עם זהויות בדויות שונות.

שי דהן נמלט מפנמה
רגע הבריחה. דהן במטוס הפרטי

עוד לפני שדהן החל למסור לי את גרסתו, היה ברור שהפרשה מייצרת כאבי ראש גדולים לבכירים בפנמה. הקלות שבה ברח ושלל ההקלות שקיבל כששהה בתוך תחומי הכלא הן די והותר כדי לסבך פקידים רמי דרג בשאלות לא נעימות. מצד שני, גם בשמו של דהן החלו להיקשר פרסומים לא מחמיאים: בין השאר דווח בכלי תקשורת במרכז אמריקה ובדרומה שהוא פושע סדרתי. אחד מאתרי החדשות ביבשת הגדיל לעשות והשווה אותו לפבלו אסקובר ולאל צ'אפו גוסמן, שניים מהארכי-פושעים הגדולים אי פעם (דהן: "עוד מעט יגידו שאני גם אלוהים").

דהן, שירד בינתיים למחתרת, סיפר לי בשיחת ווטסאפ ממושכת ממקום מסתורו את סיפור חייו. "מעולם לא ישבתי בכלא ולא רימיתי אף אחד. אני חף מפשע, נקי לחלוטין. אני איש עסקים לגיטימי שמנהל חברות שמעסיקות 80 עובדים ומחזיקות בנכסים של 100 מיליון יורו. כל הטענות כלפיי שקריות, תפרו לי תיק בגלל שאני הולך להפיל שרים בממשלת פנמה", אמר דהן וטען שיש לו ראיות לכך ששרי ממשלה קיבלו שוחד – מידיו של לא אחר מאשר שי דהן.

באותו יום הגיעה למערכת מאקו תמונה שלו בתאו בבית הסוהר כשרעול פנים מצמיד אקדח לראשו. לטענת דהן, התמונה הועברה לבני משפחתו ולעובדיו, שאולצו לשלם לגורמים בפנמה שוחד בסכומים גבוהים תחת איום שיירצח אם יסרבו להעביר את הכספים. לדבריו, הסחיטה הזו הייתה הסיבה לכך שהחליט לברוח. "הבנתי שזה לא ייגמר אף פעם", אמר.

שי דהן
בדובדבן אומרים: "אולי הוא היה במפקדה או בחימוש"

דהן השמיע את גרסתו בלהט ובשכנוע עצמי, אבל כשבודקים מה מסתתר מאחוריה, מתגלה שורה של חורים ופינות אפלות. בשבוע האחרון נערך במגזין מאקו תחקיר מקיף שחשף בין השאר כי הוא מחזיק לפחות שלוש זהויות שונות: שי דהן, שי גולן ושי אלאלוף. איש עסקים לגיטימי? אולי, אבל גם כזה שהסתבך בחמש מדינות שונות בפרשות שחלקן חמורות מאוד. יוצא יחידת דובדבן ש"לחם בשטחים"? יכול להיות, אבל אף אחד ששירת ביחידה בשנים התואמות לא מצליח להיזכר בו. קורבן לשחיתות בממשלת פנמה? ייתכן, אבל רק אם אתם מאמינים בצירופי מקרים: לפני כשבע שנים טען ישראלי בשם שי גולן, לשעבר מלך עסקי העגלות של קנקון, כי גורמים בממשל המקסיקני מתנכלים לו.

"לא אתפלא אם הוא ביים את החטיפה של עצמו"

קשה מאוד להגיע למידע ודאי באשר לשי דהן/ גולן/ אלאלוף, אבל דבר אחד ברור: לפני שמונה שנים הוא היה על גג העולם. דהן הפעיל אז ביד רמה מערך עגלות משגשג בקניון "לה איסלה" בעיר קנקון, מקסיקו. עשרות עובדים מטעמו מכרו צמידים, מוצרי טיפוח לשיער ומחליקי שיער והוא גלגל מיליוני דולרים, גר בווילה מפוארת, נסע במכונית יוקרה כשהוא מוקף בשומרי ראש. את המתחרים הגדולים שלו דאג לסלק מהדרך. לפי העדויות שבידינו, בחלק מהמקרים זה נעשה תוך איומים מפורשים על חייהם.

"הוא אדם כוחני וכל הקניון פחד ממנו, גם ההנהלה. שי פשוט החליט שהוא יהיה מלך העגלות של קנקון, והוא סילק חלק מהמתחרים שלו. אלה שהתנגדו חטפו ממנו איומים קשים ואזהרה שחייהם בסכנה", טוען רון (שם בדוי), ישראלי שעבד ב"לה איסלה" באותה  תקופה. "היה מקרה שמתחרים שלו סירבו לעזוב את הקניון והוא דאג שמישהו מטעמו יירה שישה כדורים לעבר בתי העובדים, להפחיד אותם שלא יגיעו יותר לעבוד בקניון. הוא גם הזהיר אותם שיחטפו מכות".

שי דהן
"תבין, אני שווה לפחות 100 מיליון יורו". דהן והפרארי

לדברי ישראלים שעבדו בעגלות בקנקון, דהן סיפר להם שנולד ברמת אביב להורים אמידים (אנשים אחרים, שנתקלו בו במקומות ובזמנים אחרים, מוכנים להישבע שנולד בכלל ברמלה). את העובדים המצטיינים שלו תגמל בבונוסים: שקיות מריחואנה וקוקאין. "שי היה מזמין את עובדי העגלות אליו הביתה למשחקי פוקר ומסיבות. הוא חי חיים ראוותניים - וילת פאר, כלבי רוטוויילר, מצלמות אבטחה. הוא סיפר לנו שהוא היה נשוי לקנדית ושבגלל איזה סכסוך איתה שנגע לכרטיסי אשראי הוא עזב וברח למקסיקו", אומר ס', שעבד גם הוא בקניון בקנקון. "הוא עשה המון כסף, חי חיים של מלך, אבל התיאבון שלו לא נגמר אף פעם. הוא רצה שכל העגלות בקניון יהיו שלו".

ס' מספר שבאחד האירועים בביתו של דהן, עובד שתה מכוס שהוכנס לתוכה אל.אס.די. "זה היה קטע של צחוק, שי אהב להשתטות", הוא אומר. "העובד שתה ואחרי כמה דקות חטף פרנויה ורץ ברחבי קנקון כשהוא מדמיין שהכלבים של שי רודפים אחריו. למזלו זה לא נגמר באסון כי הוא הגיע לבית של רב מקומי, איש חב"ד, שהרגיע אותו".

העובדים בעגלות גילו עם הזמן שדהן מחליף שמות. "פעם הוא קרא לעצמו גולן, פעם אלאלוף. אנחנו כעובדים ידענו שקוראים לו אלאלוף, בטח לא דהן", טוען עובד לשעבר. "כמעט כל דבר שהוא סיפר לנו התברר כלא נכון".

שי דהן
"איש כוחני", אומר אדם שעבד בקניון היוקרתי בקנקון

על פי החשד, בחודש יולי 2010 ביים דהן את חטיפתו שלו במטרה להפליל במעשה את יריביו העסקיים. אור וירצר, מי שניהל את עסקי העגלות בקניון מטעמו של דהן, סיפר אז לחדשות 2: "דיברתי איתו במשך עשר שניות. הוא אמר לי שהוא הולך לסדר את הדברים בקניון, אחרי עשר שניות בערך שמעתי פתאום איזה יריות. איזה חמישה, שישה כדורים, צעקות בספרדית ובעברית, ומאז הטלפון שלו מנותק".

במשטרת מקסיקו חיפשו אחר דהן, אך אחת האפשרויות שנבדקו הייתה שהוא מסתתר באיזה מקום. "לא אתפלא אם הוא בכלל ביים את החטיפה. כמה ימים אחר כך הוא פתאום חזר לעניינים כאילו לא קרה כלום. אולי הוא עשה את זה כדי להעיף את המתחרים שלו", טוען מנהל לשעבר בעגלות בקניון.

דהן מצדו טען השבוע שהוא היה בכלל הקורבן, שניסו לסחוט אותו ולהשתלט לו על העגלות: "מה שהיה במקסיקו זה שעבריינים מישראל ניסו לקחת לי את העסקים".

"שמרו ממנו מרחק"

דהן מסר לנו מעט מאוד פרטים ביוגרפיים, אבל הוא כן סיפר בגאווה על השירות הצבאי שלו: "הייתי בדובדבן, שירתתי בשטחים". אלא שגם זה ככל הנראה לא מדויק. בדיקה מקיפה שערכנו העלתה כי לוחמים ששירתו בדובדבן בשנים הרלוונטיות אינם מכירים אדם בשם שי דהן, שי גולן או שי אלאלוף שהיה לוחם ביחידה ("אולי הוא היה במפקדה או בחימוש", נידב אחד מהם).

(צילום מסך מתוך: www.critica.com.pa)

(צילום מסך מתוך: www.critica.com.pa)

השבוע ביקשתי מדהן להסביר מה קורה כאן. הוא בחר שלא להגיב. זה לא היה מקרה יחיד: מאז הריאיון הראשון איתו התקשיתי לקבל את תגובתו לשאלות שעלו בתחקיר מגזין מאקו.

על פי הגרסה שמסר דהן בשיחת הווטסאפ שלנו, מה שקרה לו לאחר השירות הקרבי היה לא פחות מנס: "יום אחרי שהשתחררתי טסתי ללוס אנג'לס בלי דולר כדי לנסות את מזלי בעסקים", אמר ופירט שסייע לאיש עסקים יהודי לחתום על עסקת נדל"ן בקולורדו עם משפחתו של הזמר מייקל ג'קסון, ובתמורה גרף לכיסיו 14.5 מיליון דולר. "אלוהים נגע בי, היה לי מזל", טען. "יש לי נדל"ן בלונדון, בברצלונה, בלוס אנג'לס, בפנמה סיטי ובעוד מקומות. אני טס במטוסים פרטיים. השיטה שלי לעשות כסף הייתה פשוטה: קניתי מגרשים בזול, מכרתי לקבלנים ובתמורה הם בנו בניינים ונתנו לי בחינם כמה דירות. לא חסר לי כלום בחיים. אני די מבוסס. מעולם לא הסתבכתי ולא ישבתי בכלא".

המציאות שונה מאוד. אנשים שמכירים היטב את דהן מספרים שלאחר השחרור הוא טס בכלל לקנדה, הכיר אישה מקומית, נישא לה ובשלב מסוים נעלם מהאופק כשהוא מותיר אחריו חובות במאות אלפי דולרים. "שי באמת סיפר לנו שהוא היה בקנדה, אבל גם מולנו הוא לא חשף את כל האמת", מספר מקורב לשעבר של דהן. כך או כך, הסיפור על האישה הקנדית מהדהד את הדברים שאמרו לנו מי שעבדו תחת דהן בקנקון.

לפחות אין ספק שהוא אכן שהה בלוס אנג'לס בשלהי העשור שעבר. פרטים על התקופה שלו שם נחשפו בדצמבר 2009, כשעבר מארצות הברית למקסיקו והתחיל להפעיל את מערך העגלות בקניון היוקרתי בקנקון. עם הגעתו לעיר פרסמה משטרת לוס אנג'לס הודעה חריגה שבה הזהירה את הציבור מפני דהן; המודעה, שבה הופיעה תמונתו, נחשפה בזמנו בעיתון "הארץ". "היזהרו מהאיש הזה! מדובר בישראלי השוהה באופן בלתי חוקי במקסיקו כשברשותו תעודות מזויפות. שמו שי גולן והוא משתמש לעיתים בשם שי אללוף. הוא מתנייד ברכב מפואר (סביר להניח ללא לוחיות רישוי), והוא מבוקש בארה"ב ובקנדה בגין עבירות הונאה וזיוף בהיקף גדול. דווח גם כי איש זה שיחד את דרכו החוצה מאישומים בגין עבירות נשק בשנת 2008". עוד צוין במודעה כי גולן מציג עצמו כאיש עסקים אמריקאי אמיד, אבל היה מעורב במספר הונאות נדל"ן בקנקון ו"הפעיל אמצעי הפחדה" מול שני בעלי בתים שניסה להשתלט על רכושם.

שי דהן (צילום: critica.co.pa)
"הבנתי שהסחיטה לא תיגמר". דהן ומי שלדבריו דרשו כופר תמורת חייו | צילום: critica.co.pa

"הוא מפרסם נכסים שלא ברשותו ונחשב מאוד מסוכן. שמרו ממנו מרחק. הוא אמן הונאות שהונה אנשים בארה"ב ובמקסיקו. בכל מקום שהוא הולך אליו הוא ממשיך להשתמש בכרטיסי אשראי גנובים ולרמות אנשים", נכתב בהודעת משטרת לוס אנג'לס. בלשית במשטרת העיר שהתראיינה ל"הארץ" סיפרה על דהן: "האיש הוא אמן הונאות. הוא בטח לא איש תמים. הוא יודע מה הוא עושה. ייתכן שנעלם מרצונו מחשש שייעצר בידי הרשויות".

"אני אדם נקי"

עוד לפני שהגיע למקסיקו הספיק דהן להסתבך בפרשה חדשה, במדינה חדשה, כשנחשד במעורבות בהונאה באנגליה עם עורך דין ישראלי. סכום ההונאה: כ-20 מיליון פאונד. דהן, כך נטען, היה מעורב בניסיון להשיג רישיון הימורים עבור קזינו שעורך הדין תכנן להקים בלונדון. דהן הגיש למועצת ההימורים, הגוף שמאשר את הרישיונות, מכתב מבנק "קרדיט סוויס" המאשר שיש לו שם אשראי בהיקף של כ-20 מיליון פאונד – אלא שלאחר מעשה נטען כי דהן הציג לבנק "מצג שווא". למרות הדברים הללו, דהן זוכה לחלוטין.

"לשי יש מזל שהוא כל הזמן שוכר את עורכי הדין הכי יקרים והכי טובים כדי שיוציאו אותו מכל תסבוכת", אומר מקורב לשעבר. "הוא משקיע בזה המון כסף, וזה משתלם לו".

לאחר שיצא בשלום מהתסבוכת באנגליה ומהחטיפה שהייתה או לא הייתה במקסיקו, בנובמבר 2011 שוב עלה שמו לכותרות במרכז אמריקה. הפעם נעצר דהן עם שבעה ממקורביו בחשד להחזקת נשק והברחת מכוניות פאר. השוטרים תפסו עליהם אקדחי תשעה מ"מ, משקפות לראיית לילה ורשימות ובהן מספרי טלפון של אנשים – אולי לקוחות. נתפסו גם שלוש מכוניות יוקרה שהוברחו לקנקון. החשד היה שדהן, שהזדהה בשם גולן, קשור לארגון פשיעה מקומי. על פי הפרסומים במקסיקו, בחקירתו טען דהן שהוא הבן של שגרירת ישראל במדינה. לפי אותם פרסומים, החוקרים צחקו לו בפנים ועיכבו אותו לחקירה.

שי דהן
וילה מפוארת, שומרי ראש. דהן חופשי

בסופו של דבר שוחרר דהן ממעצרו. ימים אחדים לאחר מכן פתח את הפה בראיון לעיתון מקומי, "קוויקו", שהקדיש לו ולתמונתו את כתבת השער. דהן טען שם בכל תוקף שהממשלה המקומית מתנכלת לו ושלא ביצע שום עבירה פלילית. "אני אדם נקי, אין לי קשר לשום ארגון פשיעה. הממשלה והמשטרה המקומית סתם מתנכלים לי. אני איש עסקים לגיטימי שהגיע להשקיע בקנקון והוכחתי את חפותי. אני ממש לא עבריין שמחפשים אחריו ה-FBI או האינטרפול. אני קורבן של אנשי משטרה מושחתים".

כששאלתי אותו השבוע על אותו מעצר במקסיקו, דהן אמר שזה היה רק עניין ביורוקרטי סביב רישיון נשק. "הרישיון של אחד המאבטחים שלי היה לא בתוקף, אז לקחנו אותנו לתחנת המשטרה ושיחררו אותנו כעבור שלוש שעות. הבחור עם הרישיון שוחרר למחרת ונקנס ב-500 דולר".

זאת הייתה התשובה היחידה שהצלחתי לקבל מדהן לשאלה המסקרנת מכולן: איך קורה שאותו אדם נופל קורבן לשחיתות שלטונית בשתי מדינות שונות, בהפרש של שבע שנים?

"מה זה מטוס פרטי בשבילו?"

ההסתבכות האחרונה שלו הייתה בפנמה. לטענת איש עסקים מקומי, דהן מכר לו דירה בפרויקט יוקרתי, לקח ממנו מקדמה של מאות אלפי דולרים ונעלם עם הכסף. איש העסקים טען גם שהוא לא היחיד, ושדהן מכר את הנכס לאנשים נוספים ולמעשה עקץ אותו ואותם במיליוני דולרים.

דהן לטענתו שהה באותה עת בלונדון ומשם טס למונקו ולברצלונה. בינתיים הוציאו נגדו רשויות החוק בפנמה צו הסגרה בינלאומי באמצעות האינטרפול, ובמרץ השנה הוא נעצר בספרד והוסגר לידי פנמה. דהן נלקח ל"לה גויטה", הכלא המרכזי והשמור ביותר במדינה, בבירה פנמה סיטי. הוא הוחזק שם במשך שלושה חודשים עד לתחילת משפטו.

"הבנתי שלא יהיה לי משפט צדק וייתכן מאוד שאשב שנים בכלא עד שהמשפט יתחיל, אם בכלל. שהשלטון מושחת, שסתם עצרו אותי. אז תכננתי לברוח", הסביר דהן בשיחת הווטסאפ שלנו. "זה היה סכסוך אזרחי לחלוטין. לא עקצתי אף אחד במיליוני דולרים, זו המצאה של כלי התקשורת. איש העסקים הערבי שיחד בכירים בממשלה כדי שיוציאו נגדי צו הסגרה. הייתי מוכן לשלם את סכום הכסף במחלוקת עד לבירור העניין, אבל משטרת פנמה סירבה. שאני אסתבך בסכום של רבע מיליון דולר? תבין, אני שווה לפחות 100 מיליון יורו". לפחות על סמך תמונות שדהן עצמו העביר לנו, בהן הוא נראה נוהג בנונשלנטיות במכונית פרארי ומסתובב בחוגים הנוצצים ביותר, נראה שהאיש אכן מבוסס.

את הרקע לצילום מהכלא שבו הוא נראה תחת איומי אקדח הסביר דהן כך: "בכלא חטפו אותי לאחד האגפים הקשים, איפה שיושבים מאפיונרים. הם איימו לרצוח אותי אם לא אתן להם כסף. לא הייתה לי ברירה ושילמתי להם".

למרות שדהן שיחד כאמור את בכירי הכלא ונציגים בממשלה המקומית, לדבריו סחטו ממנו עוד ועוד כסף בתמורה לחייו. כשהחליט לברוח, הוא תזמן את המבצע ליום פתיחת המונדיאל – ה-14 ביוני. פנמה עלתה למונדיאל ברוסיה, המדינה חיכתה בנשימה אצורה לתחילת המשחקים, והוא העריך שאין טיימינג טוב יותר להימלטות.

על פי גרסתו של דהן, בשבע בבוקר הסיעו אותו שלוש ניידות של הכלא – עמוסות קצינים בכירים ובכיר בממשלה המקומית - כדי להוציא מהבנק חצי מיליון דולר כספי שוחד. "שכנעתי אותם שיש לי את הסכום בכספת. הם פחדו שמצלמות האבטחה של הבנק יתעדו אותם, אז הורידו אותי במרחק של כמה מאות מטרים", שחזר דהן. "יום קודם עדכנתי את העובדים שלי בתכנון הבריחה. ירדתי לחניון הבנק ומשם לתוך מכונית וברחתי מהמקום".

לא ברור למה, אבל דבר הבריחה פורסם רק כשלושה שבועות לאחר מעשה. לאורך כל אותו זמן הייתה דממת אלחוט, עד שהפרשה התפוצצה באמצע החודש שעבר בכלי התקשורת במדינה וגרמה לסערה ציבורית.


על פי הפרסומים בפנמה, דהן טס משדה התעופה במטוס פרטי - ככל הנראה למיאמי. גרסאות אחרות שהושמעו ברשתות החברתיות במדינה טוענות שהוא טס בכלל לניקרגואה, מדינה שבה שולט כאוס שלטוני מוחלט בחודשים האחרונים, מה שעשוי לסייע לו להימלט מנציגי האינטרפול. "שי הוא אדם ממולח, קומבינטור שמסוגל לכל דבר. אם היה צריך צוללת בשביל לברוח מהכלא, הוא היה משיג", מסביר חבר לשעבר. "מה זה מטוס פרטי בשבילו? בקטנה לגמרי".

"מנסים לסתום לי את הפה"

אחד הפרסומים המשונים ביותר אודות דהן הוא טענת התקשורת בפנמה שהוא בכלל סוכן מוסד שמחזיק שישה דרכונים מזויפים וזהויות בדויות. "הכל שקרים ושטויות", הגיב דהן ממקום מסתורו במיאמי. "אם היו לי שישה דרכונים מזויפים אז הייתי צריך להסתתר? יש לי רק דרכון ישראלי".

אלא שגם סביב המסמך המדובר מרחפים סימני שאלה: בדרכון הישראלי של דהן, שתמונתו פורסמה בפנמה, מצוין כי הוא יליד 1980 (בן 38). אלא שבכל הדיווחים אודותיו מסופר שהוא בכלל בן 33, מה שמעלה חשד לכאורה שייתכן והוא מחזיק בדרכון מזויף. זאת עוד אחת מהשאלות ששאלתי אותו השבוע. נכון לשעה זו הוא לא ענה.

על פי גורמים בדרום אמריקה ובמרכזה, רשת של ישראלים לשעבר עוסקת בזיוף דרכונים עבור מטיילים ואנשי עסקים ישראלים שהסתבכו כדי שיוכלו לתמרן ביציאה ממדינה למדינה בלי להיעצר. האם כך הגיע לידי דהן דרכון מזויף? הוא, כאמור, מכחיש בתוקף שיש בידיו איזשהו דרכון מלבד דרכונו הישראלי.

שי דהן
גרסה מלאה חורים

סימני השאלה סביב דהן רק הולכים ומתרבים בימים האחרונים – ויחד איתם גם סימני הקריאה. השלטונות בפנמה דיווחו כי בעקבות בריחתו הודחו מתפקידם שישה קצינים בכירים בכלא שדאגו למחוק את סרטוני האבטחה ביום שהוצא מתאו ונלקח לבנק, ובתוך כך נפתחה חקירה נגד מפקדים בכירים בשירות בתי הסוהר במדינה. חלקם כבר שילמו בכיסאותיהם כמעורבים בפרשת השחיתות של קבלת שוחד מדהן והברחתו מהכלא. הוא עצמו ממשיך לטעון שבידיו הקלטות ומסמכים שמפלילים בכירים נוספים בממשלה. "הם יודעים שביום שאפרסם את החומרים שיש לי, רבים בממשלת ובמשטרת פנמה ישלמו בראשם. הם פוחדים ממני ולכן מנסים לסתום לי את הפה כדי שלא אחשוף הכל". בינתיים, השלטונות בפנמה מציעים 10,000 דולר תמורת מידע שיוביל ללכידתו. 

בפנמה ממשיכים להאמין שדהן הוא סוכן מוסד שזכה לעזרה של ארגון הביון הישראלי כדי להימלט מהכלא. האם באמת עבד כסוכן או שהופעל על ידי הארגון? האם הבריחה עצמה הייתה מבוימת ונועדה להסתיר את העובדה שסוהרים ששומנו בשוחד כדי לאפשר לו להסתלק? מי האיש ששיגר מטוס פרטי כדי להבריח אותו מהמדינה? היכן הוא מסתתר כעת?

השאלות הללו ממשיכות לעשות כותרות במרכז אמריקה ולפתוח שרשורים ברשתות החברתיות מכאן ועד לצד השני של הגלובוס. כל עוד שי גולן דהן אלאלוף מסרב לספק הסברים, סיפורו נשאר אחד המרתקים – וללא ספק אחד התמוהים – שיצא לי לטפל בהם לאורך קריירת העיתונות שלי.  

תגובות

במשרד החוץ סירבו להתייחס לפרשת שי דהן.

ממשרד הביטחון בפנמה נמסר: "אנו מכחישים בתוקף כל קבלת שוחד של שרים ובכירים בממשל בפנמה מידיו של דהן. בימים אלה מתנהלת חקירה יסודית של המשרד על מנת לברר את כל נסיבות בריחתו מהכלא".

משרדי הביטחון והממשלה בפנמה הודיעו השבוע במשותף: "משרדינו דוחים קטגורית את ההאשמות הלא מבוססות על כך שפקידים בממשל היו מעורבים בבריחתו של הישראלי שי דהן מכלא 'לה ג'ויטה'". עם זאת, ההצהרה המשותפת לא שללה כי נערכת חקירה לגבי מעורבותם של סוהרים בבריחה: "מנהל הכלא וסגנו שוחררו מתפקידיהם והם עומדים בפני הליך משמעתי".

שי דהן עצמו השיב לשאלותינו באופן חלקי במהלך השבוע. מאז יום ד' הוא לא מגיב עוד לפניות. עם זאת, אדם מטעמו מסר לנו את התגובה הבאה: "הוא יליד 1980. השמות שלו מופיעים בדרכון, הוא שינה שם לאחר שהוריו התגרשו. והוא אכן שירת בדובדבן". אותו אדם, שלא הזדהה בפנינו, טוען גם שדהן נמצא כעת בקנקון.