מורן אטיאס ולאפו אלקן
לאפו אלקן ומורן אטיאס בניו יורק. מחמם לב

מה משותף למורן אטיאס, סמל קבוצת הכדורגל יובנטוס, כיתוב בסינית שפירושו "אל תיכנע לעולם", הסימן לפאסט פורוורד, פסל החירות, המילה "אאוטסיידר", המשפט "הסתכל תמיד קדימה" ודגל איטליה? כולם, נכון להיום, תלויים על זרועותיו של יורש אימפריית הרכב האיטלקית "פיאט", המיליארדר לאפו אלקן. חוץ מאטיאס, שהפכה לאחרונה לאייטם לוהט במדורי הרכילות בעולם ביחד עם אלקן – כל שאר הפריטים המאוזכרים לעיל הם קעקועים. כל אחד ואחד מהם מסמל אלמנט חשוב בחייו של נער השעשועים האיטלקי והבן הזוג החדש והמאוד שובב של הדוגמנית הישראלית שעושה את זה לאיטלקים כבר כמה שנים טובות.

התמונות שחשפו את הקשר הרומנטי בהתהוות צולמו בשבוע האחרון במהלך חופשה משותפת של אטיאס  (32) ואלקן (36) בניו יורק, אולם השניים נצפו יחד כבר בתחילת דצמבר בחופשה במיאמי – בפוזות פחות מרשיעות – והתמונות שלהם נופשים התפרסמו באתר "ספלאש ניוז". את התמונות מניו יורק, שסיפקו ראייה חותכת לקשר החדש והלוהט, פרסם לראשונה המגזין "צ'י", שהיה גם זה שחשף בעבר הלא ממש רחוק תמונות עירום של נסיכה אחרת בחופשה, אחת העונה לשם קייט מידלטון.

הזוגיות המדוברת, הנמצאת בתחילת דרכה, נשמרה בסוד תוך שימוש בעזרתו של חברה הטוב של מורן, הדוגמן האיטלקי אוונג'לו באוסיס, שרומן שהודבק לו עם אטיאס שימש לה כסיפור כיסוי.

העיתונות האיטלקית רקחה מטעמים מסיפור האהבה החדש והלוהט בדיוק כפי שהיא יודעת לעשות היטב. התמונות המשותפות של אטיאס, הנמצאת על קו ישראל-איטליה כבר מגיל 18 ונחשבת לסלבית-על בארץ המגף, ושל "לאפו של המותרות" ("Lapo of Lux") – נמרחו בענק בכל העיתונים והאתרים הגדולים. בני הזוג זכו לכותרות כגון "מורן ולאפו אינטימיים בניו-יורק" ("CG – Chicche Gossip"), "הלב של לאפו חזר לפעום – האם המודל הישראלי הוא הנכון"? ("OGGI.it"), או "מורן היא הלהבה החדשה של הנצר למשפחת פיאט" ("Gossipblog"). אולי באיטלקית זה נשמע פחות צהוב.

גם בשבוע הראשון של השנה החדשה ככל הנראה צפויות תמונות מרטיטות של אטיאס בחיקו של אלקן – השניים נמצאים ממש ברגעים אלה, תחזיקו חזק,  בחופשה. הם החלו אותה בצרפת וימשיכו לתאילנד. חיים קשים, ללא ספק. 

"סגנון הוא נצחי"

לא מפתיע שאטיאס נפלה בקסמיו של האיטלקי הסוער. אחרי הכל – מדובר בפלייבוי עם קבלות ועם לא מעט עקרונות. כשהיה בן 17 הוא החליט ללכת לעבוד כפועל בפס הייצור של מפעל המכוניות המשפחתי תחת השם הבדוי לאפו רוסי, והתעלם ממוצאו כשהשתתף בשביתה שארגנו העובדים במחאה על תנאי העבודה. "להגיע ממשפחה עשירה אין פירושו להיות עשיר", אמר בעבר למגזין סיני, "אני אהיה עשיר ביום שבו יהיה לי הרבה כסף שהושג באמצעות העבודה שלי".

מורן אטיאס ולאפו אלקן  (צילום: Christopher Peterson/Splash News, Splash news)
הפפראצי הפחות מרשיע במיאמי. ניסו להסתיר | צילום: Christopher Peterson/Splash News, Splash news

בין אם מדובר ברעמת השיער הכתומה, שהומרה לאחרונה בתספורת מארינס קצוצה, בכיס העמוק או בחיבה לשערוריות – אין ספק שאלקן הוא טיפוס מרתק. הוא נולד בשנת 1977 בניו יורק, בן הזקונים של יורשת אימפריית הרכב "פיאט" מרגריטה אניילי והעיתונאי אלאן אלקן – וכבר כשהגיח לאוויר העולם הפך לשנוי במחלוקת. אימו היא קתולית, וחברת המכוניות שירשה ידועה בקשריה המפוקפקים: בעבר נקשרה פיאט עם שמו של מוסוליני, ושנה לפני שלאפו נולד היא מכרה תשעה אחוז ממניותיה בחברה לבנק הלאומי של לוב תמורת 415 מיליון דולר (עסקה שבוטלה ב-1996). אביו יהודי, ולמרות שהוריו התגרשו כשהיה בן 5 בלבד והוא גדל עם אימו וקיבל חינוך נוצרי, גם אלקן מגדיר את עצמו כיהודי. הוא ביקר בארץ פעמיים, ואף זכה בשנת 2008 לתואר שגריר של כבוד מטעם בית החולים תל השומר, בטקס שבו השתתפה גם שרון סטון. אלקן מחבב מאוד את ישראל, והגדיר אותה באותו טקס כ"מקום שבו אנשים לא מתייאשים אף פעם, ולא אוהבים לחיות באופן חלקי בלבד. כמוני". מה חשבתם, שמורן תצא עם גוי?

את נעוריו העביר אלקן הצעיר בין צרפת, איטליה, ברזיל, ועוד מקומות שעשירים נוסעים אליהם. "היה לי מזל לגדול כילד בינלאומי", אמר. "אם הייתי גדל באיטליה הייתי נעשה ככל הנראה לפרחח". כשבגר מעט התגייס לצבא (השירות הצבאי היה חובה עד לפני כמה שנים באיטליה) ושירת ביחידת האלפיניסטים בצפון איטליה. מוצאו ה"מלכותי" לא עזב אותו גם שם, והוא הסתבך בקטטות עם חבריו ליחידה, שלעגו לו בשל עושרו וכינו אותו "מפונק". אחרי השירות הצבאי נרשם ללימודים בבית הספר האירופי למנהל עסקים בלונדון. בסיום הלימודים, כשהיה בן 24, נסע לניו יורק ושימש במשך שנה כעוזרו האישי של מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר וידיד המשפחה הנרי קיסינג'ר.

במשך השנים חקר אלקן מקרוב את שלל האופציות שמציעים החיים הטובים. חוץ מנסוע במכוניות מהירות להתחכך במיטב המסיבות בהוליווד ולהסתודד עם נשים יפות, הוא גם לא טמן אפו בצלחת. באוקטובר 2005 הוא כמעט החזיר את נשמתו לבורא בגלל שימוש יתר בקוקאין. למזלו הרב הרגע שבו החליט לשאוף מנת יתר התרחש בדירה של ידידת המשפחה פטריציה (הטרנסקסואל בן ה-54 לדונטו ברוקו), שמיהרה איתו לבית החולים ולמעשה הצילה את חייו.

לאפו אלקן
בראיון למגזין סיני. סוג של אייקון אופנה

האשפוז בבית החולים לווה גם בסכסוך עם בעלי קבוצת הכדורגל יובנטוס, שנמצאת בבעלות משפחתו של אלקן והוא כמובן גם אוהד שרוף שלה. בראיון ל"ניו יורק טיימס" האשים אלקן את לוצ'אנו מוג'י, מי שהיה יושב הראש של  "הגברת הזקנה" ונשלח לפני כמה שנים לכלא ל-18 חודשים בגין שוחד, איומים וניסיון להטיית משחקים – בכך ששלח צלם פפארצי להמתין לו בבית החולים.

כשהשתחרר מהאשפוז החליט אלקן לקחת פסק זמן מההוללות. הוא נסע להשתקם הרחק מעדשות הפפראצי במכון גמילה באריזונה ואת החופשות מהמכון העביר בבתי המשפחה במיאמי ובניו יורק. בפברואר 2007 שב לאיטליה, כשהוא מלווה במסע יחסי ציבור מתוכנן בקפידה למותג האופנה החדש שהקים "איטליה אינדיפנדט". את מסיבת ההשקה הניו יורקית של אותו מותג ארגנה העורכת המיתולוגית של "ווג" אנה וינטור. אלקן עצמו נחשב לאייקון אופנה ואף זכה ארבע פעמים בתואר המתלבש הטוב ביותר של המגזין "וניטי פייר", בחירה שלא מאוד ריגשה אותו. "אני לא מישהו שעוקב אחרי אופנה, אלא פשוט חי עם סגנון", הסביר בראיון, "האופנה היא עונתית ולא מחזיקה מעמד, בזמן שסגנון הוא נצחי", סיכם.

אולם השערוריות לא פסקו להידבק לאלקן. ביולי 2008, בזמן שנפש עם חברים בעיירה קאפרי שבדרום איטליה, נתפס בשעת לילה מאוחרת כשהוא מנסה לדחוף מונית שחנתה ברחוב. כששאל אותו עובר אורח מקומי למעשיו ענה לו כי "זו מונית מסוג פיאט ולכן היא בבעלותי". כדי לחלץ אותו מהפרשה התערב בעניין ראש העיר, אולם אלקן טען לאחר מכן באזני כתב העיתון "קוריירה דלה סרה" (שחלק ממנו נמצא בבעלות משפחתו) כי "מדובר באנשים שמנסים להתפרנס על חשבוני. אני לעולם לא הייתי לועג לאדם עובד או מעליב אותו".

הפרשייה הזו לא הפריעה לאלקן להיבחר באותה שנה לאיש העסקים הצעיר המוביל באיטליה, ולעזור לפיאט להעלות את ערך המנייה שלה מ-3 יורו בלבד ל-23 יורו. "הייתי צריך לשבור כללים מסוימים בחברה", אמר על עבודתו בפיאט למגזין "מוטור טרנד" האמריקאי. "רציתי ליצור כללים חדשים, לפיהם עובדים ודירקטורים יושבים לאכול יחד". כנראה שמדובר בפילנתרופ.

לאפו אלקן ומורן אטיאס (צילום: Tullio M. Puglia, GettyImages IL)
עם המכונית המשפחתית. הוא נוסע על פרארי צנועה | צילום: Tullio M. Puglia, GettyImages IL

נכסים בשווי 79 מיליארד דולר

בכל הקשור לייחוסו המשפחתי, מדגים אלקן הלכה למעשה את הביטוי "מתחת לעץ תפוחים לא נופלות גויאבות". משפחת אניילי נחשבת לאחת מהמשפחות העשירות באירופה. היא מחזיקה נכסים בכל התחומים, ובראשם כמובן חברת פיאט, השולטת היום על מותגי הרכב האיטלקיים "פרארי", "מזראטי", "אלפא רומיאו" ו"לנצ’יה", וחברת הרכב האמריקנית "קרייזלר" (שלקבוצת המכוניות 'שלה משתייכות בין היתר "ג'יפ" ו"דודג'"). לאפו עצמו נוהג בפרארי צנועה, שעוצבה במיוחד עבורו בצבעי שחור-לבן ודומה מעט לזברה.

את השליטה בפיאט מבצעת המשפחה באמצעות חברת ההשקעות "אקסור", שבבעלותה גם קבוצת הכדורגל יובנטוס וחברה פרטית בארה"ב העוסקת בנדל"ן מסחרי ופועלת ב-60 מדינות. בשנת 2010 הרוויחה אקסור 137 מיליון יורו, שווי נכסיה היה כמעט 79 מיליארד יורו, וההון העצמי שלה נאמד בכ-15 מיליארד יורו.

את כל האימפריה הזאת התחיל אדם בשם ג'ובאני אניילי בשנת 1889. סב-סבו של אלקן, שזיהה את הפוטנציאל הטמון ב"עגלה ללא סוסים", ייסד את פיאט, ומי שיועד לרשת את האימפריה היה ג'אני אניילי, סבו של אלקן, שבדיוק כמו הנכד שלו היה חובב נשים ובילויים. הוא נטל את המושכות של פיאט רק ב-1966, בהיותו בן 45, ותוך שנים ספורות הצעיד את החברה קדימה. ג'אני קיווה שאחיינו, ג'ובאני אלברטו, יירש את מקומו כיושב ראש החברה, אולם לרוע המזל מת האחיין מסרטן בשנת 1997, בהיותו בן 33 בלבד.

לאפו אלקן ומורן אטיאס (צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL)
עם ביאנקה ברנדוליני דאדא. לא יצאה מזה חתונה | צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL

הבא בתור לירושה היה אדוארדו, בנו של אניילי, דודו של אלקן. התמכרויות לסמים והתקפי דיכאון, שהסתיימו בהתאבדות בקפיצה מגשר בשנת 2000, ניפו גם אותו מהרשימה, ואניילי נאלץ לבחור כיורש את נכדו, ג'ון (יאקי) אלקן, בנה הבכור של בתו היחידה מרגריטה ואחיו הגדול של לאפו (הנשוי ליורשת עצר יפהפייה, בת למשפחת האצולה האיטלקית הוותיקה בורומיאו). לאפו עצמו לא רעב ללחם, ומונה לעמוד בראש מחלקת השיווק והמיתוג של החברה.

מותו של סבא ג'אני היה מכה קשה למשפחה, ובמיוחד ללאפו, שהיה קשור אליו מאוד. המוות עורר גם סכסוך משפחתי בין האחים לבית אלקן – אלפו, אחיו ג'ון ואחותו ג'ינוורה, במאית קולנוע – שהיחסים ביניהם נותרו קרובים, לבין אמם מרגריטה. כשהיה בן 5, כאמור, התגרשו הוריו של לאפו, ומרגריטה נישאה מחדש לאריסטוקרט הרוסי סרג' דה פאלן, ויש לה חמישה ילדים נוספים ממנו. מרגריטה החליטה להגיש תביעה נגד פיאט כדי לחשוף את היקפם המלא של נכסיו של אביה, משום שחשה מקופחת מירושתה הדלה, כ-2 מיליארד יורו בסך הכל, וטענה כי זוהי ירושה חלקית בלבד וכי על פי הערכות היא מייצגת פחות ממחצית הרכוש המגיע לה.

מלחמתה של האם בפיאט, ובבנה הבכור העומד בראש החברה, עוררה סערה גדולה באיטליה. מרגריטה אף הגדילה לעשות וטענה כי בעת הקראת הצוואה התקיים מחטף שבו אִמה, מארלה אניילי, העבירה את כל מניותיה בחברה לנכדה ג'ון באופן שהותיר בידיו כ-62 אחוז מהמניות, ואילו לחמשת ילדיה מנישואיה השניים לא הובטח דבר. הסכסוך הכספי והכעס סביב החלטתה לכבס את הכביסה המלוכלכת מחוץ למשפחה, הובילו להחרמתה. "אני לא רואה אותה ולא שומע ממנה", אמר עליה אלקן בתקשורת. "למרבה הצער, היא לא חלק מקבוצת האנשים שאני מעריך ומכבד".

לאפו אלקן עם זוזו (צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL)
עם ז'ו-ז'ו. היחסים עם סין הודקו | צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL

בין רווק הולל לאיש עסקים רציני

אלקן הוא גבר מבוקש מאוד. כנראה שכבר הבנתם למה. הוא כיכב פעמיים ברשימת 25 הגברים הסקסיים בעולם של המגזין "GQ", ולפני הגברת אטיאס מחיפה ניהל רומן ארוך ומתוקשר (כמה שנים?) עם אשת החברה האיטלקית ביאנקה ברנדוליני דאדא, נצר למשפחה המחזיקה בחברת "דולצ'ה וגבאנה", שבבעלותה גם מספר מגזיני רכילות. בכל איטליה קיוו לחתונת זהב בין השניים, אולם התאכזבו אחרי שהשניים נפרדו.

אלקן עצמו, כך נראה, היה מאוכזב פחות. הוא התנחם בזרועות שורה מרשימה של נשים מכל רחבי הגלובוס, ביניהן התאומה מרי קייט אולסן, שחקנית הקולנוע ההודית היפהפייה סונאם קאפור, מנחת MTV הסינית ז'ו-ז'ו, איתה הגיע לבכורת הסרט "מדגסקר" בפסטיבל קאן כשהם לבושים בחליפות זברה תואמות, והמיליארדרית הקזחית גוגה אשכנזי, איתה התנשק בחצות ליל הסילבסטר הקודם, לילה שנגמר בצורה צורמת עבור השניים. לאפו, אשכנזי וחברים נוספים (הבעלים של "ולנטינו" ו"הוגו בוס" פאולה מארזוטו, למשל), בילו את ליל השנה החדשה בעיירת הנופש פונטה דל אסטה באורוגוואי. בעוד שכולם חוגגים, נכנסו שודדים לווילה בה התארחו לאפו וגוגה וגנבו משם תכשיטים, כרטיסי אשראי וכסף מזומן בשווי 5 מיליון דולר. בסופו של דבר נאלצו בני הזוג גם לשלם קנס לממשלת אורוגוואי, משום שלא הצהירו כי הכניסו למדינה רכוש בסכום עתק וערימות של כסף מזומן. השניים לא היו המסכנים היחידים שנשדדו בסוף השנה שעברה באותה עיירה – במהלך ימי החג בוצעו בה ארבעה מקרי שוד נספים. 

לאפו אלקן עם גוגה אשכנזי
עם גוגה אשכנזי. שרדו את השוד

אם לשפוט על פי אירועי העבר הרומנטיים של אלקן, אפשר להניח שלאטיאס צפויים ימים סוערים למדי בחברתו. "לא אכחיש שהיה לי המזל לצאת עם נשים שנראות טוב, אבל היום אני אוהב נשים שיש להן כיוון משלהן וחלומות לשנות דברים", אמר לכתב המגזין הסיני, ונשאר בחיים.

למורן, המחזיקה בעצמה ברזומה עשיר ומובחר של בני זוג לשעבר, אין מה להתבייש נוכח ההיסטוריה הסוערת של בן זוגה הנוכחי. בשנים האחרונות הייתה לה זוגיות רצינית עם השף אביב משה, ושמה הוזכר בהקשרים רומנטיים גם עם שחקני הקולנוע ליאם ניסן וג'רארד באטלר, ועל המסך הקטן צפינו בה מתנשקת עם אביב אלוש ורוקדת בחושניות עם רומי אבולעפיה בסדרה "אלנבי".

על פניו, לא נראה שיש משהו משותף בין אלנבי לאלקן, אבל עיתוני איטליה הנרעשים מקווים שהשניים מפתחים קשר רציני. האם אטיאס תמצא בפלייבוי האיטלקי את החום והביתיות שהיא מחפשת? האם הוא ימצא איתה מרגוע ושקט? אתם יכולים לסמוך על כתבי הרכילות החרוצים שהם יספקו תשובות לשאלות הבוערות הללו עוד לפני שבני הזוג ידעו לענות עליהן בעצמם.

מה שבטוח – משעמם לא יהיה. אלקן מצטייר גם כרווק הולל, וגם כאיש עסקים רציני, והקונפליקט שבין היותו מודע לעושרו ולייחוסו, לבין רצונו להטביע את חותמו בעולם, מובהק אצלו. בראיון מקיף שנתן בנובמבר האחרון למגזין "ווג", הדגיש כי חבריו מגיעים "מכל תחומי החיים", והודיע כי "עצמאות היא המפתח לחיים עבורי. עצמאות בדרך שבה אני מתנהג, מתלבש או ניגש לאנשים. העצמאות היא גם דרכי לפרוס את החזון של הפרויקטים של החברות בהן אני עובד. אני אוהב גם לחץ. תמיד ארגיש לחוץ, והלחץ אינו אויב בשבילי, הוא בן לוויה. לעבוד על פי הראש זה 'נכון', אבל התשוקה האמיתית נמצאת בלב ובבטן. הם אלו המעניקים את היכולת להרגיש דברים באופן מיידי בעור".

לאפו אלקן ומורן אטיאס (צילום: Ricardo Ramos, GettyImages IL)
רוצה לעשות הבדל בעולם | צילום: Ricardo Ramos, GettyImages IL

כשנשאל מה המטרה של חייו הודיע כי "החובה שלי היא לעשות הבדל בעולם. זה לא משהו שאני רוצה לעשות, אלא משהו שאני צריך לעשות. הסבא רבא-רבא שלי הוא השני בעולם, אחרי הנרי פורד, שייסד חברת רכב. הוא עשה הבדל, ואני חייב לעשות את הבדל לא בגללו, אלא בגלל מה שניתן לי בזכותו, בזכות עבודה קשה, ועל ידי ברכה שניתנה למשפחתי ולי מאלוהים. בזמן האחרון אומרים לי שאני מתבגר. האמת? זה נשמע לי רעיון לא רע". 

>> לכל כתבות המגזין