בעוד כחודש אמור שלום דומרני להשתחרר מהכלא. לאחר שש וחצי שנים בפנים על שני ניסיונות רצח, אספקת אמצעי לחימה וקשירת קשר לביצוע פשע, ראש ארגון הפשע שהופלל על ידי עד מדינה מתכוון לחזור לשטח, לגייס את שארית חייליו - ולהשתלט מחדש על הטריטוריה שלו, שנשדדה לו מתחת לאף בעודו במאסר. ואם הכיס שלו לא מדמם מספיק או שהאגו שלו לא פצוע מספיק, אז מי שהשתלטו לו על העסקים הם ראש ארגון הפשע המתחרה בני שלמה - ובני טיפוחיו של דומרני, שותפיו לשעבר, האחים עמוס ואופיר לביא.

באוגוסט, כשייצא משערי כלא גלבוע, עשרות ממקורביו של דומרני מתכננים להגיע למקום בשיירת כלי רכב כדי ליצור מפגן עוצמה מרשים. המטרה המוצהרת: לגרום לעכברים לרוץ בחזרה אל החורים. "שש וחצי שנים החבר'ה האלה עשו מה שבא להם, שדדו לשלום את השטח, עשו על חשבונו ארגזים של כסף", אומר מ', עבריין המשתייך לארגון של דומרני. "עכשיו נחזיר את מה שלקחו לנו, גם במחיר של גופות ומטענים שיתפוצצו באשקלון ואשדוד. נגמרו החגיגות, המלחמה התחילה. שלום זה אריה פצוע, וכולנו יודעים מה קורה כשהאריה פצוע".

למרות ההצהרות הבומבסטיות, כשדומרני יחזור לג'ונגל מצפה לו הפתעה: האחים לביא כבר אינם העבריינים הקטנים שהוא זוכר. מי שבאו ממש מהרחוב, ובמשך כעשור היו בעלי בריתו הנאמנים של דומרני, מרשים לעצמם בשנה-פלוס האחרונות לפעול ישירות מול בכירים בארגון שלו (או ליתר דיוק, אלה מהם שלא חוסלו כבר בידי אנשיו של בני שלמה). עד כדי כך עמוק הקרע בין השותפים לשעבר שניסים "נינה" דומרני, בנו של שלום, חושש להסתובב ברחובות מחשש שיחוסל.

בני שלמה (צילום: מתוך חדשות 12)
צילום: מתוך חדשות 12

קצין משטרה במחוז הדרומי: "המלחמה בין האחים שלמה ולביא כללה חיסולים לאור יום. אנשים נתפסו עם מכונית תופת שהייתה אמורה להתפוצץ על בני שלמה (בתמונה) ואנשיו"

"עמוס, אופיר והחיילים שלהם שכבו על הגדר בשביל שלום במשך שנים, סיכנו את חייהם ואת החופש שלהם. הם עשו בשבילו את העבודות השחורות ושימשו קבלני הוצאה לפועל עד שהבינו שהם לא מקבלים את התמורה שמגיעה להם והחליטו פשוט לעבוד לבד", אומר יוסי (שם בדוי), עבריין שמצוי בפרטי סכסוך הדמים. "הקש ששבר את גב הגמל היה ההחלטה של שלום לחבור למיכאל מור, שהפך לבעל הברית החדש שלו. האחים לביא ראו בזה בגידה, מה גם שהם טוענים ששלום חייב להם מיליוני שקלים על עסקים שעשו בשבילו. לא תהיה שום סולחה".

אז מה יקרה ביום שדומרני ייצא מהכלא?
"עדיף לו שלא ייצא, שם לפחות הוא בטוח לגמרי. בחוץ יעופו עליו כדורים ומטענים, אלא אם הוא לא ייצא מהמבצר שלו במושב עוצם. הרבה דם רע זרם וזורם בין אופיר ועמוס לשלום. הם לא רואים בעיניים והם לא יסלחו למי שפגע בהם. עד לפני שנה הם היו החברים הכי טובים, ועכשיו שלום צריך להתמודד עם משפחת הפשע שלהם. הם אולי מתנהלים כמו שכונה, כולם יודעים שהם באו מכלום, אבל היום הם העבריינים הכי מסוכנים בישראל. אפילו המשטרה פוחדת להתעסק איתם. כשפוגעים להם בכבוד, בכלל עדיף לברוח מהארץ. גם לשלום עדיף לברוח למרוקו או משהו, למרות שגם שם לא בטוח שהוא יהיה מוגן. האחים לביא לא שוכחים ולא סולחים".

השמן, הקטן והמוח

אימפריית הפשע של האחים לביא נחשבת לאחת המשגשגות בישראל, עם הון מוערך של יותר מ-100 מיליון שקלים ומצבת כוח אדם של כ-80 חיילים - רוצחים שכירים, מהנדסי מטענים, אנשי כספים ו"מקררים" שאחראים לטפל  בבעלי עסקים שלא משלמים דמי חסות. לצד גביית חסות וחובות עוסק הארגון בסחר בסמים, הימורים, הלוואות בריבית קצוצה, בוררויות, זיוף כסף והפעלת מכוני ליווי באזור לכיש ואילת.

האחים לביא (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

אחד המאבטחים של האחים לביא, אנטון רומן (בתמונה), עבד עם המשטרה במשך כחצי שנה וסיפק חומרים מפלילים. ביוני 2017 הסיעו אותו חיילים של הארגון לפרדס, ירו בו שבעה כדורים ונמלטו מהמקום

"אני מודה שפספסנו אותם", אומר קצין מודיעין במשטרה. "הם התחילו כעברייני רחוב ופשוט לא טיפלנו בהם מספיק בשנים הראשונות, כשהם היו קטנים. לא חשבנו כמה הם מסוכנים, ועם השנים הם הפכו למפלצות. היינו בטוחים שהם תופעה חולפת ועקבנו יותר אחרי יעדים בכירים כמו דומרני ובני שלמה, אבל הם נעשו חסרי מעצורים. התעוזה שלהם מטורפת".

בראש הפירמידה ניצב אופיר לביא (39). חלק ממקורביו קוראים לו "האיטלקי", אחרים מכנים אותו "השמן", וכולם יודעים שהוא הבוס הגדול. אחיו עמוס, המכונה "עמוס הגדול" (31), הוא המוח. האיש שמקבל את ההחלטות הטקטיות והאסטרטגיות. שותף זוטר באופרציה הוא בן דודם עמוס, המכונה "עמוס הקטן'"; כקבלני ביצוע וגובים מועסקים מספר קרובי משפחה וחברים טובים, אנשים שאפשר לסמוך עליהם.

הבסיס של המשפחה הוא בית דו קומתי ברחוב שקט בשכונת סלע שבמערב רחובות. עם השנים שדרגו האחים את הווילה ליעד מבוצר, עם גדר גבוהה וכלבי תקיפה ומצלמות אבטחה שמתעדות כל דבר שקורה 24 שעות ביממה. "אי אפשר להיכנס מתחם שלהם, המקום הזה שמור יותר מהמטה של להב 433 בלוד", מספר יורם (שם בדוי), תושב רחובות שהכיר את האחים לביא בצעירותם. "עוד כנערים הם היו מפחידים, אנשים לא העזו להתקרב אליהם. כולם ידעו שאיתם אסור להתעסק".

גורמים במשטרה מעריכים שהאחים החלו את פעילותם הפלילית סביב שנת 2010. כבר אז סימנה אותם היחידה המרכזית במשטרת מחוז מרכז כיעד שיש לעקוב אחריו. "לא מעט עסקים ברחובות שילמו להם פרוטקשן כשהם רק התחילו", מספר עבריין מקומי. "היו שוטרים שהעלימו עין מהפעילות שלהם, עד שהם התחילו לשלוח חיילים לחסל עבריינים שהפריעו להם להשתלט על העיר. אז המשטרה התעורר והבינה שכבר לא מדובר בעבריינים זוטרים אלא בכרישים עם דם בין השיניים".

ב-2012 פשטה המשטרה מספר פעמים על המתחם של המשפחה, ולמרות שהפכה כל אבן ורהיט לא מצאה דבר שעשוי היה להפליל את האחים – לא אמצעי לחימה, לא מטענים, לא סמים. בני המשפחה מצדם זעמו על הפשיטות ועל מה שנתפס בעיניהם כהתנכלות מצד המשטרה. "אחד השוטרים אמר לי, 'משפחת לביא היא קוץ בתחת ואנחנו הולכים למרר להם את החיים", סיפר א', אחד מבני המשפחה, בראיון למקומון "זמן רחובות". "האשימו אותנו בדברים שלא קשורים אלינו בכלל, כמו ניסיון רצח והחזקת אמצעי לחימה. אני מבין שאם למשטרה יש מידע מודיעיני אז היא צריכה לבצע חיפוש, אבל למה להשחית את הבית? הם קרעו ספות, הרסו רעפים, שברו מכשירי חשמל וכשלא מצאו כלום זרקו הכול על הרצפה והלכו. גם אלבום חתונה זרקו כאילו היה זבל".

אופיר לביא (צילום: Flash90)
צילום: Flash90

בראש הפירמידה ניצב אופיר לביא בן ה-39. חלק ממקורביו קוראים לו "האיטלקי", אחרים מכנים אותו "השמן", וכולם יודעים שהוא הבוס הגדול

בתשובה לשאלה אם בני משפחת לביא נקיים מאשמה השיב א': "אם אנחנו אשמים במשהו, איך ייתכן שבית המשפט לא הרשיע אף אחד מאיתנו בעבירות שנחשדנו בהן? המשטרה בעצם חרצה את דינינו במקום בית המשפט, ועוד מעזים לקרוא לנו עבריינים?".

בהפוך על הפוך, הפשיטות המתוקשרות בתחילת העשור שעבר העצימו את האחים לביא; בעולם התחתון ראו בהם כוח עולה ומרענן שיכול לשדרג כל ארגון פשע. ולא רק התדמית השתדרגה, אלא מהר מאוד גם הרקורד הפלילי.

שלום עכשיו

כדי לבסס את הדומיננטיות שלהם ברחובות התעמתו אנשיהם של האחים לביא עם חיילי ארגון הפשע של יצחק אברג'יל, והצליחו לסלק אותם מהעיר. בשלב הזה זיהה שלום דומרני את הפוטנציאל שלהם.

"דומרני הסתכסך עם בני שלמה, שהיה הסגן שלו, ועם אחיו שלום. הם הפכו ליריבים הכי מרים, והאחים שלמה גם ניצלו את הסכסוך של אברג'יל עם דומרני, משכו אותו לשתף פעולה במלחמה נגד אויב משותף", פורש יוסי את תולדות הסכסוך. "שלום היה חייב לחזק את הארגון שלו ויצר ברית עם העבריינים החדשים בעולם התחתון, אופיר ועמוס. הם מצדם שמחו לקבל ממנו הכרה וסוג של חסות".

החיבור בין דומרני לאחים לביא יצר סינרגיה של פשע. כשותפים הם השתלטו על טריטוריות רבות ברחבי השפלה והדרום, לרבות אילת, כשאנשיהם של האחים לביא משמשים מוציאים לפועל של חיסולים. כצפוי, בני ושלום שלמה סומנו כיעד מרכזי.

עמוס לביא (צילום: Flash90)
צילום: Flash90

עמוס לביא בן ה-31, המכונה "עמוס הגדול", הוא המוח. האיש שמקבל את ההחלטות הטקטיות והאסטרטגיות. הוא שוחרר לאחרונה מהכלא וחזר לשטח

"המלחמה בין האחים שלמה ולביא, עם הגיבוי של דומרני, כללה פיצוצים של מכוניות וחיסולים לאור יום", מספר קצין משטרה במחוז הדרומי. "היו מקרים ששלמה ניסה לחסל את דומרני ולהפך, ובינתיים אשקלון הפכה לשדה קרב. השיא היה כשאנשים של דומרני נתפסו עם מכונית תופת שהייתה אמורה להתפוצץ על בני שלמה ואנשיו. היה ברור שזה עניין של זמן עד שיבואו חיסולים של בכירים".

בשנת 2014 הצליחו קציני מודיעין במשטרה להרחיק את האחים לביא מרחובות לאחר שדאגו להדליף להם מידע "לוהט מהתנור" על כוונה לחסל אותם. האחים בלעו את הפיתיון, עברו לאילת – ושם, במקום להוריד פרופיל כפי שציפו במשטרה, הקימו מעצמת פשע עם עבריינים מקומיים. הם שלטו בענף ההימורים הלא חוקיים, במכוני ליווי ובמועדוני חשפנות, גבו דמי חסות מעסקים ואפילו השתלטו על חופי רחצה. "עמוס ואופיר הפכו לבעלי הבית באילת", מספר מוטי (שם בדוי), עבריין מקומי שעבד עבור האחים. "הם עשו מה שבא להם. בסוף היו צריכים להביא כוחות מודיעין מהמחוז הדרומי כדי לשבת עליהם".

באותה שנה נעצר אופיר לביא בחשד לניהול ארגון פשיעה. עמוס לביא נעצר בחשד לסחיטת בעל מגרש של מכוניות יוקרה שסירב למכור לו ג'יפ ב.מ.וו במחיר נמוך ממחיר השוק; שניהם שוחררו מחוסר ראיות. "אנשים פחדו לפתוח עליהם כי הם ידעו שזה גזר דין מוות, כדור בראש או מטען או שפשוט תיעלם יום אחד", אומר מוטי.

בספטמבר 2015 יצא שלום שלמה מביתו שבמושב תלמים. רוצח שכיר המתין לו בכניסה, ירה חמישה כדורים מטווח אפס ונמלט מהמקום. כשאחיו בני שמע על מה שקרה, לא היה לו ספק שחיילים של האחים לביא ביצעו את הרצח לבקשתו של בעל בריתם דומרני. "בני לא יירגע עד שהוא יראה במו עיניו את הגופות של דומרני והאחים לביא מחוררות בכדורים או מפורקות ממטענים", אומר רכז מודיעין במשטרה. "הנקמה בוערת לו בעצמות, אבל יש לו סבלנות גדולה". ועד כה נאלץ שלמה להתאזר בה; שש שנים של ניסיונות לנקום את רצח אחיו חלפו ללא הצלחה.  

גם המשטרה נאלצה לתרגל נשימות עמוקות בכל הנוגע לארגון של האחים לביא, כשגל נוסף של פשיטות על הווילה ברחובות הסתיים בכלום. "השוטרים נכנסים בלי צווי חיפוש", אמר אופיר לביא בפנייה נדירה לתקשורת. "שיפסיקו להתנכל לי, אני עובר ייסורים יום יום. אנחנו לא ראשי ארגוני פשע אלא אזרחים שרוצים להתפרנס בכבוד".

במשטרה גיחכו, המשיכו לעקוב – ולפני כארבע שנים הצליח ימ"ר מרכז לגדל חפרפרת במשפחת הפשע.

סיבת המוות: שאננות

כשהאחים לביא חזרו לרחובות באמצע העשור שעבר, תושבי העיר התרגלו לראות אותם מסתובבים עם מאבטחים חמושים. "עמוס ואופיר הקימו ממש משטרה עצמאית", אומר גורם במשטרה. "הם היו מציבים מחסומים בדרך לבית שלהם כדי לבדוק מי מסתובב באזור, למנוע הפתעות מיותרות ובעיקר לעצור מחסלים של בני שלמה".

שלום שלמה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

בספטמבר 2015 ירה רוצח שכיר בשלום שלמה (בתמונה) בפתח ביתו שבמושב תלמים. כשאחיו בני שמע מה קרה, לא היה לו ספק שחיילים של האחים לביא ביצעו את הרצח לבקשתו של בעל בריתם דומרני

אחד מהמאבטחים של האחים היה אנטון רומן, שזכה לכינוי "בוקסר". בשנת 2017 הוא נתפס בפארק באשדוד עם מטען חבלה, הבין שמחכות לו שנים בכלא והסכים לשמש כסוכן כפול. במשך כחצי שנה אסף חומרים מפלילים על האחים לביא ועל חייליהם הבכירים; כדי לשמור על חייו ולמנוע את חשיפתו, הוא היה נתון תחת מעקב של בלשי ימ"ר מרכז. רומן הקליט בכירים בארגון בשיחות שחשפו את מעורבותם בחמישה ניסיונות חיסול, ביניהם של נואל אברג'יל - בן דודו של יצחק אברג'יל וכוח עולה בעולם הפשע שהפך למתחרה שלהם.

"הבנו שהדרך היחידה לפרק את הארגון של האחים לביא הוא שימוש באדם מבפנים שאין סיכוי שיחשדו שעובד איתנו", מספר קצין משטרה. "הכל דפק כמו שעון שוויצרי, ובדיעבד אני חושב שזאת בדיוק הייתה הבעיה. השאננות שלנו הייתה בעוכרינו".

עד היום לא ברור מה שרף אותו, אבל ביוני 2017 הבינו חיילים של האחים לביא שרומן עובד עם המשטרה והחליטו לחסל אותו. שלושה מהם הסיעו את אותו לפרדס, ירו בו שבעה כדורים ונמלטו מהמקום. הם רק לא ידעו שמכשיר ההקלטה שהותקן על גופו תיעד את החיסול.

עמוס "הקטן" לביא, דוד פלוס ורומן אגרונוב הואשמו ברצח אנטון רומן. למרות הפרשה  החמורה התגלו קשיים ראייתיים בתיק הרצח והפרקליטות חתמה עם הנאשמים על הסדר טיעון מקל: על עמוס הקטן נגזרו תשע שנות מאסר בפועל ועל פלוס שש שנים (נגד אגרונוב טרם מוצו ההליכים). אלא שהמשטרה גייסה גם עד מדינה שהביא למעצרם של עמוס ואופיר לביא בחשד לניסיון רצח, לצד עשרות עבריינים שפעלו בארגונם.

שלום דומרני (צילום: Gideon Markowicz FLASH90)
שלום דומרני | צילום: Gideon Markowicz FLASH90

באוגוסט, כשייצא משערי כלא גלבוע, עשרות ממקורביו של דומרני מתכננים להגיע למקום בשיירת כלי רכב כדי ליצור מפגן עוצמה מרשים. המטרה המוצהרת: לגרום לעכברים לרוץ בחזרה אל החורים

בעדותו בבית המשפט סיפר עד המדינה שרומן שיתף את חבריו בהלך רוחו. "הוא אמר שאם בני שלמה ייתן לו 200-300 אלף שקל, הוא מוכן לזרוק שני רימונים לחצר של אופיר לביא. כשאופיר שמע את זה הוא היה בהלם".

למרות כתב האישום הבומבסטי שהוגש נגדם לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, הראיות נגד האחים היו דלות וסנגורם עו"ד משה יוחאי סידר להם הסדר טיעון מהחלומות: 19 חודשי מאסר נגזרו על עמוס, חמש שנים ושמונה חודשים על אופיר.

עו"ד יהלי שפרלינג (צילום: יח"צ, חדשות)
עו"ד יהלי שפרלינג | צילום: יח"צ, חדשות

האחים לביא יצאו בזול גם ממקרה הרצח של יוסי עטר, שלפני כארבע שנים חוסל במתחם הצימרים שלו ברחובות בידי שניים מחייליהם הבכירים, יבגני גלובנקו ורוסלן ש'צפיטניוב. השופטים גזרו על השניים מאסר עולם, אבל בגזר הדין הדגישו כי "הרצח נעשה בשליחות משפחת לביא ולפי הוראתה" והביעו תמיהה על כך שהאחים לא הוזכרו כלל בכתב האישום. אופיר ועמוס לביא לא הואשמו בדבר גם כשמספר חודשים לאחר רצח אנטון רומן חוסל בגן יבנה אברהם ממו, בכיר בארגונם, על ידי עבריינים אחרים מהארגון שהיו בקשרים טובים עם רומן וחשדו שממו קשור לחיסולו.

משוואה עם נעלם

בשבועות האחרונים צצה לה פרשה מוזרה ומסתורית: צעיר מאשקלון בשנות ה-20 לחייו, שעבר להתגורר ברחובות ועבד עם האחים לביא, נעלם באופן מסתורי. בני משפחתו התלוננו במשטרה כי להערכתם היעלמותו אינה מרצונו החופשי והם חוששים לחייו. המשטרה פתחה בסריקות נרחבות, אבל עד כה הצעיר לא נמצא. "השטח בוער, מבעבע אחרי סדרת החיסולים של החיילים של דומרני ובני שלמה בחודשים האחרונים. גל החיסולים הבא הוא רק עניין של זמן", מזהיר קצין משטרה.

גורמי מודיעין מספרים שהאחים לביא הרחיבו את הטריטוריה שלהם גם לעבר תל אביב וראשון לציון, בעיקר בתחום ההלוואות, כחלק מהדרך החדשה שיצאו אליה כשהתנתקו מדומרני. מיותר לציין שהאחרון לא אהב את הכרזת העצמאות שלהם, ועוד פחות את הצמיחה שלהם דווקא בשנות מאסרו. נראה שהכוונות להילחם רציניות במידה שווה בשני הצדדים.

עו
עו"ד שחר חצרוני | צילום: ספורט 5

עמוס לביא שוחרר לאחרונה מהכלא וחזר לשטח; הוא וחייליו כבר ממתינים בכיליון עיניים לשחרורו של דומרני, וכבונוס גם לשחרורו של בני שלמה, שבספטמבר 2020 הורשע בתקיפת בעל עסק מהדרום ונידון ל-23 חודשי מאסר. בעוד כשנתיים וחצי צפוי גם אופיר לביא להשתחרר ממאסרו. התחזית: חם מאוד.

עורכי הדין יהלי שפרלינג ושחר חצרוני ממשרד נוי-סננס-שפרלינג-חצרוני מסרו בשמם של האחים אופיר ועמוס לביא: "האחים לביא מעולם לא הורשעו בעבירות של רצח, גביית דמי חסות או ניהול וחברות בארגון פשיעה. יתר על כן, לגבי העבירות האחרות שהוזכרו בכתבה, האחים לביא אף לא נחקרו בגינן לעולם והם מעולם לא התגוררו בעיר אילת.

"האחים לביא הם אנשי עסקים לגיטימיים ואינם מסוכסכים עם איש. כל ניסיון של גורמי האכיפה להביא להפללתם, אף תוך הפעלת אמצעים פסולים, נכשלה בעבר ותיכשל בעתיד שכן אין להם כל קשר לעשיה פלילית".