ניסים (נינה) דומרני, בנו של ראש ארגון הפשיעה שלום דומרני  (אשר מרצה עונש של שש שנים בכלא) הקים על פי החשד ארגון של 'בנים ממשיכים' שבו חברים כמה ממקורביו של אביו. הארגון, אשר פעל באזור אשקלון והסביבה, עסק על פי החשד בגביית חובות מבעלי עסקים ואזרחים, סחיטה באיומים וסחר בסמים.

לאורך חודשים ארוכים עקבו חוקרי היחידה המרכזית של משטרת מרחב לכיש אחר דומרני הבן וחבריו. הם איתרו את מקום מגוריו, ומדי פעם עצרו אותו לבדיקות באמצע הרחוב כדי לבדוק את רישיון הנהיגה שלו או העירו לו על מצלמות האבטחה שהתקין סביב מרפסת ביתו. "ישבנו לו על הזנב במהלך השנה האחרונה. היו מעקבים אחר פעילותו ופעילות חבריו, האזנות סתר. כך הבנו שהוא ממשיך את דרכו של אביו. בהתחלה הוא עבד מתחת לרדאר אבל לאט לאט הוא יצא החוצה והתחיל לפעול", הסביר קצין במשטרה. "הוא כלל לא חשד שהשתלנו לו 'עבריין' בארגון שישמש כסוכן סמוי ויאסוף חומרים עליו ועל שאר החיילים שעבדו איתו".

העבריין שחצה את הקווים שימש כחייל בארגון של דומרני הבן, ועל פי החשד הוא ביצע עבורו משימות וקיבל ממנו הוראות ופקודות שתועדו על ידו. אותו סוכן סמוי פעל במסגרת מבצע 'סימן לבנים' וסייע להפליל את דומרני הבן יחד עם עוד 32 חיילים בארגונו - חלקם מוגדרים כבכירים מאוד.

בפשיטה של בלשי המשטרה נתפסו סמים (מריחואנה וקוקאין) וכסף רב, כל זאת במהלך המעצרים של החשודים. "נינה היה מופתע מאוד ממעצרו. למעשה פירקנו לו את הארגון שהקים יחד עם בנים של עבריינים אחרים תחת הארגון של אביו", הסביר קצין משטרה. "כשיתחיל שלב העימותים הוא יהיה מופתע מאוד מי החבר הקרוב שהפליל אותו".

במשטרה מעריכים כי כתבי אישום ראשונים בפרשה יוגשו במהלך השבועיים הקרובים. "בניגוד לאביו נינה הוא פחות זהיר וחשדן", טוען גורם במשטרה, "חוסר הניסיון שלו עלול לשלוח אותו לכמה שנים בכלא. בגלל שאביו מרצה עונש מאסר, דבר שמגביל אותו לנהל את הארגון, נינה וחבריו סייעו לו למעשה והקימו ארגון בתוך ארגון כדי לשמור על עוצמתו של האב. תבין, להחדיר עד מדינה או סוכן סמוי לארגון של שלום דומרני היה כמעט בלתי אפשרי - עבריינים פחדו ממנו פחד מוות - הם ידעו שהם והמשפחה שלהם ישלמו בחייהם אם יעזו להפליל אותו.  הבן שלו ממש לא באותה רמה כמוהו מבחינת הבנתו בעולם הפשע. הסוכן שהופעל להפליל אותו פחות חשש לחייו. בוא נגדיר זאת כך: העבריינים ובעלי החובות פחות רחשו כבוד לבן". סיכם הגורם המשטרתי. אחר הצהריים האריך בית משפט השלום באשקלון את מעצרו של דומרני הצעיר בשבעה ימים.

שלום דומרני (צילום: גדעון מרקוביץ לפלאש 90)
שלום דומרני. "נינה הוא קופי של אבא שלו" | צילום: גדעון מרקוביץ לפלאש 90

לפני כשנה ערכנו כתבת פרופיל על ניסים דומרני. הנה הכתבה המלאה:

לפני כשבועיים חגג ניסים 'נינה' דומרני ברית מילה לבנו הבכור באחד מאולמות השמחות הגדולים באשקלון. את האולם מילאו בכירים בעולם הפשע, קרובי משפחה, עורכי דין שמייצגים את המשפחה וחברים קרובים שהגיעו לכבד את נינה בנוכחותם. דומרני הבן (22), הבן הבכור ויורשו הטבעי של שלום דומרני, מראשי הפשע המאורגן בישראל, היה נינוח ורגוע. הוא הסתובב בין האורחים, לחץ ידיים וחילק נשיקות לחיילים הנאמנים לאביו. האורחים נתנו לו חיבוק חם, המטירו עליו הבטחות לתמיכה בזמן שאביו בכלא, ותיבת מעטפות המזומנים התמלאה במהירות. עבור דומרני ג'וניור האירוע הפך למפגן כוח שעלול לרמז על הבאות.

"נינה הוא קופי של אבא שלו. בגודל, מבנה הגוף, בנוכחות שלו, בדיבור. רק מה, עדיין אין לו את הכריזמה של אבא שלו", מסביר גורם המכיר היטב את המשפחה. "השם דומרני מלחיץ הרבה אנשים, אבל שלום שופע בכריזמה, אנשים הלכו אחריו באש ובמים, ולא בטוח שזה יקרה עם נינה. קרה לו מה שקרה לדרור אלפרון (בנו של העבריין יעקב אלפרון ז"ל), ולשי שירזי ז"ל (בנו של ריקו שירזי) שנכנסו לעולם הפשע בעל כורחם. זה נכפה עליו, ועכשיו חובת ההוכחה עליו. ההתנהגות שלו תקבע אם עבריינים בלכיש ובנגב, שכרתו בשנים האחרונות בריתות והסכמים עם אבא שלו, יישארו נאמנים לו - או יבגדו בו. בינתיים הנעליים של אבא שלו גדולות עליו בכמה מספרים".

מאז מעצרו של שלום דומרני לפני כשנתיים, ראש אחד מארגוני הפשע הגדולים שפעלו אי פעם בישראל, ושליחתו באחרונה לשש וחצי שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון עליו חתם (עוד על כך בהמשך), לא מונה לו יורש רשמי. בשטח נותרו כ-100 חיילים בלי ראש, שמקבלים הצעות מפתות לערוק לשורות הארגון של היריב המר של דומרני, בני שלמה, ולכנופיה הגרוזינית באשדוד, שפועלת לצד ארגונו של שלמה. אף ששמו פחות מוכר, נינה דומרני, בנו הבכור של שלום, יכול להפוך למנהיג החדש. מיהו ניסים נינה דומרני, וכיצד להערכת קציני משטרה הוא מתחיל צעד אחר צעד לרשת את אביו?

אבא שלו ניסה לשמור עליו, שלא יעשה שטויות

לעופרה ושלום דומרני שישה ילדים. מרבית חייהם גרו עם הילדים באשקלון, ובשנים האחרונות עברו לווילה במושב עוצם. דומרני הקים טירה מבוצרת במושב, עם מצלמות שיתעדו הגעת שוטרים או עבריינים יריבים שמתכננים לחסל אותו, וכאלה לא היו חסרים לאורך השנים. לאורך ילדותו של נינה היו מסתובבים סביב הבית מאבטחים כדי למנוע מעבריינים לפגוע בבני משפחה. לעתים היו עוקרים מהבית לפתע מחשש לחיסול, כפי שקרה לפני מעצרו האחרון, כאשר דומרני עבר זמנית לבניין מגורים יוקרתי סמוך למרינה באשקלון.

"שלום ממש לא רצה שהבן הבכור שלו יהיה פושע, הוא רצה שיהיו לו חיים שקטים ורגועים. הוא כל הזמן דאג להרחיק את ילדיו מעבריינים", טוען מ', בלש במשטרה שעוקב אחר המקרה של המשפחה זה זמן רב. "אבל לא הייתה לו שליטה על נינה בגלל הכניסות המרובות שלו לכלא בזמן שנינה גדל, והפשיטות המשטרתיות על הבית לא אפשרו להרחיק אותו מהעולם העברייני". אחד המקורבים למשפחה מספר שנינה - שם חיבה של ניסים שניתן לו בילדותו - לא היה תלמיד מאוד חרוץ, אבל תמיד היו סביבו חברים וחברות. "הוא היה מקובל בחבר'ה בלי שום קשר לאבא שלו. הוא כמעט אף פעם לא דיבר עליו", סיפר המקורב, "הוא היה תלמיד נחמד, עם חוש הומור, לא היה מעורב בקטטות או במעשי אלימות. כששלום היה חופשי הוא תמיד שמר על נינה שלא יעשה שטויות, כי היה ילד כזה מושפע, אבל בגלל ששלום נכנס לכלא מדי פעם הוא קצת איבד עליו את השליטה". לעומתו, מספר המקורב, אחיו הצעיר של נינה נחשב לעילוי בתחום המחשבים והמתמטיקה. "הוא ממש חנון של לימודים. לומד במגמה ריאלית, תלמיד מצטיין, שונה לגמרי מנינה שלימודים לא בדיוק בראש שלו. אני לא אתפלא אם הוא יהיה מדען או פיזיקאי", הוא אומר.

בניגוד לאביו שבנה את כוחו מהרחוב, מלמטה, ומתוך מצוקה כלכלית, נינה גדל בנוחות, וכבר מגיל צעיר הקפיד ללבוש מותגים. "הוא ילד שמנת, מפונק יחסית. נולד עם כפית של זהב בפה. אבא שלו עבד קשה במשך שנים להקים את הארגון, לצבור נכסים וכוח, ירק דם, ניצל מכמה ניסיונות חיסול. הוא קוטף את הפירות שאבא שלו עבד עליהם שנים רבות. הוא קיבל הכול בקלות", טוען גורם המכיר את המשפחה, "הוא יכול היה להרשות לעצמו לא לעבוד ולהתבטל".

גם אם לא היה קרוב לעולם של אביו בילדות, ההיעדרות של דומרני האב מהבית הכריחה את נינה להתיישר. "עכשיו כששלום לא בבית, נינה מסייע לאמו עפרה לנהל את המשפחה. הוא עמוד שדרה", מספר בלש המשטרה מ'. "באופן טבעי הוא נחשף לעולם העברייני וזה גרם לו להסתבך בכמה פרשות אלימות. לדעתי, הוא מנצל את כוחו ואת השם דומרני".

בעמוד הפייסבוק של נינה אפשר לראות שמלבד חיבתו למותגים, לחולצות של לקוסט והוגו בוס וכובעים של נייקי, נינה דאג לכסות את עצמו גם בקעקועים. על גבו נח קעקוע עצום של שם המשפחה באנגלית: DOMRANI, ואת הזרועות מכסים קעקועים נוספים. לצה"ל סירבו לגייס אותו תחת סעיף אי התאמה. "נינה עשה הכול כד להתגייס לצבא", מספר מקורב למשפחה, "הוא רצה לתרום למדינה, להתגייס ליחידה קרבית – צנחנים או גולני. הוא ערער, והתאכזב מאוד שדחו אותו. הוא פנה כמה פעמים אבל דחו את בקשתו. הייתה לו מוטיבציה מאוד גבוהה. השירות הצבאי יכול היה לשקם אותו ולהוציא אותו מהעולם הזה".

זה לא סוף הארגון, נינה לא פראייר

לפני כשנתיים היה רגע בו נדמה היה שהארגון של שלום דומרני מגיע לנקודת שבירה. ב-19 בספטמבר 2015 חוסל שלום שלמה - אחיו של יריבו המר, בני שלמה - בכניסה לביתו החדש במושב תלמים שבלכיש. האשמה הופנתה כלפי דומרני האב ואנשיו כמי שעומדים מאחורי החיסול, והמוות הוביל לשורה של התנקשויות בין המשפחות. ב-6 באוקטובר 2015, בעיצומה של מלחמת חיסולים, שלח שלום דומרני את אחד מחייליו לבצע חיסול של עבריין מארגון הפשע המתחרה שבראשו עומד בני שלמה. אלא שהחייל שנשלח חצה את הקווים, גויס כעד מדינה, הסגיר את החיסול המתקרב למשטרת ישראל, והביא למעצרו של דומרני יחד עם בכירים בארגונים נוספים. הפרשה, שזכתה לכינוי "בלוק חוסם", הולידה 27 כתבי אישום נגד עבריינים בדרום, הכוללים סעיפי אישום ברצח ובניסיון רצח, ובעקבותיה נכנס שלום דומרני לכלא לשש וחצי שנות מאסר.

מעצרו של דומרני, וההחלטה שלו לחתום על הסדר טיעון עם הפרקליטות, לפיו ייגזרו עליו שש וחצי שנות מאסר בפועל בגין מעורבותו בשלושה ניסיונות רצח, הותירו חלל בארגון. בשיאו גלגל ארגון דומרני מאות מיליוני שקלים בשנה, והוא עדיין מחזיק בצ'יינג'ים, פיצוציות, מסעדות ועסקי הלוואות וניכיון צ'קים, והחשוב מכל - בשלוש בריתות חשובות עם ארגוני הפשיעה של חגי זגורי (נדון ל-15 שנות מאסר בפועל), ניבי זגורי (השתחרר וברח לפני כמה חודשים מישראל מחשש שייעצר בפרשת פשע חמורה) מבאר שבע, האחים עמוס ואופיר לביא מרחובות והאחים מגידיש מאשדוד. אך ללא מנהיג ברור, הנכסים האלה יכולים להיעלם מהר מאוד, ונראה שנינה, שהבין את המצב, לקח את המושכות.

"מי שחשב שמעצרו של שלום וישיבתו בכלא יגרמו לפירוק הארגון שלו טועה", מספר י', עבריין מלכיש. "הבן שלו לא פראייר. הוא למד ממנו ומאחרים לא לתת לאף אחד לרמוס אותו. מכיר את כל הקודים. הוא לא מלכלך את הידיים שלו בפשע, משתדל לא לעשות טעויות".

מאז ששלום נכלא, ישנם מספר סימנים שמרמזים שנינה מתפקד כממלא מקום בפועל של אביו, בראשם שתי נסיעות ארוכות לתאילנד ולמרוקו, והוצאת חוזה על ראשו, ושמירה על פרופיל נמוך אל מול הרשויות. בראשית 2016, דומרני הבן עזב את הארץ לחודשיים וטס לתאילנד. הגרסה הרשמית הייתה שטס לנקות את הראש מסירובם של רשויות הצבא לגייסו לצה"ל עקב אי התאמה, אבל גורמים במשטרה טוענים כי נינה עזב את הארץ בבהילות מחשש שיריביו של אביו מהארגון של בני שלמה יחסלו אותו כנקמה על רצח שלום שלמה. החשש גבר עקב העובדה שכמה מחבריו הקרובים של נינה, בהם שני חברי ילדות, ערקו לארגון של היריב בני שלמה. "היו ידיעות די מבוססות שיש כוונה לרצוח את נינה", טוען גורם במשטרה, "הוצא עליו חוזה. גם היום אם מישהו חושב שהוא ישן טוב בלילה אז הוא חי בסרט. על גג ביתו יש מצלמות אבטחה רבות, יש עליו שמירה צמודה מאוד".

נינה שהה כמה חודשים בתאילנד, בילה בחופים, ויצר קשרים עם ישראלים המתגוררים במדינה. מי שחשב שהוא יעלה לפייסבוק אלבום תאילנד מלא תמונות של קוקוסים וחולים לבנים, טעה. יש לדומרני 1,212 חברים בפייסבוק, אבל הוא לא נוהג לפרסם פוסטים לעתים קרובות. ההחלטה שלו שלא לחשוף את חייו בפייסבוק נובעת בין השאר מהעובדה שהמשטרה ורשות המיסים - ובעיקר יחידת 'יהלום' ששמה כמטרה מאבק כלכלי במשפחות הפשע - עוקבים אחר ראשי ארגוני פשיעה ובני משפחותיהם ברשתות החברתיות.

הבית של נינה (צילום: אלון חן)
הבית של נינה. אבטחה מוגברת | צילום: אלון חן

לדברי איש מודיעין במשטרה, נינה פעיל בתחום העברייני אבל פועל מתחת לרדאר, ומנסה שלא להתבלט: "הוא מנסה לא להסתבך עם שוטרי תנועה. הוא לא מתחצף, בניגוד לעבר. מדבר יפה. נותן כבוד לשוטרים. הוא קיבל טיפים מאבא שלו ומעבריינים בארגון כיצד להתנהג כדי שלא נמצא תירוצים או סיבות לעצור אותו". קצין מודיעין לשעבר מסביר את השיטה: "שום דבר לא רשום על שמו של נינה, אפילו לא הדירה ששכרו עבורו ועבור אשתו הטרייה ובנם שנולד לפני כשבועיים בשכונת 'ברנע' באשקלון. הוא חושש שרשות המיסים והמשטרה תאשים אותו בהלבנת הון או תחפש לעצור אותו בכל מיני תירוצים, כי הרי לא עבד וצבר נכניסים באופן חוקי. כל הכסף נמצא אצל ה'קופים' (אנשי הקש) של הארגון ובמרוקו. נינה נזהר, הוא מבין שיש לו אחריות, הרבה בגלל שאבא שלו יבלה את השנים הקרובות בכלא".

לדברי מקורב למשפחה, נינה מכחיש בתוקף שהוא עוסק בפשע או ממשיך את דרכו של אביו בכל דרך. אבל המעשים שלו דווקא מזכירים לא מעט את דומרני האב. אחרי תאילנד, דומרני חזר לישראל לתקופה קצרה ולאחר מכן טס למרוקו לכמה חודשים ארוכים והתערה בקהילה היהודית בקזבלנקה. מסע דומה עשה לפני כמה שנים אביו, כאשר רכש כמה עסקים במקום בשותפות עם עבריינים ישראליים, שנמלטו למדינה כיוון שאין בה הסכם הסגרה עם ישראל. המסע של האב דומרני הסתיים לאחר פרסומים בכלי תקשורת מקומיים שהמאפיה הישראלית משתלטת על המדינה. בכירי הקהילה פנו לשלטונות מה שאילץ את דומרני ועבריינים נוספים לעזוב את מרוקו ולחזור לישראל. "בניגוד לאבא שלו הוא לא התבלט פה יותר מדי. הוא היה שקט יחסית. היו כמה מקומיים שהכירו את אבא שלו ועזרו לו להתאקלם. הוא לא עשה רעש כמו אבא שלו", הסביר אחד מיהודי הקהילה, "אמרו לנו שהוא הבן של דומרני. הוא קצת דומה לו במראה, בגובה. הוא תמיד נסע עם איזה בחור מקומי שליווה אותו עם ג'יפ לכל המקומות ודאג לו לכל הסידורים שלו". גורם במשטרה אישר שנינה אכן שהה במרוקו לתקופה מסוימת כדי לטפל בעסקים של אביו.

יש לו לב גדול, רק הקעקועים מאיימים

בתיק המודיעיני עב הכרס של דומרני האב ב-ימ"ר לכיש, מוקדש פרק מיוחד לבן נינה. בין המסמכים המסווגים ישנן גם התייחסויות להסתבכויות שלו עם הרשויות בעבר הלא רחוק, גביית כספים ודמי חסות, ניהול עסקים שהשאיר אחריו אביו, שמות חיילים שעובדים איתו, ושמות אלה שערקו לארגונים המתחרים. רכז מודיעין לשעבר מסביר שהודות לשם המשפחה, דומרני הצעיר הצליח לייסד מיני-ארגון שהוא עומד בראשו. "אין ספק שהשם דומרני פתח לו הרבה דלתות בקרב עבריינים ובעלי עסקים שחששו ממנו. הוא הקיף את עצמו בחבורה של כמה עשרות צעירים, חלקם אלימים מאוד, שהפכו עם הזמן לעושי דברו. הוא הקים לו בתוך הארגון של אבא שלו מעין דור ב', יש לא מעט חבר'ה צעירים שהולכים אחריו, וכשהוא התחיל להסתבך התחלנו לעקוב אחריו. יש כאלה שרואים בו את ממשיך דרכו של אביו", הוא מסביר, "כשרואים אותו בשטח נכניסים לפאניקה, אנשים חוששים להתלונן נגדו במשטרה, מפחדים שעוזרים לו. יש מעקבים אחריו ואחרי כמה מהמקורבים אליו של ימ"ר לכיש ויחידות אחרות במשטרה. אני לא אתפלא אם מאזינים לשיחות הטלפון שלו ושל המקורבים אליו. ככל שהוא יבלוט בשטח הסיכוי לפגוע בו יהיה גבוה מאוד".

הסכנה של נינה לא טמונה רק במשטרה, אלא בעיקר בארגונים המתחרים. "בעולם התחתון כשמריחים דם – כלומר חולשה של ראש ארגון פשע - כולם עטים על הפגר כמו עופות טרף. מניסים כל אחד לקחת את החלק שלו מהגופה", מסביר העבריין י' מלכיש. הברית המשולשת עם האחים זגורי, האחים לביא והאחים מגידישי אמורה להבטיח לנינה נחיתה רכה, ולספק לו הגנה מחיסול קרוב. נינה מרבה להתייעץ עם בעלי הברית של אביו על כל צעד. הוא מוקף בעשרה חברי ילדות ועבריינים מהארגון של אביו ששומרים עליו מכל משמר, כולל בנסיעות בכבישים, מחשש שעבריינים יריבים ינסו להתנקש בחייו. הם בודקים את המכונית בה הוא נוסע, מוודאים שלא הוטמן בה מטען חומר נפץ, מחליפים סוגי מכוניות ונוסעים כל פעם במסלול שונה. "נכון שהוא הצליח לאסוף סביבו חבר'ה צעירים שיהיו דור המשך של חיילים בארגון אבל אם הוא לא יהיה זהיר, הוא יגמור כמו שי שירזי (שחוסל במאי 2016)", אומר הבלש מ'.

דומרני האב משתמש באשתו עפרה ובנינה כאנשי הקשר שלו לעולם החיצון. לפני כשבעה חודשים נינה נישא לצעירה מאשקלון. שירות בתי הסוהר דחה את בקשת אביו להיות נוכח בחתונה או לצפות בה בשידור חי מתאו שבכלא, ועתירה שהגישה האב לבית המשפט העליון נדחתה מהחשש שעבריינים עימם הוא מסוכסך ינסו לחסלו. "נינה התבאס מאוד שאבא שלו לא יכול היה להיות ביום הכי שמח בחייו", אמר גורם המקורב למשפחה, "הוא לקח את זה קשה מאוד. חברים ובני משפחה עשו הכול כדי לעשות לו שמח". גם בברית הלידה של נכדו הראשון לפני כמה שבועות, בנו של נינה, דחה שב"ס את בקשת אביו לצאת לכמה שעות להיות נוכח בטקס.

עוד רועי אטיאס
עו"ד רועי אטיאס

כיום נינה מתמרן בין ביתו באשקלון לבית הוריו במושב עוצם. באשקלון הוא גר בבניין מגורים מאובטח שימנע כל סיכוי מהיריבים הרבים של אביו לחסלו. על פי גורמים במשטרה הוא הוא עוסק בגביית חובות ובתחום דמי החסות, אך מקורבים למשפחה מכחישים כל קשר. "הוא טוען שאין לו חלק בעסקים של אביו", מסביר מקורב. "הוא אוהב לעזור לאנשים מסכנים ולנזקקים. יש לו לב גדול. הקעקועים? אני מעריך שזה מפחיד אנשים, מרתיע אותם מלאיים או לפגוע בו".

עו"ד רועי אטיאס המייצג את ניסים דומרני: "אפשר לומר באחריות, שניסים דומרני הוא אינו הדמות המתוארת בכתבה. העובדה שמעולם לא נחקר אפילו, בהקשר של "פעילות עבריינית מאורגנת" , מלמדת כאלף עדים על אי מעורבותו בפלילים בכלל, ובקשרים המיוחסים לאביו בפרט. חבל שהתקשורת אינה מפנימה את פוטנציאל הנזק הטמון בפרסום כתבה מסוג זה, מבחינת קיבוע מציאות תדמיתית, על כל המשתמע ודי לחכימא ברמיזא. עדיף להניח לו להתקדם בחייו ועיסוקיו הכשרים, אליהם הגיע על אף הנוף המורכב שבו גדל".