אף אחד לא אוהב מילים כמו "אונס" או "תקיפה מינית", אבל כולם אוהבים לדבר על "תחום אפור". ובכן, העולם הוא לא שחור ולבן, אבל בסופו של דבר, שפה היא כלי שמסוגל להכיל מגוון תופעות על גווניהן - אז בואו לא נדבר על אונס או תקיפה - בואו נדבר על ניצול.

משמעות הביטוי "לנצל מישהו", לפי ההגדרה המילונית, היא "להשתמש באדם אחר לצרכיו על ידי הפעלת כוח, סמכות, מניפולציות וכדומה'". הגדרה הרבה רחבה שלא עושה חסד עם המנצל, ולא מאפשרת לו לחמוק מהסיטואציה ולהגיד: "אבל לא עשיתי את זה" - כי כן עשית.

כן ניצלת את המעמד שלך, את היכולות שלך, את העובדה שיש לפניך אדם חלש יותר, נאיבי יותר ועם פחות ניסיון חיים. מישהי שלימדו אותה כל חייה לציית, להיות מנומסת ולהקשיב למבוגרים. פעם כשהייתה קטנה גם לימדו אותה לא ללכת עם זרים, אבל עכשיו היא כבר בוגרת ועצמאית. עוד רגע מסיימת תיכון.

לנצל בן אדם, לנצל אישה, לנצל מישהו שהוא חסר ישע – זה פשע. אולי לא פשע שאפשר להעניש עליו ענישה פלילית, כי שוב, "תחום אפור" וזה, אבל מדובר בפשע מוסרי. פשע שהמצפון שלך לא צריך להיות שקט איתו, הוא צריך להתעורר בשעות הכי קטנות של הלילה ולגרד לך כמו גור חתולים קטן ונואש שעוד לא למד לשלוף ציפורניים בזמן משחק.

אבל משום מה המצפון שלך לא מתעורר. אולי כי עשית את הדברים האלה כל כך הרבה פעמים. ואולי הוא לא מתעורר כי הוא מסוונר מההערצה של החבר'ה שלך. אותם חבר'ה שמסתובבים איתך ברחובות העיר ומחכים שגם לחיקם ייפול איזה קורבן תמים, ואם לא, הם מוכנים להסתפק בשאריות שלך או סתם להסתכל ולהצטער שהם לא כאלה מגניבים, זריזים ומהירים כמוך.

סם אונס. ארכיון (צילום: חדשות 2)
"לאלה שבתנועת יד אלגנטית מסממים לאישה שרוקדת לידם את המשקה" | צילום: חדשות 2

ובשעה שהמנצל לפעמים משכר את המנוצל, הניצול עצמו משכר את המנצל. הוא מכניס אותו לסוג של מאניה, של אומניפוטנטיות, הוא בטוח שהוא יכול הכל ויותר מזה – מותר לו הכל. כי אם זה הצליח לו פעם, פעמיים ושלוש - רוב הסיכויים שזה יצליח לו גם בפעם המאה. ובואו לא נשכח את קליקת המעריצים, שחלקם אף נוצלו בעבר, אך מכחישים זאת בתוקף, וגם כאלה שלא נוצלו אבל תומכים בך מרחוק. ולא משנה להם כל כך מה עשית או מה תעשה. הם זכיו אותך אוטומטית כי אתה משלהם.

"ניצול" זו מילה שאולי נשמעת פחות קטגורית מ"אונס" או "תקיפה מינית", אבל היא יותר מקיפה וכוללנית. היא יכולה להתאים לתיאור של מגוון מצבים: של זמר או משורר מפורסמים השוכבים עם המעריצות הקטינות שלהם, לאלה שבתנועת יד אלגנטית וכמעט בלתי נראית מסממים לאישה שרוקדת לידם את המשקה, וזה מתאים גם לאלה שמחכים לסוף הלילה כדי לאסוף מהבר "פצועות" – נשים שיכורות מדי כדי להבין מה קורה להן.

זה מתאים גם לאורחים בבית מלון שקיבלו סירוב מבחורה צעירה וחיכו לתפוס אותה כשהיא לא מרגישה טוב במסדרון, להתחזות ולנצל. זה מתאים לכל אלפי המתחזים שמסתובבים בלי לקבל עונש, כי לא קיים סעיף כזה בחוק. למורידי הקונדומים בלי שישימו לב, או יותר גרוע: למתבכיינים ש"זה לא נוח להם". וזה מתאים גם לפוליטיקאים מושחתים שמנצלים את הסמכות ואת התפקיד שלהם כדי לנצל ולהתל בכל העם כשהם מוקפים בחבורה של בריונים.  

למילה "ניצול" יש משמעות רחבה יותר ממילים כמו "אונס" או "תקיפה מינית" או "דיקטטורה", הן אולי מילים חזקות יותר, אבל מהמילה "ניצול" קשה יותר להתנער או לשלול את קיומה ולהגיד "לא ידעתי" או "עשיתי את זה לטובתכם".

וזה בעצם מה שעושה אותה למילה נכונה יותר לשימוש בעידן שלנו. כי דווקא עכשיו, כשהעולם שלנו הפך להיות קטן וצפוף יותר - אנחנו זקוקים למילים שחייבות להיות קודם כל מכילות ומוסריות.