"אני אדם מאוד מיני מגיל צעיר, אבל לא ידעתי איך לבטא את זה. עברתי מסע שלם סביב נושא המיניות שלי והריצוי שלי במיטה", מספרת שני בר (38) עו"ד לשעבר. "סבלתי מכאבים בחדירה, לא חוויתי עונג, אבל לא אמרתי או עשיתי כלום כי רציתי להיות הפרטנרית הכי טובה למרות הכל. כשהתחלתי ללמוד טנטרה גיליתי שהמיניות יכולה להיות כיפית, מענגת ומשנה חיים. לא יכולתי לשמור את זה יותר לעצמי וכך הטנטרה הפכה גם לעיסוק שלי - והיום אני מלווה גברים בשיטת ה-45 דקות במיטה".

את מתכוונת להחזיק 45 דקות בסקס?
"בדיוק. גיליתי שגברים מרצים במיטה בדיוק כמו נשים. ובדיוק כמו אצל נשים זה קשור הרבה פעמים לסביבה, ללחץ סביבתי ולמה מצפים ממך. לא מזמן הייתי בארוחה משפחתית ושמעתי סבא אומר לילדה בת 7 שעזרה לפנות את השולחן  שהיא ילדה טובה. ככה בדיוק מתחיל הריצוי. אנחנו רוצים להיות טובות בעיני הסביבה. אותו הדבר בדיוק לגבי הגברים. נכון אומרים שגבר אמיתי צריך להיות תמיד חרמן ולרצות סקס בכל רגע נתון? ואז שהוא כבר עושה סקס - זה מבאס אם הוא גומר תוך שתי דקות".

"הנושא הזה מושרש מאוד עמוק אצל גברים", מוסיף רם אבנור (35), מורה לטנטרה מינית ויוגה. "אני עוסק בתחום מיניות הגבר והמיניות הטנטרית כבר 14 שנה ואני יכול לומר בוודאות שלרוב לגברים אפילו אין מודעות לאיך הם באמת אמורים להיות במיטה. הציפיות של הסביבה והחששות להיות 'לא כמו כולם' יוצרות מעגל מכושף ופוגעני".

אבל האם ההגדרה של שפיכה מהירה כשפיכה "מוקדמת" זה לא בדיוק אותו לחץ סביבתי? למי אכפת כמה זמן הגבר מחזיק במיטה? הרי אחרי שהגבר גומר, זה לא אומר שנגמר הסקס?
"אני מדבר כאן על מודעות אישית", מסביר אבנור. "על הבחירה. קודם כל, גבר צריך להבין מי הוא ומה הוא רוצה. אם הוא נמצא בסיטואציה שחיי המין שלו הם לא מה שהוא היה רוצה - הוא צריך לנסות להבין מה השינוי שהוא צריך לעשות כדי להגיע למקום שהוא רוצה.

נושא השפיכה המוקדמת עולה בשיחות טיפול שלי עם גברים וזה המצב בשטח. גברים שגומרים מהר מדי מרגישים פספוס וחוסר אונים, והם בטוחים שהם לא מספקים את בת הזוג שלהם. סקס זו לא רק חדירה, זה הדייט, זה הפלרטוט, זה משחק מקדים ארוך ואיכותי - אבל בסופו של דבר המימוש המיני זה האיחוד שחווים בחדירה. ולכן זו הסיבה שגברים רבים מרגישים לא מרוצים ממהירות השפיכה".

שני בר ורם אבנור (צילום: פרטי)
שני בר ורם אבנור | צילום: פרטי

"אני רוצה להציג כאן את הזווית הנשית", מוסיפה בר. "אני באופן אישי אוהבת סקס עם חדירה שנמשך הרבה זמן. והרבה פעמים נשים וגברים פשוט לא ממצים את הפוטנציאל שלהם בסקס כי אין להם מספיק זמן. לפי המיניות הטנטרית כל גבר יכול לחוות אורגזמה ללא שפיכה או מולטי-אורגזמה. בדיוק כמו נשים".

"אפשר להשוות אורגזמה של אישה לסיר מבעבע על האש. הוא יכול לבעבע במשך הרבה זמן", טוען אבנור. "וכשמדברים על גברים לרוב מזכירים את 'אורגזמת המזרקה'. אבל גם גבר יכול להגיע למצב שהאורגזמה שלו מבעבעת במשך 45 דקות, בדיוק כמו של אישה".

אבל זה שוב מחזיר אותנו לתמונה בה גבר "מחזיק מעמד" הרבה זמן. קצת כמו בפורנו. מיצג שווא.
"התפיסה שגבר חייב להחזיק מלא זמן היא מזעזעת. מצד שני, הבעיה כאן היא חינוך מיני סטנדרטי שהוא מאד קלוקל מכל הבחינות, ולכן גברים מתרגמים לעצמם את הרצון הזה 'להחזיק מעמד הרבה זמן' לנטילת כדורים, הסתרה מנשים ובסופו של דבר – לתסכול פנימי עצום. אנחנו מלמדים גברים שיטות טבעיות ואנחנו רוצים להכיר להם את הפוטנציאל שלהם".

וכל גבר באמת מסוגל לזה אם הוא רוצה?
בר: "אם זה מישהו שהנושא מספיק חשוב לו, וחשוב לו להיות המאהב שהוא רוצה להיות, הוא יכול. זה דורש, כמובן, התמודדת עם קשיים מסוימים - כמו הצורך לעבור דרך הצל - ככה אנחנו קוראים להתמודדות עם הדברים שמנהלים אותנו בתת-מודע וזה דורש תרגול פיזי, אבל בסוף כל אחד יכול אם הוא מתחייב לעצמו".

אבנור: "במשך שנים נוכחתי לדעת שגברים רוב הזמן שואלים את עצמם: 'האם אני מאהב טוב?' משום מה הם חושבים שאו שיש לך את זה או שאין לך את זה. בפועל זה פוטנציאל שקיים אצל כל גבר, כמובן אם הוא במצב בריאותי תקין ואין בעיות אנטומיות - למרות שגם את חלקן אפשר לפתור. לכל אחדיש  נקודת התחלה קצת שונה, אבל זה נכון לגבי כל תחום התפתחות אישית. ברגע שיש לך את המוטיבציה הנכונה והתחייבות לתהליך - זה קל יותר. קחו לדוגמא מישהו שהתמודד עם הצורך להוריד 20 ק"ג והוריד אותם בשלושה חודשים. הוא עבד קשה יותר מהגבר שתרגל טנטרה".

גבר ואישה מחזיקים ידיים במיטה (אילוסטרציה: fizkes, shutterstock)
בסוף סקס הוא הרבה יותר מרק חדירה | אילוסטרציה: fizkes, shutterstock

מאיפה לדעתכם מגיעות הסטיגמות השליליות על טנטרה?
"לדעתי זה מגיע קודם כל מחוסר הבנה עמוק". מבהיר אבנור. "טנטרה זו תפיסה פילוסופית לפיה כל מה שקיים במציאות האנושית שלנו הוא במקום מאד גבוה. הדרכות מיניות מסורתיות תמיד מחלקות בין גוף לרוח ואילו טנטרה היא גישה הוליסטית, פתוחה מאד לאלמנט העולם. אין ספק שהיא עברה סוג מסוים של דקדנציה בשנים האחרונות כשניסו להפוך אותה לעוד גימיק לפלפול חיי מין.

אבל טנטרה היא יותר מזה, היא מאפשרת לנו לכלול את יחסי המין בחיים שלנו, להיפטר מהבושה, להעצים את המיניות שלנו למלוא הפוטנציאל. בפועל, אנחנו מלמדים כלים איך לעשות אינטגרציה למיניות כמשהו מובנה וחיובי במקום להחביא את זה. במשך אלפי שנים חינכו אותנו שסקס זה משהו מסוכן, מלוכלך ומביך. נשים וגברים רבים סוחבים איתם תחושת אשמה סביב המיניות שלהם במשך כל החיים"

בר: "טנטרה מציעה נרטיב אחר: לראות את המיניות כחגיגה של נתינה. יש לנו הזדמנות לעשות ריקליימינג של סקס בתור משהו איכותי ונקי. אם אנחנו רוצים עולם בו אנחנו לא צריכים להימנע מעוצמות הרגש והמיניות שלנו, טנטרה היא הדרך הן לנשים והן לגברים שרוצים להתחבר לאנרגיה המינית שלהם ולקחת אחריות, מה שבעצם ההיפך מריצוי".