הגעתי לפגישה עם שירה וגיל בתחושת סקרנות גדולה. שירה התקשרה אליי כמה ימים קודם לכן, ביקשה שאמתין על הקו, וצירפה את בן זוגה גיל לשיחת ועידה. השניים שאלו שאלות רקע על המשרד, ובסיום ביקשו לתאם פגישה בביתם. הפגישה נקבעה לשעת ערב מאוחרת.

הם המתינו לי בביתם באזור השרון וניתן היה להרגיש בחשש ובחוסר הביטחון שלהם. כבר בתחילת השיחה שירה החלה לספר לי על ילדותה: "אבי עזב את הבית כמה ימים אחרי שעליתי לכיתה א' ללא כל התראה או הכנה. האיש הזה, אבא שלי, נעלם מחיי ואין לי מושג מה איתו, מה מצבו, והיכן הוא. גדלתי עם אימא שלא החסירה ממני ומאחי הגדול כלום. גדלנו בבית בריא ושמח - רק בלי אבא". 

"בגיל ההתבגרות ניסיתי לשאול את אמי כמה פעמים איפה אבא שלנו ומדוע הוא עזב, אך מעולם לא קיבלתי תשובה. לרוב היא ענתה שגם היא לא יודעת, ופה זה נגמר", סיפרה שירה בגילוי לב.

היא המשיכה בדבריה והוסיפה: "לפני כשנה וחצי אני וגיל התחתנו, וכמובן שאבי לא היה בתמונה. לאחרונה גיל ואני החלטנו שאנחנו בשלים להביא ילד לעולם, וייתכן שיצר ההורות שמבעבע בי גרם לי שוב להתעסק באבי ובהיעלמותו".

שירה החלה לדמוע, וזה היה הרגע בו גיל התערב בשיחה: "אנחנו רוצים למצוא אותו. שירה רוצה לדעת מה קורה איתו - וכאן בדיוק אתה נכנס לתמונה".

לקחתי את כל הפרטים הבודדים והלא מעודכנים שהיו ידועים לשירה, והתחלנו לבצע חקירת איתור ואיסוף מידע. אספנו לא מעט מידע על משפחתו של אביה, וכעבור מספר ימים איתרנו אותו ואת כתובת מגוריו.

לבקשת שירה, העמקנו את החקירה, ומהממצאים עלה כי האב התחתן בשנית ויש לו שני ילדים נוספים מאשתו הנוכחית. המידע הזה הפתיע את שירה, והידיעה שיש לה שני אחים למחצה שהיא כלל אינה מכירה לא נתנה לה מנוח.

כבר למחרת גיל התקשר אליי ומסר ששירה החליטה לשתף את אחיה הגדול בנושא, והשניים החליטו ליצור קשר עם האב ולבקש ממנו להיפגש בצורה דיסקרטית ושקטה, ולהגיד לו שאין להם כל כוונה לערער את חייו ואת חיי משפחתו הנוכחית.

זוג מאחור
אחרי שנים, שירה וגיל דרשו לדעת סוף סוף את האמת. אילוסטרציה | צילום: none

כחלק מההכנה הרגשית לקראת המפגש, שירה ביקשה וקיבלה מאיתנו תמונה עדכנית של אביה. היא רצתה להיות מוכנה, ולטענתה כך לפחות הסקרנות לגבי מראהו של תיחסך ממנה.

כעבור כמה ימים גיל התקשר לעדכן אותי בהתפתחויות: מתברר ששירה התקשרה לאביה בשעת בוקר מאוחרת כי היה לה חשוב לשוחח איתו כשהוא לבדו, והיא חשבה שבשעה זו הסיכויים לכך גבוהים יותר. היא שוחחה איתו כמה דקות והרגישה על קולו שהוא בהלם ומאוד מתרגש. היא הציעה לו לפגוש אותה ואת אחיה, בנו בכורו - והאב הסכים מיד.

הפגישה התקיימה בטיילת בחוף הים. "הפגישה הייתה מרגשת בעוצמות מטורפות", סיפר לי גיל. השלושה התיישבו בבית קפה, שם סיפר האב לשני ילדיו את מה שעבר עליו. "אמכם בגדה בי במשך כמה שנים", הוא סיפר להם. "היא גרמה לי להעלות ספק האם אני אביכם הביולוגי, ובמשך שנים חייתי עם לבטים רבים", הוא הפתיע אותם.

"לא היו לי כוחות, הייתי חלש נפשית ורגשית - והייתי חייב לברוח. אלוהים עדי שאין יום שלא חשבתי עליכם. אבל ברגע שהחלטתי להמשיך הלאה - פשוט המשכתי. ידעתי שקשר אתכם יוביל למלחמות עולם עם אמכם. נקרעתי בפנים, אין דרך אחרת להגדיר זאת, ואין לאיש יכולת לשפוט אותי".

האב הפתיע את ילדיו כשביקש מהם לא לריב עם אשתו לשעבר: "אני עזבתי והמשכתי הלאה, כולנו שילמנו מחיר. בואו ננסה להתמקד בלפצות את עצמנו על הנתק הזה". הוסיף האב. "אשתי הנוכחית מאד שמחה לשמוע על המפגש הזה והיא מאד רוצה לפגוש אתכם. שום דבר מעברי לא נסתר ממנה. אנחנו עדיין יכולים לחזור להיות משפחה. אולי קצת אחרת, אבל עדיין משפחה".

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי. שמות הדמויות, כמו גם פרטים נוספים, שונו בכדי למנוע את חשיפת המעורבים. גולן פנחס, חוקר פרטי, הוא בעל המשרד "ים חקירות"