פגשתי את הדר בבית קפה שכונתי קטן באזור השרון. היא בת 33, גרושה ואם לשלושה, וכבר בתחילת שיחתנו היא סיפרה לי על אורח החיים המורכב שלה כאם חד הורית לשלושה; ההוצאות הגדולות, הדרישות של הילדים, וגם הרצון שלה לא להחסיר מהם דבר - בעיקר כשמדובר בחוגי העשרה ובשיעורים פרטיים.

"הקושי כפול ומכופל", המשיכה הדר בשטף דבריה, "כאשר אבא שלהם לא עוזר ומתחמק מהמוטל עליו". היא המשיכה ותיארה מציאות שבה הגרוש שלה מתנקם בה באמצעות הילדים. "אני לא מבקשת לעצמי כלום" היא הבהירה, "מצדי שישלם ישירות לחוג, למורה הפרטי או לרופא השיניים. שחלילה לא אקח לו את הכסף לבזבוזים בבתי קפה".

שאלתי את הדר האם אין הסכם ביניהם, והיא השיבה שיש הסכם והוסיפה שהוא תלוי על הקיר: "ההסכם יפה, אבל אם לא מיישמים את ההתחייבויות, הוא לא שווה כלום. הייתי כמה פעמים בבתי משפט, אבל הוא מגיע לשם ובוכה שאין לו עבודה ושהשקלים הבודדים שהוא מצליח לקבל הולכים למחייתו הבסיסית".

ברשותכם, אחסוך מכם את צרור הקללות שהדר הדביקה לאקס שלה במהלך השיחה. "הוא עובד! הוא איש רע! אכזר! אני יודעת שהוא עובד כמו חמור! אני צריכה ממך הוכחה אחת, ואז הוא לא יתחמק בקלילות בבתי משפט", היא סיכמה את דבריה.

השמועות שהגיעו להדר מספרות שבעלה לשעבר עובד כשליח, ושככל הנראה הנראה רוב השכר שלו מורכב מטיפים, כך שרק סכום כסף קטן נכנס לחשבונו, והשאר מגיע במזומן.

כעבור כמה ימים התחלנו בחקירה סמויה, ובמהלך מספר ימי מעקב מפוצלים הוכחנו שהגרוש עובד - וגם עובד הרבה - עם היקף שעות עבודה שלא תואם כלל להצהרות שלו.

בשעה 10 בבוקר הוא היה מגיע למסעדת הסושי בה עבד ומתחיל בשליחויות. בשעות אחר הצהריים והערב הוא הגיע למסעדה אחרת והמשיך בשליחויות. בהמשך ביצענו הזמנה של אוכל מהמסעדות שבהן הוא עבד, וכאשר הוא היה מגיע כשליח, החוקרים היו משוחחים איתו ומקליטים אותו מספר על העבודה.

כמובן שהבחור לא הפסיק לדבר וסיפר שהוא עובד כשליח יותר משנה ושרוב הימים טובים ומרוויחים מאות שקלים ביום רק מטיפים.

דו"ח סיכום החקירה היה חד משמעי. האיש עובד וללא הפסקה. חבל שצריך להגיע לבית משפט עם דו"ח חקירה כדי לחייב אב להשתתף בתשלום ההוצאות הבסיסיות עבור ילדיו - אבל גם בשביל זה אנחנו כאן.

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי שהתרחש לפני סגר הקורונה. שמות הדמויות, כמו גם פרטים נוספים, שונו בכדי למנוע את חשיפת המעורבים. גולן פנחס, חוקר פרטי, הוא בעל המשרד "ים חקירות"