שבוע לתוך טורניר היורו, וכבר אפשר להכתיר את השבוע הזה כרכבת הרים לא נורמלית. חושבים אחרת? אז איך תסבירו שתוך 72 שעות כוכב נבחרת דנמרק, כריסטיאן אריקסן, כמעט מת על המגרש, ואז רונאלדו שבר (בפעם המי יודע כמה) את שיא השערים בתולדות היורו ומיד אחר כך הפיל את מניית קוקה קולה במיליארדי דולרים סתם כי הוא המליץ לצופים לשתות מים. לא הספיק לכם? אז הנה, נבחרת איטליה (שנחשבה לאנדרדוג עד לפני שבוע) הפכה פתאום למועמדת רצינית לזכות בתואר עם שני קונצרטים של כדורגל.

כבר שנים שכולם מדברים על כך שהעומסים הלא פורפורציונלים על שחקני הכדורגל ברמות הגבוהות יובילו לבסוף לקריסה מנטלית ופיזית, וההתמוטטות של אריקסן באמצע המשחק נגד פינלנד עדיין נחקרת ונבדקת בכלל כאירוע לבבי - אבל התמונות שזעזעו את כל העולם בזמן אמת ביום שבת האחרון אולי בכל זאת יובילו לשינוי בתפיסה.

כן, זה לא באמת משנה איך הטורניר הזה יגמר, מה שכמעט בטוח הוא שהתמונות בהן שחקני דנמרק עומדים במעגל מסביב לאריקסן ומסתירים את פעולות ההחייאה שבוצעו בו בזמן שאשתו עמדה בצדו השני של המגרש והתפללה בדמעות לנס הם רגעים שאי אפשר לשכוח וגם אסור לשכוח. בטח בהתייחסות לפציעות והעומסים הבלתי פורפורציונלים שיושבים על כתפי ורגלי השחקנים בגלל כספי זכויות שידור והתיאבון הבלתי נגמר של מנהלי הענף מסביב לעולם. אריקסן אולי התאושש - אבל ספק אם יהיה רופא שיקח אחריות וירשה לו לחזור ולשחק כדורגל.

View this post on Instagram

A post shared by Christian Eriksen (@chriseriksen8)

לעומתו, מי שהפך למכונה האנושית הספורטיבית הגדולה ביותר בתולדות הכדורגל ועומס היא מילה גסה מבחינתו עדין עומד בכל אתגר שתביאו לו - גם בגיל 36. קוראים למכונה הזו כרסטיאנו רונאלדו כמובן, ומדובר כאמור באדם היחיד בעולם כנראה שיכול לשבור שיא היסטורי של שערים ולהפיל את מניית קוקה קולה בכמה מיליארדי דולרים  באותו יום. איך שלא תהפכו את זה - האיש הזה מופרך, הזוי ומדהים כאחד.

אחרי ששבר את שיאי ההופעות ביורו, רונאלדו גם כבש צמד במשחק הראשון שלו בטורניר והפך לגדול מבקיעי הטורניר בכל הזמנים, ואם היינו צריכים לספור את כמות השיאים שהאיש הזה שבר בעשור האחרון זה היה תופס את כל גליון סוף שבוע של mako.

מדובר במכונה אנושית, ספורטאי על, אחד כזה שמקדיש בשנים האחרונות את כל זמנו לתפקודה התקין של המכונה שהיא הגוף שלו, וגם בנה בביתו סוג של מקדש לשמירה על אורח חיים ספורטיבי עם חדר כושר משוכלל ומכונות מיוחדות להתאוששות הגוף בין משחק למשחק. חוץ מזה יש לו שף אישי ששומר עליו ועל כל מה שנכנס לו לגוף בעזרת תפריט מותאם אישית, ולכן הוא גם הרשה לעצמו להעיף מהפריים במסיבת העיתונאים את בקבוקי הקוקה קולה שהפריעו לו ולהכריז "תשתו רק מים!", זאת למרות שלפני כמה שנים הוא פרסם במשקאות מהסוג הזה, אבל מאז כאמור הוא הפך לגורו של בריאות ומקצוענות, הכל כדי לשמור גופו, להאריך את הקריירה שלו ולשבור כל שיא אפשרי. השאלה היא האם הוא גם יצליח לסחוף ולסחוב את פורטוגל עד הגמר.

View this post on Instagram

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano)

אז האם אחרי שבוע אפשר לנחש מי תלך עד הסוף? האם זו תהיה איטליה נטולת כוכבי העל שמשחקת כדורגל אדיר בשלב הזה אבל יכולה להיתקל בהגרלה קשה בהמשך? או אולי צרפת ובלגיה שיחכו לה ברבע או חצי הגמר? אולי בכלל אנגליה שמנצחת אבל עוד לא מרשימה, או ספרד וגרמניה שעדיין מחפשות את עצמן. היורו פתוח לחלוטין כרגע, ולדעתי יש בו בין שלוש לחמש מועמדות לזכייה. זה לא מעט וזה נהדר ממש. 

וכמעט שכחנו מהקופה אמריקה שמתנהלת במקביל בברזיל מוכת הקורונה. אז מה קורה שם ביבשת הדרומית? מסי מבקיע אבל ארגנטינה תקועה; ניימאר מבקיע ומזכיר איזה שחקן אדיר הוא היה צריך להיות; ובגדול אין חדש תחת השמש בקופקבנה, והשאלה היחידה כרגע בכל הקשור לקופה אמריקה היא האם נראה שם יותר כדורגל או יותר שערוריות.

אם צריך לנחש, למרות שהיורו התחיל עם הרבה יותר דרמות - בסוף טלנובלות הן בספרדית, וזה כנראה רק עניין של זמן עד שהדמעות מברזיל יכבשו כותרות בכל העולם. בינתיים, תנו לרונאלדו לשבור עוד שיא, הרי אצלו זה פשוט כמו לשתות עוד כוס מים.