כסף, שליטה, מעמד, תאוות בצע, כוח. כמו בפרק של משחקי הכס, כל המרכיבים הללו מתערבבים ומטלטלים את האהבה הכי גדולה שלי ושל מאות מיליונים אנשים בעולם. קוראים לאהבה הזאת כדורגל.

אנחנו נמצאים בעיצומן של 36 שעות הכי סוערות בתולדות הכדורגל המודרני. לפעמים ישנה תחושה שמייצרים רעש ורוח כדי להגדיל את נפח הדרמה. לא הפעם. הפעם באמת מזעזעים את יסודות משחק הכדורגל, את זכות הקיום של הכדורגל כספורט הכי פופולרי בזכות הפשטות והנגישות שלו. בזכות העובדה שלילד הקטן בשכונה יש סיכוי לנצח את הילד הגדול גם אם הוא לא בחר בו כשעשו "כוחות". תנאי המגרש, תקציב והיסטוריה מפוארת לא מבטיחים לך ניצחון. שביום נתון או טורניר, הכול יכול לקרות. הקבוצה הענייה, האנדרדוג המוחלט, יכולה לנצח את הפייבוריטית. האלופה ממדינה קטנה, אולי אפילו מישראל, יכולה להעפיל לליגת האלופות העשירה והאיכותית מכולן. מאות מיליוני אוהדים מתחברים למשחק הזה כי גם הם מאמינים שזה אפשרי.

יישאר מיותם גם הערב? אצטדיון סמי עופר (צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
מאות מיליוני אוהדים בגלל האמונה שהדבר אפשרי, סמי עופר מיותם | צילום: ספורט 5

אנחנו, השחקנים המקצוענים, רודפים אחרי החלום להגיע לרמות הכי גבוהות, לשחק ואולי להפתיע את השחקנים הכי טובים שיש. חלום ההעפלה לליגת האלופות מלווה כל שחקן ישראלי מהיום שהוא דורך במגרש. עצם זה שמכבי חיפה, הפועל תל אביב ומכבי תל אביב הצליחו להעפיל לשם. זו מורשת שיוצרת דרייב ושאיפות עבור הדורות הבאים של השחקנים והקהל. עכשיו, הכוונה היא לקחת את זה מהדורות הבאים, לא רק בישראל אלא כמעט בכל מדינה אחרת, כולל מדינות עם מסורת כדורגל יותר מפוארת.

תקרת זכוכית לרוב עולם הכדורגל

במהלך ציני ורודף בצע, 12 מועדוני פאר הכריזו שהם נבדלים משאר עולם הכדורגל ובזכות הפופולריות שלהם הם מבטלים את התחרותיות, את היכולת של קבוצות אחרות לנצח אותן על הדשא ולשחק בליגה הזאת. הם מקימים ליגה משלהם שבה ישחקו תמיד. מיליארדי אירו ייכנסו לכיסם בזכות ההכנסות מהליגה החדשה הזו, ובזכות זה אף קבוצה מחוץ למועדון לא תוכל להתחרות בהם יותר.

"זו פגיעה בסיסית בתרבות המשחק הזה. כניסת המשקיעים המיליארדרים והחמדנות כלפי ההשקעה שלהם מנטרלת את המורשת, התחרותיות והבסיס של הפירמידה שעליו נשען הענף הפופולרי הזה"

אם זה ייצא לפועל, בעתיד יהיו בעולם 12-20 מועדוני על, וכל שאר הקבוצות על פני הגלובוס לא יצליחו לזכות בשום דבר משמעותי. כל כישרון שיגדל הם מיד יקנו אותו. כל מאמן או מנהל מוצלח מיד יוחתם במועדונים הללו, שיפעלו ללא מגבלת תקציב. הליגות המקומיות יישאבו לתוך בינוניות שגם אם תהיה בהן אלופה מפתיעה, זה לא משנה כי זה לא יקנה לה את היכולת להיכנס לסופר ליגה הסגורה מראש.

המהלך, עליו הכריזו הקבוצות הגדולות, מייצר תקרת זכוכית, כספית ומקצועית, לרוב עולם הכדורגל ומפריד באופן בוטה בין מי שיועד לגדולות מראש לבין בינוניות ואי תחרות כלפי 90% מהענף.

זה לא שאין טיעונים רלוונטיים לאותם "בוגדים". רוב האוהדים ברחבי העולם אוהדים אותם ואת הכוכבים שלהם. מבחינתם הם מחפשים מנועי צמיחה ורוצים להגדיל את הרווחים שלהם. גם כך ישנם פערים גדולים כיום וצריך לשנות את הפורמט הקיים של ליגת האלופות. אי אפשר להתעלם מכך שאותם מועדונים גדולים אחראיים להכנסות עצומות, והכוח הגדול הוא בידיים שלהם.

רונאלדו בינתיים לא מאכזב (צילום: רויטרס, חדשות)
ימנעו מרונאלדו לשחק? מצב הזוי | צילום: רויטרס, חדשות

אבל, ויש פה אבל גדול, מדובר בפגיעה בסיסית בתרבות המשחק הזה. כניסת המשקיעים המיליארדרים מהמפרץ/ארצות הברית/אוליגרכים, והחמדנות כלפי ההשקעה שלהם, מנטרלת את המורשת, התחרותיות והבסיס של הפירמידה שעליו נשען הענף הפופולרי הזה. זו ראיה צרה למשהו גלובלי. במולדת הכדורגל, אנגליה, אפילו כוכבי העבר הכי גדולים יוצאים בזעם נגד המועדונים בהם הפכו לאגדות כדורגל.

במצב הקיים, ברור שברוב הפעמים האיכות תנצח, אבל תמיד יש לאנדרדוג לאן לשאוף. ישנה תחרות. הוא יודע שאם יעיז, יתמיד ויאמין - יש לו אפשרות להגשים את החלומות הכי גדולים שלו. כמו כל סיפורי הסינדרלות של שחקנים גדולים שגדלו בעוני והגיעו לטופ, דרך קבוצות שאף אחד לא ציפה מהן ועשו היסטוריה. חשוב לזכור גם את הנבחרות הלאומיות שריגשו מדינות שלמות וזכו בתארים.

ליאונל מסי מאוכזב מול באיירן מינכן (צילום: AP)
הסוף לליגת האלופות כפי שהכרנו?, מסי | צילום: AP
אל תקחו לאוהדים את התחרויותיות, אילוסטרציה | צילום: ספורט 5

מכאן ואילך, הולכת להתפתח מלחמת עולם בין הגופים שמנהלים את הכדורגל העולמי כיום ואחראים על ליגת האלופות, היורו והמונדיאל. הם מאיימים להשעות את כל הקבוצות והשחקנים הכי גדולים בעולם מהשתתפות במפעלים הללו. המאבק יתקיים מול ההנהלה החדשה שרוצה להקים את הסופרליג.

פיפ"א ואופ"א מאיימות שרונלדו, מסי ואחרים לא ידרכו יותר באף ליגה או נבחרת כסנקציה. מצב הזוי לחלוטין. בקרוב אמורים להתקיים משחקי ליגת האלופות. היורו בדרך עם כל הכוכבים האירופיים על הדשא. האם אלו יתקיימו?

התקווה והציפייה שלי שבתום "מלחמת העולם" הזו, שתכלול הרבה איומים, כיפופי ידיים ואולי גם השבתת אירועי כדורגל חשובים, יימצא פתרון שבו אותם מועדונים ישחקו בליגת האלופות וטורנירים נוספים במתכונת טובה ונכונה יותר. מתכונת שבה משאירים תקווה, אפשרות ומענקים גדולים לאנדרדוג שמצליח להעפיל. לא משנה מאיזו מדינה. לא משנה איך קוראים לו. לזה בדיוק קוראים כדורגל. זו האהבה שלנו.

עמרי אפק (צילום: ינאי יחיאל, R.G.E)
עמרי אפק | צילום: ינאי יחיאל, R.G.E

>>> הכותב הוא שחקן כדורגל לשעבר ופרשן בערוץ הספורט