"שחר מזרחי היה באוהל כשאנסו אותי. זיהיתי אותו גם במסדר התמונות וגם במסדרונות חדרי החקירות. חוץ ממנו זיהיתי אדם נוסף, בלונדיני (הכוונה ליהונתן קירשבלום, הנאשם מרכזי). את שני האחרים לא זיהיתי", כך העיד בתלונתו במצ"ח אביצח שוורץ, החייל שנאנס על ידי ארבעה חיילים אחרים במהלך טירונות בבסיס זיקים בשנת 1999.

הפרשה, מחדלי הצבא והריאיון הבלעדי עם שוורץ שנחשפו ב-mako, הובילו לפני כשבוע למעצרו של אחד הנאשמים המרכזיים בפרשה, שחר מזרחי, מי שנמלט מהארץ לפני 17 שנה במהלך המשפט כשהוא נעזר בדרכון אמריקאי וחזר זמן קצר לאחר מכן ועבר להתגורר תחת זהות בדויה ביישוב בת עין.

שניים מארבעת הנאשמים באונס זוכו במהלך המשפט מחמת הספק אחרי שמזרחי נמלט כאמור מהארץ ולא העיד נגדם. הנאשם המרכזי בפרשה, קירשבלום, נדון לשש שנות מאסר בפועל.

בחלקים מעדותו של שוורץ, אותם אנחנו חושפים כאמור לראשונה, כמו גם בעדויות של חוקרי מצ"ח, מתברר כי שוורץ זיהה בוודאות את מזרחי כמי שנכח באוהל בזמן האונס ולא נקף אצבע על מנת לסייע לו. שני החיילים האחרים לא זוהו על ידי שוורץ, ואת קירשבלום הוא זיהה בתחילה בתור ה"בלונדיני'".

שוורץ, על פי עדותו, נאנס באיומי רובה באוהל לאחר שארבעת החשודים חשדו כי הוא התלונן נגדם על כך שהם מעשנים סמים וספגו בעקבות כך עונשי מאסר שונים - והחליטו לנקום. לאחר המקרה המזעזע, שוורץ הוכר כנכה צה"ל, וסיפר בחקירתו כי מזרחי אכן שהה באוהל בזמן האירוע.

"הם חשדו שהלשנתי עליהם ובגללי שלחו אותם לכלא", העיד שוורץ. "אחד מהם היה עם מבטא ערבי (הכוונה לפ', אחד הנאשמים) והוא זה שסטר לי וכפה עליי לעשות בו מין אוראלי. הנאשם השני אותו לא זיהיתי נתן לי אגרוף לפנים, ואז שניהם כפו עליי שוב מין אוראלי. לאחר מכן אחד מהם אנס אותי. זה היה 'הבלונדיני'. הוא תפס את הידיים שלי והצמיד אותן למיטה, הפשיט אותי באיומי רובה, פקד עליי לכרוע ואנס אותי".

בסיס צבאי. ארכיון (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
בסיס צבאי. אילוסטרציה | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

על פי החשד, שחר מזרחי וחייל נוסף היו אלו שששמרו על הכניסה לאוהל כדי למנוע את כניסתם של חיילים בזמן האונס ולהזהיר את חבריהם. במהלך חקירת מצ"ח והיחידה המרכזית במשטרת המחוז הדרומי שסייעה לחקירה, שוורץ זיהה כאמור רק את מזרחי. "שחר היה שם בזמן המקרה ולא עשה כלום לעזור לי", טען שוורץ. "רק אותו אני זוכר ומזהה".

בהמשך החקירה, שוורץ כבר זיהה את קירשבלום כמי שהיה שותף מלא לאונס שבוצע בו, ולאחר מעצרו, קירשבלום הפליל בחקירתו את שני החיילים האחרים וסיפר כי הם הציעו לו סכום כסף גבוה כדי שלא יעיד נגדם. כמו כן, הוא טען כי מזרחי שהה באוהל בזמן האונס ואף התעמת עם החיילים הנאשמים בחדרי החקירות.

השופטים שהחליטו לזכות שניים מהנאשמים מחמת הספק מתחו ביקורת נוקבת על כך שהחקירה לא מוצתה עד תום, וחייל נוסף שנכח באוהל בזמן המקרה לא הובא לחקירה. "לא מצאנו בראיות ובעדויות שנשמעו בפנינו את התוספת הראייתית הנדרשת. המתלונן לא זיהה איש מהמעורבים באירוע למעט שחר מזרחי", ציינו השופטים בהכרעת הדין. "העובדה כי המתלונן זיהה במסדר התמונות את שחר מזרחי כאחד מארבעת התוקפים, הרי שניתן לקבוע כי שחר מזרחי אכן השתתף באירוע".

בהמשך ציינו השופטים כי אם מזרחי לא היה בורח מהארץ, ייתכן והם היו מרשיעים את שני הנאשמים אותם זיכו. "קיים אצלנו חשד כבד ביותר כי הנאשמים האחרים אכן היו מעורבים במעשה. לא ניתן גם להימנע מהמחשבה שאלמלא ברח מזרחי מהארץ או שהיה מוסגר לישראל טרם סיום המשפט, הייתה התשתית הראייתית כנגד הנאשמים עשויה להיות שונה, וזאת לאור העובדות המפלילות  שמסר במשטרה", הדגישו השופטים. "אלא שמזרחי לא העיד במשפט, ולא די בחשד הכבד שיש לנו כדי להרשיע את הנאשמים בפלילים".

"אם מזרחי לא היה בורח מישראל, שני הנאשמים האחרים היו מורשעים ונשלחים לכלא. השופטים האמינו לעדותו של המתלונן כי הוא נאנס והותקף מינית", ציין גורם בכיר בצה"ל.

משפטו של מזרחי צפוי להתחיל במהלך השבועות הקרובים.