שישי באפריל 2017. המקום: רחוב ויצמן, נתניה. השעה: 21:30. עוברי אורח עושים את דרכם מהשוק המקומי לביתם. אריק איטל, אחיו של הרוצח הסדרתי אדם איטל, יורד מהאופנוע כשהוא עוטה על ראשו כובע קפוצ'ון שחור. הוא דורך אקדח תשעה מ"מ, צועד במהירות על המדרכה המובילה למסעדת 'הפיתה', מבחין באלישע סבח, הבעלים של המקום שעמד בדלפק המכירה, מתקרב אליו ומטווח אפס יורה בו חמישה כדורים לראש. אריק נמלט מהמקום עם עבריין שהמתין לו על אופנוע. בהמשך עוד יתברר שהתכנית המקורית הייתה לחסל את סבח באמצעות מטען חבלה שהיה אמור להתפוצץ במכוניתו, אבל העניין השתבש והוחלט על חיסול פנים מול פנים.

שלושה שבועות לאחר מכן אריק טס לתאילנד, שם נפגש עם ראש ארגון הפשיעה הנמלט, ניבי זגורי. השניים מבלים בקופנגן. אריק מעלה לפייסבוק שלו תמונות שלו עם זגורי ואשתו מיכל. על פי כתב האישום שמוגש נגדו במשטרה, בתמורה לבילוי זגורי פוקד על אריק לחסל עבורו את עד המדינה טל קורקוס, שהפליל אותו בעבר וגרם לו לרצות מאסר של שבע שנים.

"סומך עליך שתדאג לפרק את טל", אמר זגורי לאיטל, לפי כתב האישום. איטל התכוון לבצע את המשימה: "חייבים לשמח את החבר (הכוונה לזגורי)", אמר לעבריין שסייע לו.

חודשיים לאחר החיסול של סבח הגיע תורו של קורקוס. ב-27 ביוני בשעה שלוש לפנות בוקר, איטל הצמיד מטען חבלה שרכש מראש ארגון הפשיעה, מיכאל מור ב-9,000 שקלים. קורקוס יצא מדירת הימורים באשקלון וכשהניע את המכונית, איטל הפעיל את השלט שגרם לפיצוץ המטען. המכונית עלתה באש, קורקוס מת במקום. איטל נמלט מהמקום יחד עם העבריין שמאוחר יותר ישמש עד מדינה נגדו, נגד זגורי ומור. בינתיים הוא השמיד את הטלפונים, הבגדים והכפפות - ונעלם.

זגורי מקבל עדכונים און ליין גם על החיסול הזה. כנראה שהתאבון שלו גדל כי אז הוא מציע לשכור את שירותיו של איטל בשנית: זגורי רצה שירצח את לירז תשובה (בעלה רועי, על פי החשד, חוסל על ידי אדם איטל) שהעידה נגד אחיו - אדם - ברצח כפול שביצע, להחביא את גופתה ולסחור בה בתמורה לשחרור אחיו מהכלא. התכנית הייתה לדקור אותה באמצעות 'שבריה'. איטל הסכים להצעה, אבל בסופו של דבר התכנית לא יצאה אל הפועל.

"אריק היה הסנג'ר (העבד) של ניבי. ניבי צ'יפר אותו בנופשים בחו"ל, בתאילנד ובסין, באומן ובקייב. בתי מלון יוקרתיים באילת", סיפר עבריין המכיר מקרוב את התנהלות ארגון הפשיעה של זגורי. "אריק היה בין בית אצל ניבי כשהוא השתחרר מהכלא והיחסים ביניהם התחממו. אל תשכח שאחיו אדם חיסל שני בדואים שניסו לפגוע בזגורי. אריק היה מוכן לעשות הכול כדי לנקום במי שהפלילו את אחיו ולהפוך עולמות כדי לשחרר אותו מהמאסר. אריק הוא אדם קר, אין לו רגש לחיי אדם. הוא יכול לחסל אנשים בלי להרגיש שום צער או נקיפות מצפון".

 "אדם עם לב זהב"

בראשית ספטמבר השנה, בעוד איטל ישן שנת ישרים במלון יוקרתי באילת במסגרת נופש שבו נסע עם חבריו, עשרה בלשים בלבוש אזרחי פרצו לחדרו, העירו אותו משנתו, הפכו את החדר והכניסו אותו בבהילות למכוניתם.

החוקרים, בפיקודו של מפקד ימ"ר נגב, סנ"צ יגאל קמיליאן (הקצין שפירק את ארגוני הפשיעה של שלום דומרני ושל יריבו, בני שלמה) הטיחו בפני איטל את חומרי החקירה המפלילים אותו וכן את עדותו עד המדינה - אבל הוא שתק כמו דג. לא הניד עפעף. לא מצמץ לרגע. במשך שעות נשאל שאלות - ושתק.

"אריק כמו אחיו, מאוד מתוחכמים. שותקים לרוב בחקירות. לא נופלים במלכודות שמטמינים להם. שניהם ביצעו שישה מקרי רצח אכזריים מאוד", הסביר קצין במשטרת המחוז הדרומי, "מה שמטורף בסיפור שלהם הוא שאין להם משפחה עם רקע עברייני. הם נסחפו לתוך מערבולת של עולם הפשע וממנה לא הצליחו לצאת".

אדם איטל, 34, ואחיו אריק (אהרון), 28,  הם לא רק אחים בדם ובנפש אלא גם - על פי גורמים במשטרה - רוצחים אכזריים ביותר, מהמסוכנים שפעלו בעשור האחרון בישראל. אדם הורשע בארבעה מקרי רצח ומרצה ארבעה מאסרי עולם בעוד אחיו אריק נאשם השבוע בשני מקרי רצח.

הם נולדו בבאר שבע לאב מורה לנהיגה ומנהל בית ספר לנהיגה ולאם עובדת סוציאלית. גדלו עם כלבים מגזע רועה גרמני ואמסטף שהאב טיפח בחצר הבית בוילה. לאב המשפחה, אבי היה אוסף מרשים של חרבות וכלי נשק עתיקים ונדירים שהחזיק בסלון ביתו. אדם ואריק יותר התעניינו בפעילות אקסטרים  ובאתגרים, כמו רכיבה על אופנועי שטח וטרקטורונים.

"הם גדלו עם כפית של כסף. הורים מדהימים, בית נורמטיבי. לא החסירו מהם כלום. עטפו אותם בהרבה חום ואהבה ולא ברור בכלל איך הם הפכו למחסלים בשירות של ארגוני פשיעה", סיפר שכנם של האחים איטל. "אני זוכר אותם כילדים טובים, שקטים, נחמדים. מקובלים בכיתה. למדו עם הילדים שלי. לחשוב שמהם ייצאו רוצחים מסוכנים? בחיים זה לא עלה לי לראש".

אדם שירת בסיירת 'יעל'- יחידת מובחרת בחיל ההנדסה ונחשב ללוחם מצטיין. הוא נפצע ובהמשך עבר לשרת בחיל האוויר. "הוא גידל כלבים גזעיים ואהב בעלי חיים. החלום שלו היה להיות וטרינר", סיפר מקורב למשפחה, "אדם עם לב זהב".

כאשר השתחרר הוא קיבל הצעה לשמש סוכן סמוי של המשטרה בקרב סוחרי סמים במגזר היהודי והבדואי, מתוך כוונה בהמשך לגייסו כשוטר מן השורה. אלא שמפעיליו בימ"ר נגב, שעקבו אחריו, הגיעו למסקנה שהוא לא מתאים לתפקיד ושקיים חשש שהוא מקורב לבכיר של ארגון פשיעה גדול - ולכן הפסיקו את הפעלתו.

"היו לו נתונים להיות סוכן מעולה, אבל כשהבנו שהוא מתערבב עם עבריינים בארגוני פשיעה החלטנו לוותר על שירותיו", הסביר קצין בילוש לשעבר, "בדיעבד לא טעינו. זו הייתה ההחלטה הכי נכונה שקיבלנו".

מכאן ואילך איטל הלך והסתבך בתוך עולם הפשע. הוא שימש כמאבטח של ראש ארגון פשע גדול והתחיל להתקרב לעבריינים בכירים בנגב ובמרכז הארץ. "העבריינים טיפחו את אדם, פרגנו לו ולאט לאט הוא אימץ לו דפוסים עבריינים. הוא רצה כבוד ומעמד, להיות כמו ראשי אירגוני הפשע. הוא נסע במכונית מפוארת והסתובב פה ושם עם אקדחים", סיפר חוקר לשעבר במשטרת מרחב הנגב. "את אדם פספסנו בשלב מסוים. לא חשבנו שהוא יהיה רוצח כזה מסוכן".

במקביל לימים אלה, האח אריק סיים את שירותו הצבאי ו'חיפש את עצמו', אלא שההסתבכות של האח האהוב אדם בפברואר 2007 טרפה את הקלפים. אדם, בילה במועדון בעיר העתיקה בבאר שבע. במהלך הבילוי, קבוצה של בני נוער ניכנסה לויכוח עם החבורה שהשתייכה לאדם. בשלב מסוים, שניים מבני הנוער, איתן איזמילוב, 17.5, רוסלאן קובייב 16.5 וחברם יבגני בן ה-16, נמלטו לתוך פיצוציית 'בונבון' הסמוכה. אדם הצטייד באקדח 9 מ"מ ורדף אחריהם. עובד בפיצוציה הספיק לצעוק: 'אדם! אדם!', במטרה להרגיע אותו, אבל זה כבר דרך את האקדח וריסס אותם בכדורים.

אדם ברח מהפיצוצייה במהירות. איזימילוב וקובייב מתו במקום, וחברם נורה בגבו ונותר משותק לכל החיים.

פאזל של אלף חלקים

חודש וחצי לאחר מכן, ב-17 באפריל 2007, חוסלו בשעת לילה מאוחרת בצומת ה'קאנטרי קלאב' בבאר שבע מוחמד אבו גליון, המכונה 'אבו רוס', ועטוואה אבו סעלוק. איטל עשה להם את תרגיל 'כיפה אדומה' כאשר הזמין אותם לפגישה בעניין מכירת אקדחים - ואז ירה בהם למוות ונמלט. עבור חיסול השניים, שאיימו על עבריינים בכירים בנגב, קיבלו איטל וחבריו 180 אלף שקל במקום מיליון וחצי שקל שמזמין הרצח הבטיח לו. את הרצח הזמין עבריין ותיק שהשניים הסתכסכו איתו וירו לעבר ביתו כמה כדורים.

זמן קצר לאחר מכן, איטל נסע לאילת עם חבר קרוב, בילה שבוע במלון יוקרתי, רכש בגדים ונעליים חדשות, בילה במסיבות במועדונים והכל על חשבון הכסף שקיבל עבור החיסולים. חמישה חודשים אחרי זה חוסל חברו הטוב של איטל, רועי תשובה, גם כן בשיטת 'הכיפה האדומה'. נדמה שהחיסול של תשובה היה נקודת המפנה בשלל פרשות הרצח הלא מפוענחות. החוקרים עצרו חשודים המקורבים לארגון של זגורי אבל אלה שוחררו כעבור חודשיים במעצר. החקירות נקלעו למבוי סתום.

"בוא נאמר ככה: היו דיבורים שאיטל קשור למקרי הרצח אבל לא היו לנו ראיות חד משמעיות לעצור אותו", גילה רב נגד בדימוס, חיים דידי, שהיה מעורב בפענוח מקרי הרצח של איטל ופענח מאות פרשות רצח ופשיעה חמורה, "המשכנו בחקירה סמויה ללא ידיעתו. זו הייתה עבודת נמלים. ממש כמו להרכיב פאזל של 1,000 חלקים".

נקודת המפנה הרצינית קרתה כאשר משום מקום הגיע למשטרה אלישע סבח, בעל פיצוציית בונבון וחתנו של תשובה, יחד עם בתו לירז - אשתו של תשובה ז"ל. שניהם הפלילו את איטל בכל פרשות הרצח.

סבח הביא לחוקרים את אוסמה, שוטף כלים פלסטיני ותושב דרום הר חברון שעבד במסעדה המקסיקנית שהייתה בבעלותו. האחרון זיהה בליל הרצח את איטל יורה בנערים בפיצוציה. במקביל, לירז חשפה בפני החוקרים כיצד איטל, שהיה החבר הכי טוב של בעלה, התוודה בפניה שרצח את שני הבדואים תמורת בצע כסף.

על פי עדותה של לירז, אריק ידע כבר באותה תקופה על חלק ממעלליו של אחיו אדם. "אח שלו אריק קרץ לי עין... אז אמרתי לו 'מה, גם הוא יענו המנאייק  הזה ככה עושה דברים, כמה הוא קטן'. ואז הם החליפו נושא ואדם קרץ לאריק... בהמשך אדם אמר לי שהוא קיבל עבודה להוריד את ראש העיר (הכוונה לאבו רוס)", העידה תשובה במשטרה.

עדותם של לירז ואביה אלישע (כאמור, הוא חוסל על ידי אריק כנקמה על הפללת אחיו) הובילו להגשת כתב אישום חמור נגד איטל. השופטים האמינו ללירז ואביה ולעדותו של אוסמה. גרסתו של איטל, לפיה אין לו קשר למקרי הרצח, נדחתה על הסף. בית המשפט הרשיע את איטל בשני תיקי הרצח וגזר עליו ארבעה מאסרי עולם, כל ערעוריו לבית המשפט העליון נדחו. אך תיק רצח רועי תשובה, שהמשטרה חושדת שאיטל מעורב בו, לא פוענח.

לא אומרים "לא" לראש ארגון פשע

במקביל לכל הפרשייה, אחיו הקטן אריק החל לחזור בתשובה. הוא החל להתפלל, לבש כיפה שחורה, נסע כמה פעמים לאומן להשתטח על קבר רבי נחמן מברסלב, ואז החל להתקרב לארגון הפשיעה של ניבי זגורי. הוא פתח בעיר העתיקה בבאר שבע עסק למכירת מלאווח. הוא עבד בכמה בתי מלון באילת, נפצע בתאונת עבודה וחזר לבאר שבע. בין לבין הוא הסתבך עם עולם הפשע. הוא הואשם בעבירות סמים ובהטרדת עד ואיומים בפרשת פשע גדולה, ונשלח לשמונה חודשי מאסר בפועל. כבר אז החלה המשטרה לסמן את אריק כזרוע ביצועית וכחייל בכיר בארגון של זגורי.

"אריק ניסה לחקות את אדם. הוא רצה להידמות לו. הוא רצה להיות עבריין כמוהו. הקשר ביניהם חזק מאוד. כל אחד ידע על השני ומה הוא עושה", טוען דידי. "כמו אדם, גם הוא התחזק מאוד מבחינה דתית. שניהם אפילו ישבו יחד בתקופה מסוימת בכלא. אריק היה מגיע לדיונים בבית משפט של חברי ארגוני פשיעה ושל אחיו. התחלנו לעקוב אחריו והבנו שהוא חזק בתוך עולם הפשע. הוא אהב את החיים הטובים ואת זה שעבריינים בכירים מחבבים אותו, והם ניצלו את זה עד תום".

אריק נהג מידי יום לדבר פעמים רבות עם אדם, שהיה מתקשר אליו מהטלפון הציבורי באגף ההפרדה של הכלא. אדם מוגדר כאחד האסירים המסוכנים ביותר בשב"ס עם סיווג גבוה לבריחה.

כמו אדם, גם אריק התקרב מאוד לזגורי. כשזגורי היה בכלא הוא סייע לו רבות, היה בקשר טוב עם חייליו והתחבב מאוד על אשתו, מיכל זגורי, שראתה בו חלק מהמשפחה המורחבת. כאשר זגורי השתחרר וזמן קצר לאחר מכן עזב את הארץ לסין, מחשש שייעצר בעקבות חקירת רצח דבורה הירש (אשתו של עד המדינה טל קורקוס), אריק, על פי החשד, נהג לבקר אותו בקוסומי, בקופנגן ובסין כדי לקבל ממנו כל מיני הנחיות לגבי סיוע בהפעלת הארגון, כולל רשימת חיסולים של יריביו. שניהם בילו בחופשות מסעירות בתאילנד, במסיבות ובחופים.

"אצל ניבי אין מתנות חינם. הוא יודע לפנק אותך עד השמיים ובתמורה כשהוא מבקש ממך משהו, אי אפשר לומר לא", סיפר עבריין שהכיר היטב את זגורי וחייליו. "אריק היה עבריין בראשית דרכו, די תמים, לא ידע לאיזו מלכודת דבש הוא נכנס. כשהוא היה בפנים, טבול בדבש עד הצוואר, כבר לא יכול היה לצאת. אני יכול לומר לך בוודאות שאריק, בדומה לאחיו ולניבי, לא ממש אהב אנשים. הם תמיד היו חשדניים כלפי הסביבה שלהם. מבחינתם, כלבים יותר נאמנים מבני אדם. הם אף פעם לא יבגדו בהם".

וכמה שזה נכון. בדף הפייסבוק שלו העלה איטל תמונה עם כלבו האהוב ומשפט מחץ שמעיד יותר מכל על אופיו: "ככול שהכרתי יותר אנשים כך גדלה אהבתי לכלבים...".

 

אבי איטל, אביהם של אדם ואריק, תמיד גיבה אותם לכל אורך הדרך וטען שמדובר בילדים טובים שתפרו להם תיקים כדי להפליל אותם. "אין לאריק קשר לחיסולים", אמר האב לכלי התקשורת, "אף אחד מאתנו לא פושע. ביום בהיר אחד אומרים לך שהבן שלך רוצח. השמיים נפלו עלינו. עדי המדינה שקרנים".

מתברר שחוקרי המשטרה ניסו לשבור את איטל והציעו לו עסקה - להיות עד מדינה ולהפליל את מור ואת זגורי, אבל הוא סירב בתוקף. "לאריק יש קודים של עולם תחתון. הוא לא יזמר על אף אחד ולא משנה מה נציג בפניו", ציין חוקר משטרה ותיק, "הוא לא יפליל אף אחד, גם אם הוא מסתכן בשני מאסרי עולם. הוא חזק מאוד מבחינה מנטלית. אני יכול לומר שהוא היה בהלם שהעבריין שהסיע אותו לבצע את החיסולים פתח עליו את הפה בחדרי החקירות והפך עד מדינה נגדו, נגד זגורי ומור, אבל הוא שתק ולא השיב לשאלות".

תיק החקירה שזכה לשם 'חוק וסדר' עלול לשלוח אותו לשני מאסרי עולם, ויותר מזה במידה ויורשע בכל האישומים נגדו. מבחינת המשטרה, התיק נגד איטל סגור וחתום ויש די ראיות המפלילות אותו. פרקליטות מחוז הדרום הגישה נגדו כתב אישום חמור ביותר המייחס לו עבירות של שני מקרי רצח בכוונה תחילה, שלושה מקרים של ניסיון רצח, נשיאה והובלה של נשק, השמדת ראיה וזיוף לוחית זיהוי של כלי רכב.

פרקליטו של איטל, עו"ד משה יוחאי, מכחיש את כל ההאשמות נגד מרשו והוא בטוח שניתן לקעקע את עדות עד המדינה והראיות שיש בידי המשטרה.

בפרקליטות מחוז הדרום בטוחים שיש בידיהם קלפים מנצחים שישלחו את אריק איטל למאסר בכלא עד סוף ימיו, ומן הסתם הוא עוד ירצה את עונשו באותו תא עם אחיו האהוב והנערץ. "אם לא היו לנו ראיות מוצקות לא היינו מעזים לעצור שני ראשי ארגוני פשיעה ואת חייליהם, כולל את אריק איטל, ולהגיש כתבי אישום כל כך חמורים", הדגיש בגורם בכיר בפרקליטות.