"דני טרייגר הוא אחד העבריינים הישראלים המתוחכמים ביותר שפעלו בדרום אמריקה", חושף קצין מודיעין במשטרת ישראל. "הרשת שהוא הקים גרמה לנו ללא מעט כאבי ראש. היה קשה מאוד להתחקות אחריו ואחרי הבלדרים שהוא הפעיל. השיטות שלו להברחת קוקאין כל הזמן השתנו. ישבנו עליו במשך חמש שנים, והשם שלו קפץ בכל פעם מחדש כשנתפסו הברחות קוקאין גדולות לישראל. למרות זאת, לא הצלחנו לאתר את מיקומו, בעיקר כי הוא הקפיד כל הזמן להחליף טלפונים סלולריים ומיעט לחשוף את עצמו או את מיקומו".

חוקרי היחידות המרכזיות במשטרת מרחב לכיש ומרחב מרכז עבדו מסביב לשעון על מנת אסוף כל פרט אודות טרייגר שעזב את ישראל לפני כשש שנים והשתקע בדרום אמריקה. "למעשה הוא לא השתייך לשום ארגון פשע ישראלי. טרייג היה פרילנסר שדאג לספק את האבקה הלבנה למי שחשק בה. מה שכן - חיילים בכירים בארגוני פשיעה בשרון, בשפלה ובלכיש עבדו איתו מסביב לשעון", חושף חוקר במשטרה, "היו כאלה שאפילו כינו אותו 'אסקובר הישראלי'. הרשת שלו הבריחה בשנים האחרונות כמויות אדירות של קוקאין לישראל".

טרייגר, 32, תושב כפר סבא, הבין מהר מאוד שבג'ונגלים בבוליביה, במקום בו פבלו אסקובר התחיל את דרכו כשהשתלט על המעבדות לייצור קוקאין - נמצאת "תיבת הזהב" שחיפש . הרשת בראשה עמד על פי החשד רכשה ק"ג קוקאין ב-5,000 דולר לכל היותר, ודאגה להבריח אותו לישראל ולגזור על אותו קילוגרם קופון של כמיליון שקלים. מחיר הקוקאין (כפי שחשפנו השבוע כאן ב-mako) האמיר לאחרונה בישראל לסכום שיא של 2.7 מיליון שקל לק"ג - בעיקר בגלל הביקוש העצום לסם שמגיע ברובו מצרכנים השייכים לאלפיון העליון.

הרשת עליה שלט טרייגר, ובה על פי החשד הועסקו בלדרים ובלדריות מבוליביה, פרגוואי (חלקן נשים צעירות שנקלעו למצוקה כלכלית) וארגנטינה שגשגה מאוד בשנתיים האחרונות. הביקוש לקוקאין הלך והתעצם, והסם הועבר בכמויות מבוליביה לברזיל, ומשם לפרגוואי, ארגנטינה וישראל. הבלדריות היו מגיעות לישראל על תקן  תיירות שהגיעו לבקר במקומות הקדושים לנצרות, וחלקן, כך על פי החשד התחפשו לנזירות כדי לא לעורר את חשדם של השוטרים בעת הגעתן לנתב"ג.

"חלק מההברחות בוצעו באמצעות קונדומים אותם בלעו הבלדרים והכילו כמויות גדולות של קוקאין. חלק מהסמים הוברחו במזוודות עטופות בנייר כסף ושלל חומרים דומים המקשים את איתור הקוקאין", מסביר גורם בכיר במשטרה. "חשוב שתבין, אנחנו תופסים בקושי 15% מכלל הקוקאין שמוברח לארץ. על כל ק"ג שתפסנו בנתב"ג נכנסים שישה או שמונה ק"ג. בשנים האחרונות הגברנו את המודיעין שלנו בדרום אמריקה ובמרכזה, בקולומביה, בוליביה, ברזיל, מקסיקו, קוסטה ריקה, פרגוואי ועוד. יש לנו שיתופי מידע ופעילות משותפת ופורייה עם יחידות מרכזיות באותן מדינות כדי לאתר את הישראלים המעורבים בהברחות הקוקאין לישראל. יש עשרות שוטרים ביחידות מרכזיות בישראל שעוקבות און ליין אחרי פעילות העבריינים הישראלים באותן מדינות. במקרה של טרייגר הוא היה די זהיר והשתדל לא לבלוט יותר מדי".

כמעט ונעלם לג'ונגלים באמזונס

על פי הערכות שונות, בשנתיים האחרונות הוברח לישראל למעלה מטון קוקאין באמצעות בלדרים מדרום אמריקה וישראל. טרייגר, כך על פי החשד, עבד עם חיילים בכירים בשני ארגוני פשיעה גדולים בשפלה ובלכיש. בעברו הלא רחוק היה לו קשר טוב עם העבריין דרור אלפרון והוא אף הורשע יחד עמו בתיק סחיטה. בנוסף, לטרייגר עבר עשיר בתחום הסמים, הרכוש והאלימות והוא ישב כמה שנים טובות בכלא הישראלי.

לפני כארבע שנים הוצא צו מעצר בינלאומי נגד טרייגר אבל הוא הצליח לחמוק פעם אחר פעם מידי משטרת ישראל והאינטרפול. מאחר ולישראל אין הסכם הסגרה עם בוליביה והיחסים הדיפלומטים עם המדינה הזו כמעט ואינם קיימים - המדינה הענייה הפכה לגן עדן לעברייני סמים ישראליים שמשתמשים בזהויות בדויות ודרכונים מזויפים כדי לתמרן בהברחות הקוקאין לישראל. טרייגר, כמו רבים מהעבריינים שפועלים משטחה של בוליביה חשב שהוא נהנה מההפקר - אבל כאמור זה לא החזיק זמן רב.


"תמיד כשהגענו אליו הוא נעלם. היה גם קושי לעקוב אחרי התנועות שלו במדינה כמו בוליביה שם אין לנו שיתוף פעולה עם המשטרה המקומית. חיכינו שהוא ייעשה את הטעות הקריטית כדי להפיל אותו - וזה היה רק עניין של זמן", מסביר גורם משטרתי.

בשבועות האחרונים שמו של טרייגר הגיע לגמרי במקרה לידי סוכן סמוי של היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש שעסק בהפללת סוחרים. הסוכן, שוטר סמוי בתפקידו, הצליח לגמרי במקרה להיכנס לתוך הרשת שתכננה להבריח 4.5 ק"ג קוקאין לישראל ולגרוף רווח של למעלה מעשרה מיליון שקל. אותו סוכן הפליל 37 סוחרי סמים, חדר כאמור לרשת והתחזה למי שרוצה להשתתף כבלדר פעיל בהברחת הענק. שישה מחברי הרשת לא נקטו באמצעי זהירות ושיגרו הודעות SMS בהן היו רשומים קודים שונים לגבי ההברחה הגדולה. כמה ימים לאחר שהסמים הגיע לישראל, חוקרי ימ"ר לכיש קיבלו את הסימן המיוחל מהשוטר הסמוי אודות חברי הרשת והחלו בביצוע  המעצרים.

לאחר שהחוקרים הגיעו למסקנה שטרייגר הוא האיש שהיה מעורב ולמעשה ניהל את הברחת הקוקאין, הם החליטו לפעול בדרך שונה כדי לגרום למעצרו. במשטרה החליטו לפנות למשטרת ברזיל כדי שזו תבקש את גירושו של טרייגר מבוליביה אליה או לפרגוואי השכנה. בבוליביה הבינו מהר מאוד שטרייגר הוא אורח לא רצוי ומחזיק בקופת שרצים בתחום הסחר בסמים, ורק השתכנעו השלטונות לגרשו במסוק לפרגוואי ומשם הוא הועבר למעצר בבית מלון בסאו פאולו שבברזיל. נציגי משטרת ישראל שעודכנו על מעצרו של טרייגר עשו את דרכם לברזיל כדי להביאו לישראל.


לצערה של משטרת ישראל, שוטרי משטרת ברזיל שהיו אמורים לשמור על טרייגר עד להעברתו לידי השוטרים הישראלים נרדמו בשמירה, ובשבוע שעבר, בשעת לילה מאוחרת, טרייגר הצליח לברוח מהמלון, ככל הנראה בזהות בדויה, כשהוא מנצל את השמירה הרופפת שהושמה עליו. בריחתו של טרייגר הפכה מהר מאוד למסע האשמות בין משטרת ברזיל למשטרת ישראל בנוגע למחדל הבריחה החמור. "זה מסוג העבריינים שכל הזמן צריכים לפקוח עליהם עין ובאופן צמוד", מסביר חוקר במשטרה. "אסור לתת לאחד כזה שום פרצה או יכולת לברוח. הבריחה שלו מתחת לאפם של השוטרים הברזילאיים היא מחדל, אבל לזכותם ייאמר שהם התעשתו מהר מאוד ויצאו לתפוס אותו לפני שהיה נעלם לאיזה ג'ונגל באמזונס". טרייגר, כאמור, הועבר לישראל בסוף השבוע האחרון ובית משפט השלום באשקלון האריך את מעצרו בעשרה ימים.

 נכון לעכשיו טרייגר שותק בחקירתו. זאת למרות שהחוקרים הציגו בפניו לכאורה ראיות המפלילות אותו כמי שעמד בראש רשת הברחת הקוקאין הגדולה בישראל. הוא חשוד בייבוא עשרות קילוגרמים של קוקאין לישראל, ובידי החוקרים קיימת עדותו של הסוכן הסמוי שמפליל את טרייגר בחשדות נגדו. במשטרה מעריכים כי מעצרו של טרייגר לא יגרום לוואקום בהברחות הקוקאין לישראל שכן עבריינים ישראליים השוהים בדרום אמריקה ימהרו למלא את מקומו וצפויים להשתלט על הטריטוריה שהשאיר מאחוריו. "יש מספיק ישראלים ששיתפו פעולה עם טרייגר בהברחות הקוקאין לישראל ומהר מאוד ישתלטו על האימפריה שהוא הקים. זה רק עניין של זמן. אנחנו עוקבים אחריהם בכל רגע נתון", סיכם קצין משטרה.

מטעמו של עו"ד עמית ויצמן, סנגורו של טריגר, נמסרו הדברים הבאים: "מדובר בפרשה מורכבת שבה משטרת ישראל משתמשת בסוכן סמוי שהוא עבריין כבד בתחום הסמים כאשר הוא הרוח החיה בכל הפרשה והוא זה שיוצר את העבירות ומניע אותן. הוא מפליל אחרים שאלמלא פעילותו כלל אינם היו נקשרים לארועי ייבוא סמים. החשוד שאני מייצג אכן הכיר את הסוכן אולם לא ביצע עימו כל עבירה פלילית".