אסיר תושב סמואה (מדינת איים בדרום האוקיינוס השקט) הדהים את תושבי האי ואז את הרשת כולה אחרי שהתברר שהוא ישב בכלא הרבה יותר זמן ממה שהיה צריך – וכעת, כמובן, הוא תובע את הרשויות במדינה.

על פי הדיווחים שמגיעים ממדינת האיים הקטנה, סיו אגפילי בן ה-45 היה כלוא 5 שנים יותר זמן ממה שנגזר עליו - והכל בגלל טעות טכנית של רשויות האכיפה.

אגפילי הורשע בשנת 2008 בגניבה ושוד מזוין, ובית המשפט גזר עליו 5 שנות מאסר על הגניבה ו-8 שנות מאסר נוספות על השוד. סנגורו של אגפילי סיפר כי הוא היה משוכנע שמרשו נשלח לרצות עונש מאסר מתמשך (כלומר 13 שנים) - אך למעשה בפועל נדרש לרצות את שני עונשי המאסר במקביל.

רשויות החוק הבינו את הטעות המצערת אחרי שבחנו מעורבותו של אגפילי במהומה שפרצה בכלא לאחרונה, ומיד לאחר מכן קבע השופט כי אגפילי כלוא בניגוד לחוק והורה לשחרר אותו לאלתר.

אגפילי התייחס לאירוע בריאיון לעיתון ה-Samoa Observer ואמר שאף אחד לא אמר לו מתי עונש המאסר שלו היה אמור להסתיים. "איבדתי את תחושת הזמן מאחורי הסורגים. אף אחד לא אמר לי מתי אני אמור להשתחרר. כל מה שידעתי זה שאני אמור לסיים את גזר הדין שלי".

מיוריאל לואי, עורכת דינו של האסיר, אמרה שבכוונתם להגיש תביעה נגד המדינה והוסיפה: "הזכות שלו לחופש נלקחה ממנו, ועל כן אנחנו מתכוונים לתבוע אותה בחזרה". מיותר לציין שהחשיפה זעזעה פעילי זכויות אדם בסמואה, וחלקם טענו כי ייתכן שהמקרה של אגפילי הוא רק קצה הקרחון.

תחקירים שבוצעו בשירות בתי הכלא במדינה חשפו שורה של כשלים ניהוליים, ובאחד מהם דווח כי בתי הסוהר צפופים יתר על המידה ומלאים בסוהרים ללא כל הכשרה. כמו כן, נמצא כי אסירים מבוגרים וקטינים שוהים זה עם זה ושבחלק מבתי הכלא במדינה אין אפילו גישה למים זורמים.