אורן אברהם, מי שנחשב לנוכל ולעוקץ מספר אחד בישראל מעוניין להשתקם, להתחיל בחיים חדשים ולהפסיק לעקוץ אנשים. אחרי שהטריד שופטים, ראש ממשלה, שרים וחברי כנסת, ואחרי שהזמין על חשבונם פיצות, זרי פרחים ועוד, אורן אברהם רוצה לחזור למוטב. מה מדינת ישראל חושבת לגבי זה? היא מעדיפה שאברהם יחזור בתום ריצוי עונשו לרחוב ויחזור להונות ולרמות אזרחים ובעלי עסקים.

"אני לא רוצה לחזור לעקיצות ולא רוצה יותר לרמות אנשים. אני רוצה להשתקם. רוצה להיות אזרח מן השורה כמו כולם. אני יושב ארבע שנים בכלא ונחשב לאסיר טוב וחיובי", סיפר אברהם לחברים ובני משפחה. "מה בסך הכול ביקשתי? שהרשות לשיקום האסיר תמצא עבורי תכנית שיקום מתאימה כמו שהיא עושה לכל אסיר? אבל דווקא לי, משום מה, לא הצליחו למצוא תכנית שיקומית ואני במירוץ נגד הזמן".

אברהם, 44, אסיר בכלא הדרים, אמור בעוד לסיים מאסר של ארבע שנים בעוד כחמישה חודשים. את ארבע השנים האלה הוא קיבל אחרי שהונה בעלי עסקים בעיר אילת. הרקורד הפלילי העשיר שלו בתחום ההונאה והעקיצות גרם לו לזכות בתואר "הנוכל מספר אחד בישראל". כך למשל, הוא השיג בזמנו פרטים חסויים על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כמו גם על שופטים בבית המשפט העליון והמחוזי בתל אביב. הוא חדר לחשבונות של שופטת וביצע העברות כספיות. באחד המקרים היותר הזויים בהם היה מעורב הוא השיג את מספר כרטיס האשראי של ראש לשכתו של ביבי בזמנו, פנחס פישלר, והזמין על חשבונו 40 מגשי פיצות לישיבת הממשלה. הוא הבהיל שרים כאשר השאיר להם בטלפונים הודעות אישיות על חקירות שיש נגדם, התחזה לכמה מהם ושיגר בשמם הודעות לעיתונאים. את כל זה אגב, עשה אברהם בעזרת טלפון של בזק מתוך בית הכלא באגף בו היה עצור.

"הוא שיגע את המדינה. שופטים, קציני משטרה בכירים וקצינים בשב"ס ממש פחדו להסתבך איתו. אנשים בתפקידי מפתח פחדו שיפתיע אותם בזרי פרחים ופיצות. היו כאלה שבדקו את החשבונות שלהם בבנק בחשש", שיחזר קצין משטרה ותיק במחוז תל אביב. "הייתה לו יכולת להגיע לכל מידע חסוי על שופטים וראשי ממשלה. כל מה שהוא היה צריך זה טלפון ציבורי כדי לעקוץ את מי שרצה".

אורן אברהם
שופטים וקציני משטרה ממש פחדו להסתבך איתו. אברהם | צילום: באדיבות המצולם, צילום ביתי

אברהם ריצה שישה מאסרים בסך הכל, ובכל פעם שהשתחרר הוא חזר לסורו. אחד המאסרים שלו נמשך 16 שנים, ונחשב עד היום לאחד המאסרים הכי ארוכים בישראל בתחום ההונאה. אבל זה לא עזר. אף פעם זה לא עזר. חיידק העקיצות היה בלתי נשלט מבחינתו של אברהם והוא חזר לעקוץ בגדול: באחד המקרים הוא שלח נערות ליווי לבתיהם של עובדים בכירים במשרדי ממשלה, הכל, כמובן, על חשבון כרטיסי האשראי שלהם; כשישב בכלא ניהל רומן סוער עם סוהרת שבעקבותיו היא פוטרה מעבודתה; והוא גם הונה בעלי חנויות חשמל, תכשיטים ועוד אינספור בעלי עסקים. במשך לא מעט שנים שב"ס והמשטרה מנעו ממנו כל גישה לטלפון בעת ששהה בין כותלי בתי הכלא, והוא אף איים להתאבד וביקש המתת חסד. כאשר שוב קיבל גישה לטלפון איים על ליליאן פרץ, עוזרת הבית לשעבר של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, ואיים עליה שתבטל את התביעה נגדה. פעמים רבות הבטיח לחזור לדרך הישר ולהפסיק לרמות ולעקוץ, אבל אלו היו הבטחות ללא כיסוי.

לפני כארבע שנים, זמן קצר אחרי שהשתחרר מהכלא, הוא נסע לאילת לחופשה, אבל גם שם לא הצליח לשלוט בעצמו והמשיך במלאכת העקיצות, בילה בבתי מלון, הזמין בקבוקי אלכוהול יקרים כדי לחגוג עם צעירות, ואת הכל, כמובן, מימן דרך כרטיסי אשראי של אזרחים תמימים. מכיוון שאברהם היה אסיר ברישיון, הוא נעצר, השליש שלו הופקע ונגזרו עליו למעלה מחמש שנות מאסר בפועל.

אורן אברהם נחשב לאסיר שקט וחיובי שיוצא מדי פעם לחופשות, ובשבוע הבא הוא אמור להגיע לוועדת השחרורים כדי לקבל הורדת שליש על התנהגות טובה ולהשתחרר מהכלא. הוא שוהה באגף אסירי העבודה בכלא הדרים, וסובל מבעיות בליבו (דום נשימה בשינה). תפקודו אגב, נחשב לתקין וחיובי. הבעיה האמיתית היא שאברהם יתקשה לקבל שחרור מהכלא ללא תכנית שיקום שניתנת על ידי הרשות לשיקום האסיר (רש"א). מתברר שברש"א מתקשים לאתר תכנית שיקומית שתתאים לצרכיו של אברהם. ממסמכים שהגיעו ל-mako עולה כי רש"א לא הצליחה למצוא מוסדות המסוגלים לשקם את אברהם עקב סיפורו המורכב.

"יחד עם זאת מבהירים גורמים ברש"א כי אין מוסדות מטעמם אשר יכולים לטפל בבעיות המורכבות של האסיר הנ"ל ולכן הפניות נעשות למשרד הרווחה והבריאות, כאשר הסבירות הגבוהה היא שהאסיר יצטרך להיות נדון בוועדה בין משרדית של משרד הבריאות והרווחה, זאת על מנת למצוא מענה הולם לצרכיו", כתב עו"ד משה (מוזי) יצחקי המשמש בא כוח היועץ למשפטי הממשלה בעתירות אסירים.

אברהם לא עצר כאן, והוא אף הגיש עתירה לבית המשפט המחוזי באזור המרכז בדרישה להורות לרש"א  ולשב"ס למצוא עבורו תכנית שיקומית טרם שחרורו. בתגובה לעתירה יועץ השיקום המחוזי של רש"א, סאמר קעדאן השיב לבית המשפט, כי נעשים מאמצים אינטנסיביים להתאים לאברהם תכנית שיקומית. בנובמבר 2017 הוא ביקש מבית המשפט דחייה של חודשיים נוספים להשלמת תכנית השיקום, עניין שלא קרה עד עכשיו.

תגובת רש"א הייתה להפיל את האחריות על משרד הרווחה, שכן כל פניותיהם לשלב את אברהם באחד ההוסטלים נתקלו בסירוב מוחלט של המנהלים. "התקיימו שיחות עם מנהלים במקום והתשובה של כל המסגרות הייתה שלילית", כתב מנהל מחוז מרכז של רש"א, גדעון ביאלר, במכתב תגובה לבית המשפט.

אברהם מרגיש בימים אלה שהוא נופל בין הכיסאות ולא מבין מדוע עוד לא נמצאה עבורו תכנית שיקומית אשר תאפשר לו להשתחרר מהכלא ולהתחיל בחיים חדשים נטולי עוקץ והונאה. "אני לא מצליח להבין מדוע רש"א לא דואגת לי לתכנית שיקומית. אני אסיר חיובי ולא רוצה לפגוע יותר באנשים. חשוב לי להשתקם ולא לחזור לכלא יותר לעולם. אני עם הפשע גמרתי, אבל צריכים לעזור לי ולא להפקיר אותי ולהשאיר אותי תלוי באוויר", סיפר אברהם לחבריו הקרובים.

תגובת הרשות לשיקום האסיר: "האסיר אורן אברהם מוכר היטב ולאורך תקופה ארוכה לגורמי השיקום והטיפול ברשות לשיקום האסיר. מזה מספר חודשים נעשים מאמצים קדחתניים למצוא לאסיר מסגרת שיקומית ההולמת את צרכיו, ואשר תאפשר לו תהליך שיקומי מיטיב. הרשות לשיקום האסיר מקיימת קשר שוטף ומעדכנת אותו בתהליך, כמו גם את גורמי הטיפול בשירות בתי הסוהר. מטעמי צנעת הפרט לא נוכל להתייחס לגופם של הדברים".