19 ביולי האחרון, אחת לפנות בוקר. חושך מוחלט שורר ברחוב הראל שבפרדס חנה. דודו בוקל (40), אחיו של ראש ארגון הפשע הנתנייתי, ברוך בוקל, יוצא ממכוניתו אחרי שחזר מחתונתו של חבר קרוב בחדרה. בזמן שהוא צועד לכיוון ביתו, אדם רעול פנים מגיח לעברו, יורה בו תשעה כדורים מטווח אפס, ולא עוזב את המקום לפני שהוא מוודא את מותו.

בני משפחתו של בוקל שומעים את הירי ומזעיקים מיד את כוחות ההצלה. פרמדיקים של מד"א מגיעים למקום, מבצעים בבוקל החייאה ממושכת, אך לבסוף נאלצים לקבוע את מותו.

במקביל, כוחות גדולים של משטרה מגיעים לזירת הרצח ופותחים בחקירה שנמצאת גם היום תחת צו איסור פרסום, אך מה שכן ידוע הוא שהרוצח של בוקל לא נתפס עד היום. אחד מכיווני החקירה אליו הלכו החוקרים הוא כי מדובר בנקמה על הרצח של מאור מלול, מי שנרצח לפני כשנתיים בתאילנד על ידי אחיו של דוד - אייל.

כמה שעות לאחר מכן, אחיו של בוקל, ברוך, מי שהמשטרה מגדירה כראש ארגון פשע, מקבל את הבשורה על מות אחיו בתאו שבכלא 'רימונים', שם הוא מרצה עונש של שש שנות מאסר לאחר שהואשם כי הקים תחנת סמים בביתו ומכר קוקאין לסוכן סמוי של המשטרה. בהמשך, הואשם בוקל גם כי תכנן להניח מטען חבלה ברכבו של עבריין יריב ובכיר תושב חדרה.

"ברוך היה נסער מאוד באותו יום", משחזר אחד האסירים שמכירים היטב את בוקל. "הרצח של אחיו האהוב דוד היה חציית קו אדום מבחינתו. אולי מישהו נקם בו על מה שהוא עשה לאחרים - ככה זה בעולם התחתון - יום אחד אתה נוקם, ויום אחר כך הגלגל מתהפך ונוקמים בך. לרוצחים אין רגש, ואני לא אתפלא אם מישהו ינקום את הרצח של דודו. בנתניה כולם נוקמים בכולם. מדובר במרחץ דמים שלא נגמר. החיסול של דודו לא יעבור בלי תגובה".

ניסיון חיסול בוקל 30.8.15 (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
ניסיון חיסול של בוקל באוגוסט 2015, שבו הופל מהקטנוע | צילום: חטיבת דובר המשטרה

על פי גורמים במשטרה, דודו דווקא בחר להתרחק בשנים האחרונות מעולם הפשע אחרי שבעבר ריצה שנתיים מאסר על עבירות סמים. "דודו, לפחות יחסית לאחים שלו, התרחק מאוד בשנים האחרונות מעולם הפשע, זאת כאמור בניגוד לאחים שלו ברוך ואייל שניהלו אימפרייה ששלטה בנתניה", מסביר גורם במשטרה. "ברוך ניצל את הוואקום שנותר בשטח אחרי שארגון הפשיעה של משפחת אבוטבול התפורר לחלוטין והשתלט על העיר".

ברוך בוקל, שנחשב לאסיר שמור שזוכה לאבטחה צמודה (זאת למרות שאיבד רגלו הימנית בניסיון חיסול) עדיין נחשב למי שיכול להנחית הוראות לחיילים שלו בשטח גם מתוך הכלא כדי לסגור עניינים ולהוציא לפועל את הנקמה על מות אחיו, ובמשטרה עוקבים בדריכות אחר האפשרות שבוקל, או מי מטעמו, ינקום את הרצח של דוד, כשבמקביל ממשיכים במשטרה לנסות ולפענח את פרשת הרצח שהרעידה את הרחוב השקט בפרדס חנה.

אז מיהו ברוך בוקל? על פי החשד, בוקל הקים בעשור האחרון אימפריית פשע אימתנית שפעלה כאמור בעיקר  באזור נתניה, וגורמים שמכירים אותו היטב מספרים שכל מי שהעז להפריע לו או עמד בדרכו - שילם ביוקר. בוקל, בעיני רבים, נחשב לעבריין רחוב שלא חושב ברמה של "מאפיונר", אלא כזה שלא דופק חשבון לאיש, וכל מי שינסה להפריע לו "חוטף ויחטוף".

"ברוך הוא עבריין חסר מעצורים. הוא מסוכן ואלים מאוד. כזה שלא אוהב לשמוע את המילה לא", מספר תושב העיר שהיה מקורב לאחד מארגוני הפשע שפועלים בנתניה. "הוא לא ברמה של משפחת הפשע אבוטבול מבחינת העושר הכספי והתחכום, אבל הוא לא פראייר. ברוך הוא מסוג העבריינים של פעם. גם בסגנון, גם בדיבור ובעיקר בהתנהגות. אצלו מילה זו מילה, ואם הפרת הבטחה שנתת לו - אתה בבעיה גדולה".

פיצוץ מטען בנתניה, 8.10.14 (צילום: יעקב מנוסה, צופן מצ"ב)
שלט על נתניה ביד רמה | צילום: יעקב מנוסה, צופן מצ"ב

בוקל (בוקלבסקי) בן ה-36, ניצל בעבר מארבעה ניסיונות חיסול קשים; פעם ניסו לירות בו מטווח אפס ופצעו אותו באורח בינוני, במקרה אחר ירו לעברו ופספסו, והשיא היה לפני כארבע שנים בדיוק, אז שני עבריינים צעירים, מקומיים ומלאי התלהבות מהארגון של אויבו המר עומרי זוארץ, הצטיידו במכונית גנובה, אקדח ומסכת צמר וארבו לו בכניסה לביתו שבשיכון ותיקים בעיר.

בזמן שבוקל רכב על האופנוע שלו, הם התנגשו בו בכוונה, ולאחר מכן אחד מהם כיוון לעברו אקדח וניסה לחסל אותו מטווס אפס. בוקל התרומם, קפץ על היורה והצליח להינצל. הוא אמנם חטף כדור ברגל והעבריינים שניסו לחסל אותו נמלטו מהמקום, אך מאוחר יותר הם נתפסו, וסרטון ניסיון החיסול השתולל ברשתות החברתיות.

השמועות על מותו של בוקל, כך התברר לאחר מכן, היו מוקדמות. הוא שרד, אבל ארבעה חודשים לאחר מכן, בעת שנסע עם שני חבריו במכוניתו שברחוב שמעון פרס בראשון לציון, הופעל נגדו מטען רב עצמה שהוסלק בדופן המכונית והתפוצץ בעוצמה רבה. בוקל איבד את רגלו הימנית, והנוסע שהיה לידו התעוור ושתי רגליו נקטעו.

ברוך הועבר לאשפוז ממושך לצד הליך שיקומי ארוך, אבל כזה שלא מנע ממנו, כך לטענת המשטרה, להקים תחנה לממכר קוקאין בביתו. "זה היה ברור שברוך ייצא למסע נקמה", מספר עבריין לשעבר תושב נתניה. "אצלו הנקמה היא מהירה וקטלנית". מצד שני, מאז ניסיון החיסול שהביא לקטיעת רגלו, בוקל הפך לאדם חשדן שהתבצר בביתו מרבית שעות היום מחשש שיריביו ינצלו את חולשתו הפיזית וינסו "לסיים את העבודה".

הרצח בתאילנד (צילום: צילום מסך מתוך:  bangkokpost.com)
אייל בוקל בעת מעצרו בתאילנד | צילום: צילום מסך מתוך: bangkokpost.com

עד לפני כשנתיים הכל נראה אחרת מבחינתו של ברוך בוקל. הוא ניהל כאמור אימפריית פשע משגשגת מאוד בתחום הסחר בסמים ואמצעי לחימה, כמו גם בגביית דמי חסות וחובות ונדל"ן - בעיקר בעיר מתפתחת כמו נתניה, בה מחירי הדירות עלו במאות אחוזים בשנים האחרונות.

במהלך תקופת הזוהר שלו, בוקל ריצה עונש של 19 חודשי מאסר בגין עבירה של סחיטה באיומים של איש עסקים מקומי, ועל פי אנשים שמכירים אותו היטב הוא תמיד היה "זאב בודד" שכמעט ולא התחבר לארגוני הפשיעה בעיר, גם לא בזמן שהותו בכלא, זאת למרות שבראשית דרכו עבד עם אסי אבוטבול, ומאוחר יותר שיתף פעולה, כך על פי החשד, גם עם ריקו שירזי.

אלא שלפני כשנתיים בוקל החל כאמור לסחור בקוקאין. המשטרה תצפתה על ביתו בזמן שלקוחות יצאו עם מנות הסם, ובהמשך שלחה סוכן סמוי שתוך כמה שבועות בלבד הפיל אותו בפח ושלח אותו לשש שנות מאסר.

בעודו בכלא, אחיו של ברוך, אייל (27), טס לקוסומוי יחד עם חברו דולב זוארץ, בנסיעה שאפשר להגדיר כהכל חוץ מתמימה; השניים תכננו לחסל את מאור מלול, אחיו של אבי מלול, תושב כפר יונה שנרצח שלוש שנים קודם לכן בגלל טעות בזיהוי של המחסלים. עד היום לא ברור מי רצח את אבי, זאת למרות שלמשטרה יש המון כיוונים אבל אפס ראיות.

וכך, בצהרי היום בקוסומוי, בוקל וזוארץ ארבו למלול בזמן ששהה עם אשתו בנופש באי. מלול, כך על פי החשד, היה מעורב בעבר בניסיון לחסל את ברוך בוקל כנקמה על רצח אחיו אבי, אך לבסוף הורשע בעבירה שולית של גרימת חבלה, ונדון לשנה וחצי מאסר בפועל. 

עוד לפני שיצאו מישראל, קיבלו בוקל וזוארץ מידע מקיף על נתיב נסיעתו של מלול. וכך, עם נחיתתם בתאילנד, הם נסעו בג'יפ מאחוריו של מלול והתנגשו באופנוע עליו רכב היעד שלהם. שניות לאחר מכן אחד מהם ירד מהג'יפ רדף אחרי מלול לעיניהם ההמומות של המקומיים, שלף סכין, דקר אותו כמה פעמים ונמלט. מלול פונה לבית חולים מקומי שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

סרטון החיסול הופץ ברשתות החברתיות, והשניים נעצרו תוך זמן קצר על ידי המשטרה התאילנדית. השניים שתקו בחקירתם, ניצלו מעונש מוות, ונידונו ל-25 שנות מאסר בפועל. לפני כמה חודשים הומתק עונשם של השניים ל-20 שנות מאסר בלבד.

בינתיים, בנתניה, אימפריית הפשע של משפחת בוקל התפוררה כמעט לחלוטין: ברוך כלוא בישראל, אייל בכלא התאילנדי ודודו נרצח. תוך זמן קצר, כנופיות פשע מקומיות החלו להשתלט על השלל שהשאירו בני משפחת בוקל מאחור.

"אל תתבלבלו. ברוך עוד יחזור לנתניה ובגדול. נשארו עוד שלוש או ארבע שנים עד שהוא ייצא מהכלא", מסביר תושב העיר שמכיר היטב את בני המשפחה. "מי שרצח את אחיו דודו ישלם. ברוך הוא אדם נקמן, אלא אם כן הוא ישתנה בכלא ויחזור בתשובה - מה שלא יקרה לדעתי. החשש הגדול הוא שרחובות נתניה יתמלאו בדם עוד לפני שהוא ישתחרר כי העבריינים המקומיים הרימו ראש והם נועזים יותר. כך שאם הוא או מי מטעמו יעזו לנקום את מותו של דוד, צפויה כאן מלחמת עולם של ממש".