התובע הכללי בקולומביה החליט להגיש ב-30 באוגוסט האחרון כתב אישום חמור נגד הישראלי רועי ארז אשר מחזיק גם באזרחות גרמנית ונתפס לפני כחודשיים על ספינת מפרש שעשתה את דרכה מפנמה לג'מייקה ועל סיפונה נתפסו 234 ק"ג סם מסוג קוקאין כשהוא ארוז ב-13 שקיות ו-260 חבילות והיה מיועד על פי החשד להפצה ומכירה.

יחד עם ארז נעצר אזרח מקומי בשם הוגו קמאצ'ו בוסטמנטה ושניהם נשלחו לכלא סאן אנדרס שבצפון המדינה הדרום אמריקאית. הידיעה על כתב האישום החמור ושליחתם לכלא של השניים אמנם פורסמה באתר התובע הכללי של קולומביה בסוף אוגוסט, אך רק לאחרונה היא הגיעה לידי מערכת mako. על כל פנים, מדובר בהתפתחות דרמטית בפרשה, שכן ארז טען כבר מהיום הראשון לחפותו ואמר כי אין לו קשר לסמים שנמצאו על הסירה.

על פי התקשורת המקומית, משטרת קולומביה והצבא הקולומביאני עקבו אחר סירתו של ארז במשך שלושה ימים לפני שנעצר, וכאשר זו נכנסה לתחום המים הטריטוריאליים של קולומביה עצרו אותה ועל סיפונה נתפסו כאמור מאות קילוגרמים של קוקאין אשר שווה על פי החשד כ-70 מיליון דולר לפני הפצה.

(הדיווח בטלוויזיה הקולומביאנית על לכידתו ומעצרו של ארז)

חיל הים הקולומביאני ושוטרים מקומיים פשטו על הסירה, ערכו חיפוש מדוקדק, ובסופו מצאו בבטן הסירה את כמות הקוקאין העצומה. הכוחות עצרו במקום את ארז ובוסטמנטה, והשניים נלקחו לחקירה מעמיקה. בידיעה של חדשות 2 שפורסמה ימים אחרי תפיסתו של ארז, מסר השגריר הישראלי בקולומביה, מרקו סרמונטה, כי ארז טען  לחפותו באומרו כי פיראטים הם שהכריחו אותו להשיט את הסירה עם הסמים. עם זאת, הבהיר השגריר כי "אנחנו לא מתערבים בהליך משפטי של מדינה ריבונית". בסופו של דבר הוחלט להגיש נגד השניים כתב אישום, זאת לאחר שכל החבילות שנמצאו על הסירה נשלחו לבדיקת מעבדה שם התברר שמדובר באכן מדובר בסם מסוג קוקאין הידרוכלוריד.

ההחלטה להגיש נגד השניים כתב אישום הגיעה אחרי שהסבריהם לא הניחו את דעת החוקרים אשר לא האמינו לגרסתם, והחשד הוא שהסמים היו מיועדים להפצה דרך משלוח שיצא מקולומביה. השניים הועברו כאמור לבית הכלא בסאן אנדרס. "מדובר בבחור תמים, מלח הארץ, מומחה לטבע וחקלאות ימית שעבד קודם לכן בחוות דגים באשדוד. אין לו כל קשר לעולם הסמים והפשע. והוא התכוון להקים חוות לחקלאות ימית בפנמה", סיפר אחד האנשים שמכיר את ארז. "רועי טוען שהוא חף מפשע וישראלים שהכיר הטעו אותו".

עורך דינו של ארז, מרדכי ציבין, המתמחה בטיפול בישראלים שהסתבכו בחו"ל ובענייני אינטרפול והסגרות, וביקר את רועי לאחרונה בבית הכלא בקולומביה מסר"מנסיוני, יש לי אמון מלא במערכת המשפט הקולומביאנית ובמצב זכויות האדם בבתי הכלא שם. מרשי הוא אדם נורמטיבי וחיובי ובעל ערכים, ואני מאמין שבית המשפט יווכח כי הוא הולך שולל על ידי גורמים עברייניים בחו"ל".

 

(הידיעה על מאסרם של השניים שפורסמה באתר התובע הכללי של קולומביה)

מרדכי ציבין (צילום: באדיבות המצולם)
מרדכי ציבין, עורך דינו של ארז | צילום: באדיבות המצולם

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "אין התייחסות בשלב זה".

משרד התובע הכללי בקולומביה הגיב השבוע לפניית mako ומסר: "אין באפשרותנו להתייחס או להגיב למקרה הספציפי הזה או לכל מקרה אחר מטעמי סודיות וביטחון".