27 באפריל 1997. אשר אילוז איש עסקים מראשון לציון מכניס את בנו אביב בן השלוש למכונית וכמה שניות לאחר מכן נשמע פיצוץ עז ביותר שהחריד את השכונה השקטה והשלווה. מטען חבלה שהטמינו במכוניתו של אילוז התפוצץ וגרם למות בנו. האב, שהמטען יועד לו, נפצע קשה. באותם ימים הוא עסק בהלוואות השוק האפור. המעורב ברצח נעצר רק אחרי 12 שנה ונדון ל-15 שנות מאסר בפועל. "זה רצח שזעזע את כל העולם התחתון בישראל. רצח של ילד זה דבר שאסור שיקרה. זה בניגוד לקודים שלנו", הסביר עבריין ותיק ממרכז הארץ, "אפילו לא בטעות בזיהוי. רוצים לפגוע במישהו שקשור לעולם הפשע תבדקו אלף פעמים שהוא לבד במכונית או ברחוב. פגיעה בחפים מפשע זה הרבה יותר מחציית קו אדום".

שקד שלחוב תלמידת תיכון בת 16 מאשקלון, עלתה בשעות הערב של ה-20 ביולי 2003  למכונית של ידיד  שלה. העבריינים מאיר ג'אנו וישראל גנון, תושבי העיר, היו בטוחים שיריבם הגדול, ראש ארגון הפשע, שלום דומרני במכונית וירו לעברה צרור כדורים מרובה M16. דומרני לא היה במכונית. הכדורים פגעו בשלחוב שנהרגה במקום. שוב טעות בזיהוי. השניים נעצרו, זוכו בתחילה ולאחר מכן הורשעו ברצח ונדונו למאסר עולם. "זה רצח הכי מיותר בעולם. הוא נבע יותר מיצר נקמה, להיטות לרצוח את דומרני מבלי לברר שהוא במכונית", טוען עבריין מאשקלון, "גם אם דומרני היה במכונית אסור היה לירות אפילו קפצון כדי לא לפגוע באחרים".

העבריין שלום דומרני (צילום: חדשות 2)
טעות בזיהוי: "גם אם דומרני היה במכונית אסור היה לירות אפילו קפצון" | צילום: חדשות 2

מרגריטה לאוטין, בת 31 מיהוד הגיעה ב-28 ביולי 2008 לבלות עם בעלה ושני ילדיה בחוף הים בתל אביב. עבריינים שהגיעו למקום תכננו לחסל את יריבם, העבריין רמי אמירה. הם הבחינו באמירה ירו לעברו ונמלטו מהמקום כשהם רכובים על קטנוע. הכדורים פספסו את אמירה ופגעו בלאוטין. במשטרה חשדו שמקורביו של העבריין איציק אברג'יל הזמינו את רצח אמירה עמו היו מסוכסכים. המשטרה עצרה את רונן בן עדי שנכשל במשימה לרצוח את אמירה, והוא נשפט למאסר עולם ושבע שנים נגזרו על חברו שסייע לו להימלט מהמקום.

עשרת הדיברות של העולם התחתון

הקודים בעולם העברייני כמעט די זהים לעשרת הדיברות הלקוחות מהתנ"ך. על פי אותם קודים אסור לרצוח נשים, ילדים, הורים, חברים וחפים מפשע. האם מאמצים אותם? לא כל הזמן. זה תלוי. חציית הקווים האדומים תעלה גם בדרמת המתח "השוטרים" שתשודר בשבוע הבא (שני ושלישי, קשת 12) לאוויר, ותעסוק בממשק שבין העולם התחתון למשטרה. העלילה מגוללת את סיפורו של אלון, קצין בילוש מצטיין שחוזר לעיר ילדותו, נהריה, שנמצאת תחת שלטון אימים של עבריין חסר רחמים. אלון ניצב בפני דילמה מוסרית - האם למעשה צריך להפר את החוקים כדי לשמור עליהם? בסדרה, שנכתבה בהשראת אירועים אמיתיים, יככבו השחקנים צחי הלוי, שני כהן, שירי מימון, מאור שוויצר, דני שטג, אלי פיניש, דניאל גד ועוד, מבית היוצר של יובל יפת ורותם שמיר ("פאודה"). 

בעולם המשטרתי, אמנם החוקים כתובים שחור על גבי לבן, אבל כשמדובר בארגוני פשע, ובמיוחד באלה של השנים האחרונות, נראה שגם הקודים המוסכמים כבר נחצו. "לא מדובר בקודים כתובים, אבל עבריינים שמכבדים את עצמם לא מפרים אותם, אבל יש חריגים. למשל אם בן משפחה של אותו עבריין שותף איתו בעסקים אז הוא עלול להיפגע. אין לו חסינות", הסביר קצין מודיעין ובילוש לשעבר במשטרה, "אבל היום זה לא מה שהיה פעם. הדור הצעיר של העבריינים".

השוטרים (צילום: רן מנדלסון, קשת 12)
האם כדי לשמור על החוקים צריך להפר אותם? | צילום: רן מנדלסון, קשת 12

שושנה אסלן, הייתה אשתו של אחד מבכירי עולם הפשע בישראל בשנות השמונים והתשעים, יחזקאל אסלן. אסלן, אויבו של העבריין זאב רוזנשטיין חוסל בשנת 1993. שלוש שנים לאחר מכן בשנת 1996 חוסלה גם אשתו שושנה אסלן. הרוצח נמלט למקסיקו וככל הנראה נרצח שם. אסלן, נרצחה בגלל החשש שהיא עלולה לנקום את מות בעלה. היא נפגשה עם רוזנשטיין בבית מלון בתל אביב והבטיחה לו שהיא לא מתכוונת לרצוח אותו ולנקום את מות בעלה. אבל זה לא עזר לה. עבריין שעל פי החשד היה מקורב לרוזנשטיין ארב לאסלן ביציאה מביתה וירה בה צרור כדורים בגבה.

במרץ 2016 נרצחה בבאר שבע דבורה הירש גרושתו של עד המדינה, טל קורקוס שבעצמו חוסל כחצי שנה לאחר מכן. הירש נפגשה עם ראש ארגון הפשע, ניבי זגורי וניסתה לשכנע אותו שאין לה שום קשר לבעלה לשעבר או כוונה לחזור אליו ושהיא לא שכנעה אותו להיות עד מדינה. מקורב של הירש שילם לזגורי 300 אלף שקל במזומן בתמורה לכך שאנשיו לא יפגעו בה, אבל זה לא עזר. לטענת המשטרה חייליו של זגורי עמיר בן שימול ומשה רובין ארבו לה בכניסה לביתה כשחזרה מקניות עם ילדיה. לטענת המשטרה בן שימול לחץ על ההדק וירה בהירש חמישה כדורים. זגורי וחייליו מואשמים ברצח. "זה היה הרצח הכי נוראי. זה הפר בצורה הכי גסה את הקודים של העולם התחתון. רצחו אישה חפה מפשע שאין לה קשר לעולם הפשע בנוכחות ילדיה. זה מעשה בלתי נסלח", ציין עבריין לשעבר, "הדור הצעיר של היום אכזרי, קטלני וחסר מעצורים וגבולות ואין להם שום קודים. הם יורים ורוצחים ללא הבחנה".

"המשטרה לא כשלה בהגנה על הזוג קורקוס" (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
דבורה הירש, גרושתו של עד המדינה טל קורקוס | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

קודים נוספים למשל אוסרים על עבריינים לנאוף. כלומר להתחיל או ל'גנוב' את אשת החבר או חברתו. "היו מקרים שעבריינים זוטרים פלרטטו עם נשות עבריינים ו'נקנסו' במאות אלפי שקלים וחלקם הוגלה מישראל", גילה קצין משטרה לשעבר, "זה הדבר הכי חמור מבחינת עבריינים. אשה וילדים והורים זה דבר קדוש. להתחיל עם אישה זה דבר שפוגע ומשפיל את העבריין וזה לא פעם הסתיים ברצח של מי שהפר את הקוד הזה ובביתור גופות במסורים. גם אם עבריין התגרש מאשתו או נפרד מחברתו, חל איסור מוחלט על עבריינים חברים או יריבים לצאת איתה או לנהל עמה כל קשר רומנטי. זה יכול להסתיים במלחמת עולמות".

קוד נוסף אוסר על גניבת של רכוש מעבריין חבר או פגיעה בעסקיו. רבנים נחשבים לאנשים קדושים שאסור לפגוע בהם גם אם מזוהים עם עבריין יריב כזה או אחר. "לכל ראש ארגון פשע יש רב שהוא תורם לו ולמוסדות שול ומזוהה עמו. רבנים זה מחוץ לתחום לא פוגעים בהם. היה מקרה אחד או שניים בעבר הרחוק אבל לרוב זה לא קורה", הסביר ד', עבריין ותיק מדרום הארץ, "חלק מהרבנים הללו משמשים כבוררים בין עבריינים בעקבות סכסוכים שיש ביניהם וכל פסיקה של הרב מקובלת על הצדדים".

קוד נוסף אוסר על חיסולים של עבריינים יריבים בבתי כנסת או בקברי צדיקים. "לא יורים ולא רוצחים עבריינים ששוהים בבתי כנסת או בקברי צדיקים. זה קוד ידוע ועד היום נשמר", ציין העבריין.