בית המשפט בעיר מנדוזה שבארגנטינה הודיע בסוף השבוע האחרון כי גיל פרג (36), מי שמואשם כי רצח באכזריות את אמו ודודתו בארגנטינה בינואר האחרון יעבור בדיקה פסיכיאטרית נוספת ואחרונה שתתבצע על ידי מומחים שאינם קשורים לתביעה, ותקבע האם הוא כשיר לעמוד לדין.

ההוראה החדשה ניתנה על ידי השופט סבסטיאן סרמיינטו, מי שמלווה את המקרה מתחילת הפרשה, ומגיעה אחרי אינספור בקשות מטעם צוות ההגנה של פרג בראשות עורך הדין מקסימיליאנו לגראנג. 

בדיון שהתקיים ביום שישי האחרון, הוחלט על ידי השופט סרמיינטו כי  "גיל פרג יעבור בדיקה פסיכיאטרית על ידי צוות מיוחד מטעם צוות ההגנה", סיפר עורך הדין לגראנד עם יציאתו מהדיון. "מי שיערוך לגיל פרג את הבדיקה מטעמנו יהיה הרופא המומחה מריאנו קסטקס, מי שבשעות האחרונות ביקר את פרג בבית הכלא".

קסטקס, הרופא שנשכר על ידי צוות ההגנה, הוא דמות מוכרת היטב בארגנטינה, ומי ששימש כמומחה פורנזי במקרה המוות של אלברטו ניסמן - התובע הפדרלי שנמצא ירוי בדירתו לפני כארבע שנים, מספר שעות לפני שהיה אמור להעיד בפני הקונגרס בנוגע לחקירה שניהל לאחר שהאשים את נשיאת ארגנטינה לשעבר כריסטינה קירשנר במעורבות בטיוח הקשר האירני לפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994 אשר הוביל למותם של 85 בני אדם ופציעתם של 330.

"אני לא יכול להתייחס בשום צורה למה שראיתי בתוך תא המעצר מטעמי סודיות רפואית", סיפר קסטקס. "כן אוכל לספר שהתבצעה לפרג בדיקה שנמשכה יותר משעה, ואני מוכרח והמשיך ולהקשיב לו. ההזיות שיוצאות מפיו של פרג הן משהו שצריך להקשיב לו לפחות שש או שבע שעות ברצף במהלך ראיון מסודר. כל מה שפרג אמר חייב להיבחן מול כל תוצאות הבדיקות האחרות ואחרי זה נוכל לקבוע את מצבו הנפשי והאם הוא יכול לעמוד לדין או לא", סיכם הרופא המומחה.  

פרט נוסף וחשוב לא פחות הוא שבהמשך הדיון סירב השופט סרמיינטו לבקשת צוות ההגנה להציג עדים אשר הכירו את פרג טרם הרצח וטענו שהוא אינו בקו השפיות, והסתפק באישור הבדיקה הנוספת.

לאחר תום הדיון, פורסמו בכלי תקשורת שונים באזור מנדוזה האבחנות הפסיכיאטריות שנעשו לפרג בתוך תא המעצר לפני מספר שבועות על ידי מומחי המחלקה לזיהוי פלילי במשטרת ארגנטינה. "גיל פרג סובל מסכיזופרניה עם אפיזודות פסיכוטיות, מתח נפשי ומתח בין אישי", קבעו המומחים.

"הנבדק מציג התנהגויות אנטי חברתיות, נרקיסיסטיות, וחוסר הסתגלות חברתית גבוהה. כמו כן, פרג הוא אדם שיש להחשיבו כמסוכן לעצמו ולאחרים".

"לגיל פרג, ככל הנראה, הייתה מערכת יחסים של אהבה ושנאה עם אמו, ייתכן שהוא אף סובל מפאראפיליה (אסופה של נטיות לעוררות מינית בתגובה לעצמים או למצבים העלולים להפריע לקיום פעילות מינית אוהבת והדדית), כלומר, הוא פיתח פנטזיות מיניות על אמו, עד כדי הכחשת גילוי עריות וייתכן שהסתכל עליה כאובייקט מיני", נכתב בדו"ח שחתום על ידי שני פסיכולוגים של חיל הרפואה הפלילי.

בדיקתו של הרופא המומחה קסטקס תהיה זו שכנראה תקבע סופית האם פרג, שעצור כבר למעלה מחצי שנה, יעמוד בסופו של דבר למשפט על הרצח בו הוא מואשם לכאור, יאושפז במוסד פסיכיאטרי סגור, או האופציה האחרונה שעלתה בימים האחרונים בתקשורת הארגנטינאית ומדברת על כך שפרג  יוסגר לישראל במידה ויואשם ברצח הכפול.

 

 

 

.