קבצן (צילום: jupiter images)
"גם לי היתה שיטה מנצחת פעם" | צילום: jupiter images


הם: אפשר לדבר עם המנכ"ל שלכם?
[בהמתנה נשמע ערוץ רדיו, ורדה רזיאל ז'קונט צועקת על מישהו שהגיע הזמן שיעזוב את החבֵרה שלו ולאחר מכן – ]
אני: שלום אדוני, מדבר מיכאל תבור, איך אוכל לעזור לך.
הם: אה! אני דווקא רוצה לעזור לך.
אני: תודה, ואיך אתה מתכוון לעשות את זה?
הם: אני מעוניין בפגישה. יש לי משהו להראות לך.
אני: תודה, מה בדיוק אתה רוצה להראות לי?
הם: אתה מנהל חברת השקעות? אז אתה בטח תבין על מה אני מדבר, גם בתיאוריה וגם במעשי. אבל אני לא יכול להראות לך בטלפון. אני חייב להיפגש איתך פנים אל פנים.
אני: אחלה. בטוח שזה מעניין. אתה בוודאי מתכוון לשיטה של לקנות מניות ולמכור אותם בזמן אחר ולהרוויח כסף.
הם: פחות או יותר, אבל זו שיטה בטוחה.
אני: אני בטוח. ניסית את זה וזה עובד, כן?
הם: בוודאי. זה עובד, אלף אחוז.
אני: מרשים. אבל למה לך להראות לי את זה? תעשה כסף בעצמך.
הם: לא, זה לא כל כך פשוט.
אני: ממלמל לעצמי משהו לא ברור.
הם: לא שמעתי, מה אמרת?
אני: אתה בוודאי צריך השקעה בשביל התוכנה.
הם: הום! ידעת שזו תוכנה? כל הכבוד. זאת תוכנה. אתה מפעיל אותה והיא מרוויחה בשבילך כסף.
אני: כן, אני בטוח. ראיתי כמה תוכנות כאלה. עובדות חבל על הזמן. מי שיש לו תוכנה כזו נהיה מיליונר. פלא שאין תוכנה כזאת לכולם.
הם: מה אמרתי לך? אבל שלי עוד יותר טובה. שיטה בטוחה לגמרי. אתה לא יכול להפסיד. אני הרווחתי ממנה לפני שבוע 1,500 דולר ולפני שבועיים אלפיים בחצי שעה של עבודה. השיטה הזאת יכולה להרוויח לך 15% בחודש מינימום ובחודש טוב גם 25% ותאמין לי, אני לא רוצה לדבר על יותר, שלא תחשוב שאני מגזים.
אני: וואלה. כל הכבוד. נשמע מצוין, אז מה אמרנו שאתה צריך ממני? בטח התוכנה לא ממש כתובה?
הם: נכון. יש לי את העקרונות ואני מרוויח איתם כסף. אני צריך השקעה קטנה, כותבים את התוכנה על פי מה שפיתחתי ומתחילים לטחון כסף. קובעים פגישה?

אני: לא ממש, אני די עסוק. הסיבה די פשוטה. בשנה האחרונה כבר היו עשרים כמוך שמכרו לי כבר את הרעיון ואני כבר עשיר מספיק. לא רוצה יותר להרוויח כסף. אין לי מה לעשות בו. כמה שאני מחלק לעניים הכסף לא נגמר, כי התוכנה הזאת פשוט מייצרת כסף. אבל אחלה רעיון. תראה מה אני מציע לך. תעבוד באופן ידני איזה תקופה. תעשה איזה מיליון או שניים ואז תפתח את התוכנה. תעשה כסף כמו שצריך ותחליף את הסוזוקי סוויפט 88.
הם: אה. אז אתה לא רוצה להיפגש? אתה מפסיד משהו גדול.
אני: האמת שאני עושה את זה בגללך. אני יודע שלא אצליח להתאפק ואני עלול לגנוב לך את הפטנט, אז אני פשוט לא רוצה להיפגש כדי לשמור עליך. בהצלחה חביבי.

כמה פריטי מידע משלימים

בערך מיליון חוקרים עם תארי דוקטור ופרופסור בכלכלה ומימון ועוד עשרה מיליון אנליסטים בחברות ברוקרים ענקיות עם תקציבים לא נגמרים, עובדים על שוקי המניות עם מערכות מחשב משוכללות, על מנת למצוא כל שיטה אפשרית להרוויח כסף. ההצעות מגיעות לרוב מאנשים שגילו את "סוד הגרפים" והאמת שהם בקושי יודעים להבדיל בין ממוצע לסטיית תקן, אבל הם "מרגישים בעצמות" את "האמת". בחלק מהמקרים בן משפחה רחום ופתי, ייתן להם 30 אלף דולר לפיתוח והשקעה ראשונה והסיכוי שהכסף יחזור זה בערך כמו הסיכוי שגלית גוטמן תתחתן איתי.

מסקנה

אם אתה רוצה להיות עני ממש מהר, הצעד הראשון בדרך לשם זה לחשוב שיש שיטה מנצחת להרוויח כסף בבורסה, ואז להשקיע בה. שיהיה בהצלחה, וקבל טיפ: אם תמהר, הספסל השלישי משמאל ליד גן העצמאות עדיין לא תפוס.