למעלה ממיליארד בני אדם חיים בהודו, כמעט 40 אחוז מהם חיים מתחת לקו העוני, כאשר ההכנסה הממוצעת שם לנפש היא רק כ-1,265 דולר לשנה. מנגד, בארצו של מהטמה גנדי המנוח, שבמשך שנים נמנעה באופן עקרוני מעושר ראוותני, חיים יותר מ-90 אלף מיליונרים וכ-70 מיליארדרים, כאשר  100 האנשים העשירים בהודו שווים יחד 276 מיליארד דולר, שזה הרבה יותר מהסינים. הגדול מכולם הוא איש העסקים מוקש אמבני, שמחזיק בהון "צנוע" של 21 מיליארד דולרים. מה ששם אותו במקום ה-36 ברשימת עשירי העולם וכמובן האיש הכי עשיר בהודו ובכל אסיה, על פי מגזין פורבס.

הכי רחוק מהקסטה לה היה שייך

אמבני נולד בכלל בתימן כנצר לקסטת סוחרים ובן של יצואן תבלינים. באותן שנים מצבה הכלכלי של המשפחה לא היה מזהיר במיוחד. הם לא היו עניים כמו רוב תושבי המדינה, אבל אמבני גדל בבית מתפורר וגם האוכל היה דל - משהו שאמבני זוכר היטב ומעלה כמעט בכל ריאיון. כל זה רק מעצים את ההצלחה שלו, משום שכל מי שמכיר מעט את הודו יודע שמי שנולד לקסטה מסוימת יהיה שייך אליה כל חייו וכך גם ילדיו ושאר הדורות לעתיד. זה חלק מהמסורת העתיקה של הודו. הקסטה בהודו היא יותר ממעמד חברתי, הלכה למעשה היא הזהות של הבן אדם. כזו שמובילה את האדם למקצוע בו יעסוק כל חייו.

נראה שאמבני החליט שלא לתת למסורת לעצור את השאיפות שלו לחיים. אחרי שסיים את התיכון הוא הצליח להתקבל למכון לטכנולוגיה כימית של אוניברסיטת מומבאי ולקבל תואר בהנדסה כימית. לאחר מכן, הוא מצליח להתקבל לאוניברסיטת סטנפורד היוקרתית וללמוד שם מנהל עסקים. אבל עניין הקסטה הזה רדף אחריו ועוד לפני שהספיק לסיים את לימודיו, אביו קרא לו לעזור בעסק המשפחתי.

זה קרה אי שם בתחילת שנות ה-80, אבל הוא לא התייאש והחליט לפתח את העסק המשפחתי הקטן. בעזרת חוש עסקי מפותח במיוחד ואמביציה, הוא הצליח תוך שנים ספורות להתרחב לכל הודו, אז הוא גם שם את ידו על עסקים רווחיים הרבה יותר. למשל תעשיית הנפט, האנרגיה והתקשורת. תוך פחות מעשור הוא כבר נכנס לרשימת המיליארדרים כשהוא לא לבד. גם אחיו מתגלה כאדם חדור מטרה, הוא נכנס "רק" לרשימת 500 האנשים הכי עשירים בעולם.

אמבני ידע בשנים האחרונות כמה ימים קשים במהלכם הוא איבד לא מעט מיליארדים. בשנת 2010 עמד ההון שלו על 29 מיליארד דולר, אבל כמה כישלונות עסקיים, בעיות בכלכלה המקומית וגם מאבק ירושה כואב מול אחיו אחרי מות האב, הורידו את ההון שלו ל-21 מיליארד דולר בלבד. מבחינת העוצמה העולמית הוא ירד מהמקום הרביעי ברשימת עשירי תבל של פורבס למקום ה-36, נכון לשנת 2016.

מחזיק בבית הכי יקר בעולם

מוקאש אמבני (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
נמצא גבוה מעל כולם. ה"בית" של אמבני | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images
אמבני מחזיק כיום ב-48 אחוז מהמניות של חברת Reliance Industries ההודית, שעוסקת בטקסטיל ונפט. חוץ מזה, הוא גם הבעלים של רשת הסופרים הכי גדולה בהודו, עם כמה סניפים בעולם. וכמו שאצלנו כל איש עסקים גדול מחזיק בקבוצת כדורגל, אז בהודו זה אותו הדבר רק עם קריקט - אמבני הוא הבעלים של קבוצת הקריקט מומבאי אינדיאנס.

אמבאני מוציא הרבה מאוד כסף על מה שמוגדר כאבטחה ומודיעין. בין השאר הוא שוכר כשומרי ראש ואנשי אבטחה את יוצאי יחידות הקומנדו של צבא הודו ומפקדים בכירים לשעבר מהמשטרה. הוא מחזיק גם סוג של סוכנות ביון פרטית, עם רשת של לוביסטים ומרגלים של ממש, שתפקידם לאסוף נתונים על כל המתחרים שלו.

כבר שני עשורים שהוא מככב במדורים הכלכליים הכי נחשבים. אבל מה שבאמת הכניס אותו לכותרות בכל העולם היה הבית שסיים לבנות בשנת 2010 במומביי. האמת שבית זה כינוי מעליב לגורד השחקים בן 27 קומות, שאם לא סגנון בנייה של תקרות גבוהות, היה יכול להכיל 40 קומות. כל הסיפור הזה עלה לו סכום אסטרונומי של כמעט מיליארד דולר, מה שהפך אותו לבית הכי יקר בעולם.

מוקאש אמבני (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
סלון שיותר גדול מהבית של כולנו | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images
מוקאש אמבני (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
ועוד סלון - שלא יחסר | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

הבניין מתפרס על שטח עצום של 37,161  מ"ר שהותקנו בו תשע מעליות מעוטרות זהב ומהירות במיוחד. שתיים מ-27 הקומות נבנו כספא מפנק, שכולל בריכה אולימפית בנוסף לבריכה רגילה. יש שם ג'קוזי מרווח, שמוקף בחלונות פנורמיים מהם ניתן לראות את כל העיר ויש גם אולם קולנוע משוכלל, שמכיל עד 50 צופים, סלון שמשתרע על פני קומה שלמה ועוד שתיים קטנים יותר, שעדיין יכולים להכיל את הבתים של כולנו. למבנה הזה יש שלוש גינות מטופחות והוא נבנה תחת חוקי הפאנג שווי ההודי.

אטרקציה מעניינת נוספת שיש בבית זה חדר קרח, בכל זאת מי מאתנו שיצא לו לטייל בהודו יודע כמה הלחות שם יכולה להיות בלתי נסבלת. ניתן לבנות שם איש שלג ומערכת מיוחדת שמייצרת סופות שלג מלאכותיות. חוץ מזה, יש שם חנייה המשתרעת על פני שש קומות, כי בכל זאת, לא פשוט למצוא חנייה ל-168 כלי הרכב של המשפחה. ויש גם מנחת על הגג לשלושה מסוקים, כי למי יש כח לנהוג בפקקים של מומביי. כל זה נועד לאכלס את משפחת אמבני, שמונה רק חמש נפשות, אבא אמא ושלושה ילדים ולפעמים גם הסבתא. הסיפור הזה דורש תחזוקה של מפעל, ועל זה אחראים 600 אנשי צוות.

קנה לאישה מטוס במתנה

יש לו עוד כמה בתים בהודו, וכמה נכסים בעולם, אבל בואו נעבור לסעיף כלי הרכב שכולל כמה יהלומים טובים. כאמור, יש לו אוסף של 168 כלי רכב שונים שכולל כמה וכמה מרצדסים, רולס רויס ו-BMW. בין הגדמים המיוחדים באחזקתו, נמצא מרצדס S משוריינת, שזה גם הדגם הכי מפואר שיש כרגע בחברה. והיא לא המשוריינת היחידה שיש לו - רק חצי שנה קודם לכן הוא רכש BMW 760LI משוריינת, כמובן גם היא מהדגם הכי מפואר של החברה, שעלה לו יותר מ-20 מיליון דולר, כשהרוב הלך על תוספות. יש ל גם בנטלי בעלות של 6 מיליון דולר ורולס רויס פנטום ששווה יותר מזה. בקיצור, הרשימה פה מצריכה ספר שלם.

השוס הגדול מכל כלי התעבורה שלו, זה מטוס המנהלים שלו, שהוא אחד מהעשרה הכי יקרים בעולם ועלה לו 73 מיליון דולר. כיאה לאדם במעמדו, זה בעצם מטוס נוסעים גדול שעשו לו הסבה למנהלים, Boeing Business Jet 2, ובו משרד מרווח שכולל מערכות מחשוב ותקשורת משוכללות. גם תא הטייס שבמטוס הזה נחשב לאחד מהמתקדמים בעולם וכן - יש שם חדר שינה ענק, סלון מפואר, מספר מקלחות וכמובן מערכת קולנוע ובידור מתקדמת.

אבל מתברר שיש לו כמה מטוסי נוסעים, ואנחנו אהבנו לגלות שאחד מהם הוא קנה כמתנת יום הולדת עבור אשתו ניטה, שחגגה אז 44 למקרה שאתם שואלים. המתנה הזו היא מטוס איירבוס, שגם בו חדר שינה גדול, סלון מפנק, ספא ואפילו בר. כדי שלא יהיה לה משעמם לשנייה, הוא התקין כמה קונסולות משחק ומערכות קולנוע ומוזיקה.

מוקאש אמבני (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
מבט מבפנים למתנה הרומנטית | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

המתנה הזו עלתה לו 60 מיליון דולר, לפחות על פי רויטרס, וסך הכל 100 מיליון אחרי תוספות. אבל מה לא עושים עבור האישה היחידה בחיים שלך, מי שנמצאת לצדו כבר 30 שנה. אחרי הרכישה סיפרה אישתו ש"מוקש הוא רומנטיקן. הוא לא יודע לשמור סודות, אבל הפעם הוא הצליח. הוא העמיד פנים כאילו שכח את יום ההולדת שלי. הייתי עסוק, הוא אמר, בואי נלך למסעדה. ואז הגענו לשם, והיו שם כל החברים, ולהקה, ומסיבה גדולה. ואז הוא סיפר לי שהוא קנה את המטוס. הוא באמת רומנטיקן".

מצד אחד ראוותן מצד שני נדיב ופשוט

למוקש אמבאני יש מקום של כבוד במדד האמא תרזה שלנו, ונראה שהוא לא שכח מאיפה הוא הגיע. מצד אחד חייו ראוותניים, מנגד הוא סולד מחליפות יוקרה ומקפיד על חליפות הודיות פשוטות. ניטה אישתו סיפרה בעבר שהיא ובעלה הוזמנו למסיבה בניו יורק, שם הם החליטו שלא ללון בסוויטה הנשיאותית במלון ארבע העונות בניו-יורק כי זה יקר מדי, והם העדיפו סוויטת מנהלים רגילה. היא גם סיפרה שבעלה קונה למשל את הבגדים שלו במייסי'ז, במיוחד את המכנסיים האהובים עליו - דוקרס עם חמישה כיסים. "לא צריך להוציא הרבה כסף כדי להתלבש יפה", אמרה, "אתה צריך להיראות ולהרגיש רענן".

הוא אוהב אומנם מאכלי גורמה, אבל עדיין מקפיד על תזונה צמחונית, עם חיבה לא מוסתרת למאכלים מקומיים של הודו. "בלי דאל, אני לא שבע", אמר בעבר. אבל החלק החשוב זה התרומות. אמבני תורם בכל שנה מיליוני דולרים לפרויקטים בתחום החינוך, שמטרתם לסייע לבני המעמד הנמוך לרכוש השכלה. הוא תרם עשרות מיליוני דולרים לגופי מחקר ואוניברסיטאות בכל העולם, כולל סטנפורד בה למד בעצמו. בין השאר הוא גם תרם מלגות לסטודנטים מכל העולם שמגיעים מרקע סוציו אקונומי נמוך. בנוסף הוא גם משקיע הרבה מאוד כסף בחברות הזנק, כולל אגב כמה מישראל.

מוקאש אמבני (צילום: Larry Busacca, GettyImages IL)
חיים באושר ועושר | צילום: Larry Busacca, GettyImages IL

אשתו מפעילה באופן אישי כמה וכמה גופים פילנתרופים, בהם מושקעים מיליוני דולרים בכל שנה. רוב הגופים האלה מתמקדים בחינוך, נושא שמאוד חשוב לה, בסיוע לקורבנות של אסונות טבע וסיוע לבני המעמד הנמוך. בכלל הם נחשבים בהודו למשפחת תורמים נדיבה, כנראה זה מה שהופך אותם לאהובים במיוחד למרות כל האושר והראוותנות.