איל וולדמן
שירות קרבי, עבודה קשה, חיים גלויים בפייסבוק והרבה גוד טיים. איל וולדמן | צילום: תמר מצפי, גלובס

איל וולדמן הוא מנכ"ל וממייסדי חברת מלאנוקס, חברה שלפי דיווחים בעיתונים כלכליים שולטת בתחום שבבי האינפיניבנד (טכנולוגיה המאיצה את תעבורת הנתונים בין שרתים). מאדם שכזה הייתם מצפים שיהיה, ובכן, משעמם לפחות כמו שבבי אינפיניבנד. למרות זאת, הבלוג הכלכלי "סיקינג אלפא" שסקר את התנהלותו חושף אדם רבגוני, שמתעניין במכוניות יוקרה, נשים יפות וכמעט בכל מה שיש לכוכב שלנו להציע. אותו בלוג גם נוזף בו ומותח ביקורת על עמוד הפייסבוק של וולדמן, בו הקוראים מוזמנים לחזות במכוניות ספורט מהירות ונשים בביקיני. אותנו זה דווקא סקרן.

סקירה מעמיקה יותר של עמוד הפייסבוק של וולדמן מעלה שבניגוד לאנשי עסקים בולטים, מדובר באדם גלוי, מפורט ומאוד מעורב בחיי היום יום כאן. כזה שעושה לייק לכתבה שמכתירה אותו כאיש השנה ומשתף תמונה שלו מההופעה האחרונה של הרד הוט צ'ילי פפרז. אין ספק שמדובר באדם מעניין, שעשה בחייו כאשר היד עוד נטויה. אז איפה - ומאיפה - הכסף איל וולדמן?

מי זה – וולדמן, בתחילת שנות החמישים לחייו, הוא אחד האנשים הלוהטים בתקופה האחרונה בעולם העסקים. כתבת שער בגלובס, סיקור אינסופי בכל המוספים הכלכליים ועלייה חדה בהצלחותיו העסקיות הפכו אותו לאיש השעה. הוא מקפיד לשמור על דימוי של ציוני נלהב, מה שמסתדר עם השירות הצבאי שלו בגולני ולאחר מכן כקצין. הוא למד בטכניון, כאשר בעבר העיד על המוסד שהיה היחיד שקיבל אותו לעבודה בלי פסיכומטרי ובאמצע השנה. לאחר מכן עבד באלביט ואינטל, עד שהקים את החברות שעמד ועומד בראשן היום.

עסקים – החברה המוכרת ביותר של וולדמן היא "גלילאו", חברה לייצור שבבים. החברה הוקמה ב-93' ונמכרה ב-2000 למארוול האמריקנית תמורת 2.7 מיליארד דולר. החברה שהוא עומד בראשה כיום יצאה להנפקה ב-2007 בשווי של 550 מיליון דולר. מתחילת השנה עלתה החברה ביותר מ-200 אחוז, ולמרות ירידה בתקופה האחרונה, שוויה מוערך ב-4.2 מיליארד דולר. הונו האישי של וולדמן מוערך ביותר מחצי מיליארד שקלים.

לצדו – ככל הידוע לנו, ומאחר שוולדמן לא מעדכן אותנו על בסיס קבוע בחייו הפרטיים, הוא גרוש + 3 ילדים. בראיונות שנתן בעבר סיפר שנישואיו הסתיימו באופן חיובי, מהיר ובהסכמה ושלילדיו הוא צופה עתיד מזהיר יותר.

לפוזה – לאחרונה דווח שרכש דירת ענק ברחוב רוטשילד בתל אביב תמורת סכום של כ-19 מיליון שקלים. אתה משלם 2,000 שקלים לחודש על דירה מג'ויפת באזור הזה כולל עוד שני שותפים? תוסיף עוד כמה מיליונים וגם לך תהיה חצי קומה בקומה 31 בגודל של 395 מ"ר (לא כולל מרפסת, שמוסיפה 25 מ"ר). בין תחביביו של וולדמן אפשר לציין צלילה, סקי, רכיבה על סוסים ושיט. כמעט קשה להבין איפה הוא מוצא זמן גם לנהל את החברה, וזאת כאמור הביקורת שעלתה עליו בבלוג סיקינג אלפא.

איך אנחנו עוזרים לו – אנחנו לא ממש עוזרים לו באופן ישיר, אבל סביר להניח שלפחות בחלק ממקומות העבודה שלנו אנו משתמשים בטכנולוגיה פרי ידיו, שעוזרת להעביר אינפורמציה בין שרתים ומערכות אחסון.

מה היית יכול לקנות עם הכנסותיו – האיש, כאמור, מוערך בכ-500 מיליון שקלים (בקירוב). אחד המחשבים הניידים היקרים ביותר של חברת דל, לפי בדיקה בזאפ, עולה 35,000 שקלים. כמה מחשבים נוכל לקנות בזה? 14,285 מחשבי יוקרה. זה אומר בערך 250 אלף מחשבים ניידים פשוטים. תחביב נוסף של וולדמן הוא צלילה. יום צלילה ממוצע וזול באילת עולה 130 שקלים. זה אומר שהוא יוכל לצלול כמעט כל יום בחייו עד שייגמר לו האוויר.

בלונדינית ביאכטה
יש מי שתוהה איך וולדמן מצליח לנהל את החברה וגם למצוא זמן לכל התחביבים שלו. אנחנו דווקא מפרגנים | צילום: mihhailov, Istock

האם הוא גבר? אפשר, לאור הקביעות של הפרשנים הכלכליים (ברובם), לומר שכן. בניגוד לבעלי הון אחרים, שמתעשרים על חשבון הציבור או משאבי מדינה או ציבור, הוא פועל כמו שהקפיטליזם צריך לפעול. מפתח מוצרים טובים, ובתמורה לכך זוכה לתמורה. תוסיפו לזה שנים של עבודה קשה, תוסיפו שהוא גם יודע ליהנות מכל ההצלחה בצלילה, סקי ושאר פעילויות ספורטיביות, תוסיפו את השירות הצבאי הקרבי שלו ואת העובדה שככל הידוע לא הייתה לו עזרה מוקדמת ומרובה בתחילת דרכו. לכל זה תוסיפו את המעורבות שלו בחיים בארץ (כמה מנכ"לים של חברות ששוות קרוב ל-20 מיליארד שקלים אתם מכירים שהיו משתפים סטטוס על חייל נעדר?). שהחברה בראשותו תורמת לחברה גם כספים אמיתיים ולא רק סטטוסים, ושהמיסים משולמים ככל הידוע ללא אף תקלה. גבר.

>> מיליארדר גדול בתורה: נכנסים לכיס של הרב העשיר בישראל
>> לכל הכתבות במדור