אתה סוגר כבר שנתיים בעבודה שלך, משקיע את הנשמה, מביא תוצאות ובאמת שמגיעה לך העלאה רצינית למשכורת. הבעיה: המנהלים שלך דאגו להפיץ בין העובדים את השמועה שאומרת שעד הודעה חדשה כל העלאות השכר מוקפאות. החברה בקשיים, אומרים המנהלים, אין תקציב, אין מאיפה לגרד אפילו שקל. זה לא נכון; תמיד יש מאיפה לגרד עוד שקל. נייר טואלט יש בשירותים? עליו לא שילמו? אולי, אם תהיה מספיק משכנע, השקל הזה יגיע אליך.

חופן מטבעות (צילום: SXC)
הנה, קח. קנה לעצמך משהו יפה | צילום: SXC

אז איך מבקשים העלאה? שאלנו שני מנהלים ותיקים שכבר עברו עשרות פגישות אישיות בהן העובדים ניסו לשכנע אותם, לאיים עליהם, להכריח אותם ולהתחנן בפניהם שמגיע להם לקבל העלאה במשכורת. מתי הם שקלו את זה בחיוב ומתי הם שכחו מהבקשה ברגע שהעובד יצא מהדלת?

"לא לאיים, לא להיות רשמיים"

הבוס: מיכאל קולן, מנכ"ל חברת פורמקס תעשיית עץ בע"מ

"קודם כל, העובד חייב לבוא אליי רק עם ערך מוסף – אחרי שהוא יודע שהוא הוסיף משהו לתרומה שלו, שהוא עושה יותר ממה שהוא עושה קודם. אולי הוא נותן יותר תפוקה, או שהוא קיבל תחום אחריות נוסף. זה יכול להיות גם תרומה עתידית. בכל מקרה, המנהלים חייבים להיות משוכנעים שהוא עושה עבודה טובה יותר מאשר מבעבר".

מותר לאיים?
"העובד לא צריך לאיים, זה לא עובד. הבקשה צריכה להתייחס לתרומה של העובד – אם הוא תורם יותר, מגיע לו יותר".

עד כמה פורמלי זה צריך להיות?
"אנחנו לא עובדים בפגישות פורמליות. לא חייבים לקבוע פגישה שבועיים מראש, אפשר להיכנס בספונטניות. וזה גם בדרך כלל לא נגמר בפגישה אחת. אפשר לבקש, לשאול מה קורה, לא מקבלים תשובה כן או לא בהתחלה. גם לא נהוג לקבל תשובה בכתב. זה תהליך ארוך, וצריך להיות סבלנים".

טיפ מנצח?
"כדאי לעובד לעשות לובינג – לא רק עם המנכ"ל, אלא גם עם המנהלים האחרים שקשורים באופן ישיר יותר לעבודה איתו. הוא צריך לשכנע את כולם, כי מי שמחליט על ההעלאה הוא לא זה שבהכרח רואה את התרומה שלו, בייחוד בארגון שטוח. העובד צריך להתחיל לרמוז שהוא מצפה ליותר, להגיד למנהל שהוא עובד יותר קשה, להראות שהוא עמוס, לבקש שיחה, להתעניין מה מצבו של המפעל. להסתכל על זה יותר כתהליך. יש כאלה שעושים את זה בצורה אינטואיטיבית – והם אלה שמתקדמים יותר מאחרים".

"אם אתה מספיק טוב, אתה יכול לבוא בדרישות"

הבוס: יוסי, מנהל בנק כבר יותר מעשרים שנה

"תן לי לספר לך סיפור. יש לי פה עובד שהוא יועץ השקעות, עובד שנה רביעית בבנק. בחור שלומד תואר שני, על חשבונו ובזמנו הפנוי. לא מזמן הוא בא אליי ומספר שהוא רוצה לשנות אווירה. הוא קיבל שתי הצעות, והוא חושב ללכת על אחת מהן. מדובר ביועץ טוב שאני לא רוצה להפסיד, ולכן שאלתי אותו מה גובה המשכורת שלו ומה הוא מצפה לקבל. אחרי שהבנתי במה מדובר, שלחתי מכתב המלצה להנהלה, צירפתי את כל ההישגים שלו בעבודה, וביקשתי להשאיר אותו אצלי ולהעלות לו את השכר".

אז אתה אומר שכדי לקבל העלאה בשכר, צריך לבוא עם הצעות ממקום אחר.
"זה בטח לא מזיק, בטח לא אם אתה יודע שאתה שווה את ההעלאה הזאת. כשאתה יודע מה אתה שווה אתה צריך לבוא במלוא הביטחון לבוס שלך ולהגיד לו שמגיע לך יותר. אם יש לך הצעות טובות יותר ממקומות אחרים, יש לך קלף חזק יותר. אגב, אתה לא חייב לבוא ממש עם הצעות קונקרטיות. מספיק שתגיד לבוס שאתה מתכוון לחפש מקומות עבודה אחרים, כדי לעזור לו להשתכנע שמגיע לך לקבל יותר דווקא אצלו. כמובן שאתה חייב להרגיש מספיק חזק ובטוח בעצמך ובתפקיד שלך כדי לעשות את זה. אם אתה יודע שאתה עושה עבודה מצוינת, אז אתה בסדר. אם אתה סתם מבלבל את המוח, המנהל שלך יזרוק אותך מיד".

עד כמה הגישה חשובה?
"חשובה מאוד. קודם כל, תראה שאתה מגיע לבוס הישיר שלך ולא למי שמעליו – אל תעקוף סמכות אם אתה לא חייב, אחרת אתה יכול לעשות לעצמך נזק. כמו כן, תבוא מוכן: תשתמש בדוגמאות של אנשים ממקומות אחרים בענף שאתה עובד בו, שתוכל להשוות רמות שכר. דבר אחרון, תצביע על הישגים. לא מספיק שאתה אומר כמה קשה אתה עובד וכמה שעות אתה נותן – בטח לא אם בשורה התחתונה התוצאות שאתה מביא הן על הפנים".

ולסיום, עוד כמה טיפים משלנו

רשע דורש כסף (צילום: Joel Eichler, Istock)
רוצה את הכסף הזה? תוכיח לי שאתה ראוי לו | צילום: Joel Eichler, Istock

תברר כמה מרוויחים העמיתים שלך. נכון, זה לא לעניין לחטט אצל החברים שלך בתלוש המשכורת, ויש מעין הסכמה שבשתיקה שזה נושא שלא מדברים עליו – אבל יש דרכים. תגשש בזהירות, נסה לשאול מי קיבל העלאה ולמה. אתה צריך שיהיה לך לפחות מושג כללי כמה אחרים מקבלים לפני שאתה מבקש משהו בלתי הגיוני לחלוטין.

אל תקפוץ מעל לפופיק, אל תטפס על העץ הגבוה ההוא, אל תנסה לקטוף עננים. קרא לזה באיזו מטאפורה שאתה רוצה, אבל הכוונה היא שאתה צריך לברר קודם כמה בכלל אתה יכול להרוויח, כדי שלא תבוא עם דרישה שאף אחד לא יוכל לעמוד בה ולא משנה כמה אוהבים ומעריכים אותך.

שים לעצמך גבולות. נכון, החברה בקשיים, אתה מבין את זה ואפילו הצצת בכמה דו"חות כספיים שמאשרים את זה. השאלה היא כמה זמן אתה מוכן לחכות לפני שתמשיך הלאה? לכל אחד יש גבול, תמצא את שלך ותהיה גבר – אל תיתן לחוסר ההצלחה של המעסיק שלך למנוע ממך להתקדם בחיים.

תבוא מוכן עם דרכי פעולה. ספונטניות זה טוב ויפה, אבל לפני שאתה נכנס לבוס שלך, תראה שאתה יודע מה אתה הולך לעשות במקרה שאתה לא מקבל מה שאתה רוצה. משפט כמו "אם זה המצב, בוס יקר, אז כדאי שתתחיל לחפש מישהו חדש במקומי," הוא משהו שמאוד כיף להגיד, אבל הוא גם מאוד מסוכן. אולי כדאי לך להסתפק ב-"אני מבין," ולתת לו מבט עצוב שאומר הכול: הבאת את זה על עצמך, ואתה לא משאיר לי ברירה.

תהיה אישי. אם תהיה קורקטי עם המנהל שלך, יהיה לו הרבה יותר קל לראות בך רק שורה בספר החשבונות ויותר קל להגיד לך לא. לעומת זאת, אם הוא יראה בך אדם שהוא מעריך ורגיל אליו, הוא יחשוב פעמיים לפני שהוא ישיב את פניך ריקם. אנחנו לא אומרים שדיון שכר זה המקום לשפוך בו את הלב על המצב הקשה בבית, אבל אתה בהחלט יכול לשתף את הבוס בקצת מהחיים הפרטיים שלך, ולהסביר לו שמעבר לרצון להתקדם קיימים גם צדדים אישיים יותר לבקשה שלך.

 

>> או שאתה יכול להרוויח המון כסף בפוקר. הנה איך