"אחד הדברים הראשונים שגרמו לי להבין מה באמת קורה בענף העבודה שלי קרה יחסית מוקדם בקריירה. זה קרה באיזה מרתף עם עוד איזה 100 בנקאים. היו שם שורות של כיסאות שסודרו בחצי גורן, ישבנו שם, רק גברים, בזמן ששתי נשים נכנסו עם שורה של צעצועי מין והתחילו לשכב אחת עם השנייה.

מסביב אנשים הריצו שורות של קוקאין ואחרים פשוט בהו בהן. בשלב מסוים, הן פנו לכמה גברים בשורה הראשונה ופשוט התחילו לקיים יחסי מין איתם. יש משהו מאוד גרוטסקי בדימוי הזה. מאות גברים בחליפות שיושבים ובוהים בשתי נשים שוכבות אחת עם השנייה. באותו רגע אני זוכר שחשבתי לעצמי: 'אוקיי, המקום הזה הוא קצת מטורף'".

בין השנים 1996 ל-2008, בריאן (שם בדוי) עבד בתור בנקאי השקעות ב"מייל המרובע" של לונדון – אזור שכונה גם "הסיטי", והיווה את המרכז הכלכלי השני בגודלו בכל העולם. לאורך תריסר השנים הללו, בריאן היה עד לחייהם הסוערים של חלק מהכלכלנים המובילים בבריטניה, חלקם כאלה שהיו מרוויחים בונוסים בשווי מאות אלפי ליש"ט מעסקאות שנויות במחלוקת.

לאחרונה, בשיחה יוצאת דופן שקיים עם סוכנות הידיעות Vice, בריאן (שם בדוי כמובן) סיפק הצצה נדירה לחייו באותה תקופה – בין אם זה ארוחות גורמה באלפי ליש"ט, קוקאין בכל פינה ואנשים שהיו מוכנים למוטט קרנות פנסיה של אלפי אנשים רק בשביל לגזור קופון של מיליונים.

 

"הכסף בתחום הזה הוא מגוחך"

בריאן (שם בדוי)

"עולם ההשקעות הבנקאיות הוא סודי מאוד", הסביר בריאן. "אין הרבה אנשים שבאמת מבינים מה קורה שם, והחלטתי שהגיע הזמן לתת לאנשים קצת אינפורמציה מאחורי הקלעים".

בנקאות השקעות, בפשטות, הוא הענף שמחבר בין אנשים שמחפשים להשקיע ממון במקום כלשהו ויזמים שרוצים שישקיעו בהם כסף. בנקאי השקעות, כך לפחות על פי בריאן, הוא זה שמחבר ביניהם ולוקח נתח גדול מהעסקה הזאת.

בריאן מספר שהוא נכנס לענף זמן קצר אחרי שסיים את לימודיו האקדמאים, ולטענתו הוא למד באוניברסיטה ממוצעת למדי, אבל הייתה לו מעלה אחת שהכניסה אותו ישר לעניינים. "אני יודע לזיין במוח", הוא סיפר. "זה אחד ההיבטים החשובים ביותר בכל עבודה ב'סיטי'. 'הסיטי' הוא מקום שמונע מזיוני מוח ומתגמל זייני מוח יותר מכל מקום אחר".

"הכסף בתחום הזה הוא מגוחך", סיפר בריאן. "תוך ארבע שנים הרווחתי משכורת של 120 אלף ליש"ט בשנה והבונוסים שלי הגיעו עד 300 אלף ליש"ט. לקראת סוף התקופה שלי שם, הבונוסים שלי כבר הגיעו לאזור ה-600 אלף ליש"ט. תמיד הייתי שומע כל מיני אנשים שמצדיקים את הסכומים האלה ואומרים שזה ענף מלחיץ - אבל הלחץ שאתה מתמודד איתו לא גבוה יותר מזה של מורה, וזה ממש לא מסוכן כמו להיות חייל בצבא. תמיד הרגשתי מאוד לא נעים לגבי העניין הזה. כלומר, למה האנשים האלה משלמים לי כל כך הרבה כסף כשכל מה שאני עושה זה רק להעביר דפים ממקום למקום".

בריאן מוסיף שבאותן שנים הוא ושאר עמיתיו צרכו כמויות אדירות של קוקאין - אותו הוא מגדיר בתור הסם האולטימטיבי עבור בנקאי השקעות. לא רק בגלל שהסם הלבן הוא זוהר ויוקרתי - אלא בגלל שיש לו נטייה לגרום לאנשים בתחום שלו "לזיין את המוח" הרבה יותר.

"אני זוכר שפעם אחת שהלכתי לחדר עיסקות ודיברתי מול משהו כמו 200 אנשים. פתאום, שמתי לב שכולם מתחילים לצחקק, חשבתי לעצמי: 'מה קורה פה?', ואז ראיתי טיפת דם זולגת לי מהאף ונופלת לי על החולצה. באותו רגע לא האמנתי שאני עומד מול כולם ומדמם מהאף בגלל כל הקוקאין שעשית והדם מטנף את החולצה היפיפיה שלי".

"מכרתי את נשמתי לשטן"

במבט לאחור, בריאן מבין שבנקאות השקעות היא העבודה המושלמת עבור פסיכופטים – לפחות בתקופה שהוא עבד בה. לטענתו, רבים מעמיתיו היו אנשים עם תכונות פסיכוטיות: "הם היו אנשים מקסימים, מניפולטיביים ושנאו עבודות שדורשות הסמכה אמיתית. אלו אנשים שלא הראו חרטה או אמפתיה כלפי אחרים. לצורך העניין, אם חברה כלשהי הייתה מודיעה שהיא נאלצת לפטר 1,000 עובדים, אז אתם בטח תרגישו מאוד לא נעים עבור המסכנים שיפוטרו – אז לא האנשים שעובדים ב'סיטי'. אצלנו אהבו את החברות שהיו מפטרים בהן אנשים כי אלו החברות שהיו מניבות רווחים גדולים יותר. זו תעשייה שבה פסיכופטים פורחים".

בריאן מספר שבתקופתו בתחום הוא עבד בעיקר עבור תאגידי ענק ש"אנסו את כדור הארץ" כלשונו, ולטענתו, הוא היה בצד של חברות שלא עניין אותם הרווחה של העובדים שלהם – אלא רק הרווחים בסופו של כל רבעון. בשלב מסוים, למרות כל הכסף שהוא הרוויח, אפילו הוא לא היה מסוגל לשתף פעולה עם זה - והתפטר.

 

מסיבת סקס (צילום: shutterstock | oneinchpunch)
"חשבתי לעצמי: 'אוקיי, המקום הזה מטורף'" | צילום: shutterstock | oneinchpunch

"אני זוכר שהייתי מספר לצעירים שבנקאות השקעות זו עבודה נוראית", הוא נזכר. "למרות זאת, בכל פעם שהייתי מתאר להם את המציאות, בין אם זה החשפניות, הקוקאין, ארוחות הגורמה או הבונוסים של 500 אלף ליש"ט - תמיד הייתי מקבל את אותה תגובה: 'איך אני מגיע למקום הזה?!'. למזלנו, היום זה שונה".

בריאן מסביר שגם היום מרוויחים המון כסף בענף, אבל לא כמו פעם. בנוסף, כך לטענתו, הדרישות כיום מבנקאי השקעות גבוהות יותר, ולרוב הם נדרשים להיות בוגרים של כמה תארים בכלכלה. 

"היום זה כבר לא אותו מגרש משחקים עבור גברים חרמנים ומסוממים – ותודה לאל על כך. זה לא הגיוני איך שהתנהגנו אז וזה לא מוצדק. אני חושב שעל ערש הדווי שלי אני לא כל כך אהיה גאה בתקופה הזאת. מכרתי את נשמתי לשטן – אפילו אם העסקה הייתה מאוד משתלמת".