מיואש מהבורסה
אתה לא באמת מתבאס מזה שנגמר לך הכסף, נכון? דיכאון זה לילדים | צילום:

לפעמים אתה מבואס. קורה. אתה בן אדם, אתה חי בעולם מלחיץ, יש לך בוס על הראש, חברה בבית וחובות בבנק. לפעמים אתה מרגיש כל-כך עמוק בחרא שנראה ששום דבר לא יצליח להוציא אותך משם. ואז גם כל התפקוד שלך משתבש. כי מי יכול להיות יעיל כשהוא מדוכא?

בקיצור, אולי לאחרים יש זמן להיות מבואסים, אבל לא לך. אתה צריך להספיק יותר מדי דברים ולשבת על התחת ולהיות נוגה לא בדיוק נכלל בתכניות שלך. איך יוצאים מזה? כל עוד אנחנו לא מדברים על מקרים קליניים – ואנחנו הרי לא מדברים על מקרה קליני – יש כמה קיצורי דרך יעילים ואלגנטים שיוציאו אותך מהמצב הזה. הנה שלושה כיוונים אפשריים – שנבחרו במיוחד כי הם קודם כל פשוטים.

הבסיס

לפני שאתה משתמש בטכניקות מתקדמות יותר, יש דרכים שמוודאות שלא תצליח לשקוע למצב רוח ממש רע. אנחנו יצורים עם ביולוגיה מתוסבכת ופסיכולוגיה מתוסבכת עוד יותר, מה שאומר שאנחנו צריכים לתחזק את הסביבה שלנו באופן שוטף כדי שיהיה פחות סיכוי שנתבאס.

1. אל תהיה עייף. כשאנחנו עייפים, אנחנו נוטים למצבי רוח קיצוניים יותר. אם אתה עייף יהיה לך קל יותר להתעצבן. אז פשוט תוודא שאתה ישן טוב. לפעמים זה חשוב יותר מרוב הדברים האחרים.

2. אל תהיה רעב. בדיוק באותו אופן, הגוף שלנו מתחיל לעשות שטויות כשלא מספקים לו את מה שהוא צריך. לא סתם אומרים לנו שאנשים שמנים שמחים יותר. פשוט תוודא שאתה לא מגיע רעב למצבי לחץ.

3. תעשה בכל יום לפחות משהו אחד שאתה נהנה ממנו. אם אתה לא מפנה לעצמך זמן לדברים שעושים לך טוב על הנשמה, מהר מאד אתה תהיה מבואס מאד. אל תקריב את החיים שלך בשביל שום דבר. זה בדרך כלל לא שווה את זה.

אופציה ראשונה: תשתה, ותשתה הרבה

וויסקי (צילום: קובי בכר)
אם יש דיכאון, יש אלכוהול, אם יש אלכוהול, יש יותר דיכאון. אם יש יותר דיכאון, יש פחות דיכאון | צילום: קובי בכר

אם אתה עמוק בחרא, אתה בהחלט יכול להרשות לעצמך לצרוך כמויות מסיביות של אלכוהול. סוג האלכוהול צריך להתאים לסוג הבעיה: משבר מערער חיים דורש ערב רציני, עם הרבה סוגי אלכוהול ושתייה רצופה עד אור הבוקר. רוב הדברים, לעומת זאת, דורשים ערב עם חבר או שניים, ויסקי טוב והרבה בשר.

אתה בטח תוהה לעצמך איך זה בדיוק משפר את מצב הרוח שלך, כי אחרי הכל סביר שאלכוהול רק יגרום לך להיות מדוכא. אז כן, זה נכון וזה בדיוק מה שזה יעשה – יטיח אותך עמוק אל תוך הבאסה. אבל זה הקטע בדיכאון: אם אתה באמת נותן לעצמך להרגיש אותו, ממש להיכנס אליו, הוא הופך למאד משעמם מאד מהר ויותר קל לצאת ממנו.

אופציה שנייה: Psych Up!

גבר נוהג בלילה (צילום: damircudic, Istock)
לא בתמונה: 180 קמ"ש | צילום: damircudic, Istock

לפעמים הדרך הכי טובה להילחם באש היא לא עם אש, אלא עם הרבה מים. אתה מבואס? תכניס את עצמך למצב שבו אתה כל כך מתלהב, שלבאסה לא תהיה ברירה אלא להתכווץ בפינה ולהיעלם. הדרך המומלצת: תכין כבר עכשיו דיסק שכולל את המוזיקה הכי מטורפת שיש לך. אל תתחיל להסתבך עם הפלייליסט: בניגוד לתפיסה הרווחת שדיסק צריך לבנות לאט לאט לקראת שיא ואז לרדת חזרה, אתה בונה דיסק שכולו שיא אחד גדול. אתה מחפש שירים מטורפים – כל מיני קלאסיקות כמו Don't Stop Me Now של קווין. כל עוד זה מהיר, קצבי ומתעסק בכמה שהחיים שלך מגניבים, זה שיר טוב. הדיסק הזה הוא בשבילך – לא בשביל אף אחד מהאנשים האחרים שאתה מכיר.

עכשיו כשיש לך את הדיסק הזה, אתה צריך להיכנס למכונית שלך. שים את הדיסק ותתחיל לנסוע. צא מהעיר מהר ככל האפשר, רחוק מהפקקים ככל האפשר, ותן בגז (תיאוריה אחת גורסת שזה לא הכרחי שתעבור את המהירות המותרת בשביל שזה יעבוד. אנחנו לא סגורים על זה). המוזיקה תלהיב אותך. המהירות תלהיב אותך. הבאסה תיעלם מהר מאד. מניסיון, זה עובד.

אופציה שלישית: שבור קירות

עוד עניין מעניין הוא שמצב רוח רע מתפתח הרבה יותר טוב אם אתה נשאר במקום אחד ועושה דברים שגרתיים. דרך טובה לצאת ממצב רוח רע היא לתת לעצמך מכה טובה של "משהו אחר" – מקום אחר, פעילות אחרת. תחשוב על זה כמו על איתחול של מחשב.

צא מהבית ותמצא משהו מגניב לעשות. משהו מסוכן, מטורף, לא אופייני. לך טפס על קירות. או שאולי לך תשבור קירות. תקפוץ מעל גדרות. תסתנן למבנים נטושים. שים על עצמך מסיכה ולך להילחם בפשע. כנס למועדון חשפניות. בקיצור,  תן לאדרנלין לזרום אל תוך המערכת שלך ולשטוף החוצה את כל הבאסה. אתה תרגיש חי ואתה תאהב את זה.