לא מזמן הגשנו לכם הצעה על האופן שבו תוכלו להתעצל, לא לעשות הרבה ולהיכנס לכושר. מסתבר שבקרוב הולכת להיכנס לארץ שיטה חדשה שתבחן את העצלות של כולנו פעם נוספת – שיטת ה-EMS, שפותחה במקור עבור סוכנות החלל האמריקאית ועושה שימוש בגירוי חשמלי של השרירים. מה שזה אומר, פחות או יותר, הוא שתשכחו מלהרים משקולות ולהשתמש במתקנים שדורשים מאמץ. מעכשיו החשמל יעשה את המאמץ בשבילנו, אוטומטית, באימון של 20 דקות בלבד.

אין תמונה
"אתה כביכול עושה את התנועות, אבל הפולסים החשמליים עושה את העבודה". אימון בשיטת EMS

השיטה המדוברת נקראת בשמה המלא Electric Muscle Stimulation, והיא כאמור פותחה לראשונה בנאס"א עבור האסטרונאוטים שלא יכלו לרוץ או להרים משקולות בחלל. כיום השיטה מיושמת בארץ בפציעות ספורט שונות – אך עד כה לא נעשה בה שימוש עבור כושר וירידה במשקל. לפי רני רוביו, מבעלי bodystreet, מדובר במודל שרץ ומפותח כיום בגרמניה שמתאים לחיים האורבניים הלחוצים בזמן. הוא פותח את המקום ביחד עם אשתו שגרה בעבר בגרמניה והשתמשה בשיטה כדי לרדת במשקל אחרי לידה.

רוביו, איך זה בדיוק עובד?"
היום אתה הולך לחדר כושר להתאמן. אתה עובד על יד ימין עם משקולת, מרים ומוריד משקולות. אחר כך עובד על הרגל וכן הלאה עובר בכל פעם שריר אחר בגוף. כל התהליך הזה לוקח לך זמן מן הסתם כי אתה כל פעם עובד על שריר אחר או איבר אחר. אצלנו אתה לובש ווסט שבפנים בילט אין יש אלקטרודות. הוא חולש לך על כל אזורי השרירים בגוף. ידיים, רגליים, בטן, גב. זה עובד בו זמנית. כל השרירים עובדים. אתה מבצע פעילות גופנית. סט תרגילים מאוד מוגדר מהידיים למטה. במהלך כל ה-20 דקות אתה עושה סטים של תרגילים משתנים ללא עבודה פיזית מאומצת. אתה כביכול עושה את התנועות. הפולסים החשמליים עושה את העבודה".

למה התנועות בעצם, אם יש זרם חשמלי?
"המכשיר יבצע את העבודה בין אם תבצע את התרגילים ובין אם לא. היעילות והאפקטיביות הרבה יותר מהירים מכיוון שכל הגוף עובד בו זמנית והקצב והתדירות שאתה עובד הם פי כמה וכמה וזה בהרבה פחות קושי. זה יכול לפנות לא רק לספורטאים. זה יכול להתאים לגבר ממוצע שמסיים יום עבודה. אפשר לקרוא לזה ספורט לעצלנים". לפי הנתונים שמפיצה החברה, אימון שכזה יכול להיות אפקטיבי עד פי 18 מאימון אחר.

זה לא מסוכן? מחלות לב וכד'?
"יש לזה היסטוריה מאוד ארוכה. יש מחקרים מאוד מעמיקים מאוניברסיטאות לרפואת ספורט בגרמניה שבדקו כמה וכמה מחקרים וכמה נושאים שהמכשיר מטפל. מצאו שעבודה בתחום עד 1 הרץ לפעילות מהסוג הזה מאוד מועילה לגוף. גם חולי לב יכולים להשתתף. יש הגבלות למכשיר. נשים בהריון, אנשים עם קוצב לב. אנשים שגם במכון רגיל לא יכולים להתאמן".

"אתה לא מזיע"

האימון במכון שונה מאימונים במכונים רגילים. האימון נעשה לבד, רק שני אנשים במקביל בכל פעם. הרגשת הזיעה קצת נעלמת, וגם הבחורות – שבשבילן חלקנו מגיעים למכון – כבר לא שם. החוויה של המכון הרגיל נעלמת, אבל השאלה המרכזית היא שאלת התוצאות. לפי רוביו, תוך שלוש שנים הוקמו בגרמניה מאה סניפים שפועלים בשיטה הזאת כאשר זה צפוי לעבור גם לארה"ב ולמדינות נוספות.

EMS בודיסטריט
המכשיר יבצע את העבודה בין אם תבצע את התרגילים ובין אם לא | צילום: רונן טופלברג

אוקי, אז הגענו למכון. מה בדיוק עושים עכשיו? "יש שתי תוכניות עיקריות שאנחנו עובדים איתן. הראשונה היא 20 דקות של ארבע על ארבע. ארבע שניות פולס וארבע עצירה. במהלך האימון הזה אתה עושה תנועות של מתח, העלאת רגליים וכן הלאה. תנועות עדינות או קלות. אתה לא מגיע לזיעה פיזית. תוכנית שנייה היא 20 דקות שעובדת על הגברת חילוף החומרים. היא מטפלת במטבוליזם והגברת חילוף חומרים וזה מתאים לתוכניות של הרזייה וכן הלאה. זו תוכנית שהיא קצת יותר בתנועה מתמדת. היא קונסיסטנטית כל הזמן עובד. אתה יותר אירובי וקצת מזיע בה יותר. זה סטודיו מאוד אישי ואינטימי. יש שני מכשירים בסך הכול".

לא ברור אם הצרכן הישראלי יילך על זה או לא. מה שבטוח, בשלב הראשון השיטה החדשה לא תהיה זולה במיוחד. כיום זה יעלה לכם 390 שקלים לארבעה מפגשים. ברגע שמתגברים על המחשבה של זרמים חשמליים שעוברים בכם, הרעיון דווקא נשמע מעניין ופונה במיוחד לאוכלוסית העצלנים, זאת אומרת, לנו.

>> עניין של כוח רצון: העלה 32 במשקל בכוונה - ואז הוריד אותם