הרבה פעמים אומרים לנו דברים שאמורים לשפר לנו את החיים ולהפוך אותנו, כביכול, לבריאים יותר. אל תאכל שומן הוא אחד מהם. זה יגרום לך להשמין, אומרים המומחים. יש אפילו מיתוסים חמורים יותר, כאלה שמונעים מאיתנו דבר לו אנו זקוקים יותר משומן: מין. סקס לפני אימון, כך לפי המיתוס, פוגע באיכותו. ועוד לא התחלנו לדבר על הדברים החשובים באמת, כמו המיתוס הידוע על "קנקים" באצבעות. כדי למנוע מכם סבל מיותר שכרוך במיתוסים בריאותיים לא נכונים, גייסנו מומחים שיעזרו לנו להפריך אותם ולגלות לכם את האמת. ברוב המקרים אתם עוד תודו לנו. 

שכיבות סמיכה (צילום: istockphoto)
3-4 פעמים בשבוע עדיפים על אימון כל יום | צילום: istockphoto


המיתוס: אימון אפקטיבי רק אחרי 30-40 דקות

האמת: גם אימון קצר שורף שומנים 

תמיד אומרים לנו שאימון מוצלח צריך לכלול לפחות 40 דקות של פעילות אירובית, מה שיצר מיתוס שכמעט ואין טעם בפעילות קצרה יותר. אמנם, סוג הפעילות הארוך יותר עדיף – הוא אכן שורף יותר שומן – אך גם אימון קצר יכול להביא תועלת בשריפת שומנים. הגוף מנצל את השומנים כמקור אנרגיה גם בתחילת האימון.

המיתוס: אם תאכל שומן, תשמין

האמת: אם לא תאכל שומן, תשמין 

"זהו אחד המיתוסים הנפוצים והשגויים ביותר שאני נתקל בו כאיש מקצוע", אומר גיל גרנות, הבעלים של חברת ישראל בודי. "כאשר אנו מונעים מגופנו משהו, בעיקר אב מזון חיוני כל כך כשומן, גופנו מתאים את עצמו למצב ודווקא שומר באדיקות גדולה יותר על מצבורי השומן הקיימים בגופנו. נניח בכרס, בישבן וכדומה". בכדי שנוכל לנצל את השומן בכמקור אנרגיה בזמן הפעילות הגופנית או במהלך היום, בעצם בכדי שנוכל "לשרוף" יותר שומן בדיאטה שלנו, עלינו לדאוג שבתפריט היומי שלנו יהיה שומן מתאים בכמויות מדודות. כגון טחינה, זיתים ועוד. ההמלצה למרבית האנשים, לפי גרנות, היא כי 15-25 אחוז מסך הקלוריות היומי יגיע משומנים בריאים.

המיתוס: "קנקים" באצבעות יגרמו לך לדלקת פרקים

האמת: חוץ מלעצבן את הסובבים אותך, אתה תישאר בריא לחלוטין

אחת מתחושות השחרור המהנות ביותר בגופנו נובעות מקנקים, או קליקים – מה שתבחרו – בידיים. תמיד תימצא האישה, האימא, הדודה (או סתם הקולגה המעצבנת מהעבודה) שתאמר: זה לא טוב לך. אז מעתה ואילך תוכלו להשיב לה: שטויות. אין כיום הוכחה מדעית לכך שקנקים בפרקים גורמים לדלקת. יש האומרים שמדובר בבועת גז או שמדובר בגידים או רצועות שעוברים על העצמות. כך או כך, נראה שהכול בסדר עם זה.

המיתוס: סקס לפני האימון פוגע באימון

האמת: יש לך מה לחשוש רק אם התפרעת לחלוטין

בעיות בסקס (צילום: BartekWardziak, Istock)
אתה בטוח שאתה רוצה להמשיך עם זה? פשוט חבל שתתעלף אח"כ באימון | צילום: BartekWardziak, Istock

עוד מיתוס שלקוח השד יודע מאיפה. בעבר וכנראה שגם כיום חשבו שאם גבר יבצע סקס לפני אימון או משחק חשוב, הכוח שלו ירד, המשמעת תעלם והביצועים שלו על המגרש או באימון יחלשו. "רמות ההורמונים הגבריים כגון טסטוסטרון בגוף לא ישתנו בצורה שלילית בעקבות הסקס ולכן אין לנו ממש ממה לחשוש", מוסיף גרנות. כך שעוד מיתוס נופץ. עם זאת, קבלו סייג חשוב. "אם האקט המיני נמשך זמן רב וכולל ביצועים אקרובטיים ממושכים ומתוחכמים, סביר להניח שהבזבוז קלורי ושל מאגרי האנרגיה בשרירים, לא יועיל לפני האימון ולכן שווה לא להתאמץ יותר מדי", הוא מוסיף.

המיתוס: כאב ביצים זה לא בריא

האמת: זה אולי קצת מבאס, אבל לא יותר מזה 

רוב הסיכויים שאם עברת את גיל 15 אתה כבר יודע את זה, אבל במידה שלא (וגם למען קוראינו הצעירים) – אין כל בעיה בכאבי ביצים (כל עוד הם מגיעים מהסיבות הנכונות, כן? היה והגיעו מסיבות אחרות – לרופא, ומהר). בכל מקרה, זה בסדר גמור.

המיתוס: אם אתה מתעמל אתה יכול לאכול כמה שבא לך

האמת: נו, באמת 

אוכל נקניקייה (צילום: kati1313, Istock)
הלך האימון זאת לא קלישאה | צילום: kati1313, Istock

עד עכשיו פינקנו אותך במיתוסים שתורמים ומועילים לך. אבל לא חשבת שכל המיתוסים באמת יעבדו רק לטובתך, נכון? שים לב, אם עד עכשיו חשבת שבגלל שאתה מתאמן אתה יכול לטחון פיצה – אנו נאלצים בצער להודיע לך שאתה טועה. בכל הנוגע לחיטוב, משהו כמו 80 אחוז מהתוצאות מגיע בכלל מתזונה נכונה. כך שתרחיש אפשרי בהחלט הוא שאימון של שעה יישרף תוך דקות ספורות. לא משנה כמה תתאמן – אם לא תאכל נכון לא תראה תוצאות. מצטערים.

המיתוס: אפשר להשלים שעות שינה בפעם אחת מרוכזת

האמת: אי אפשר

חשבת שאתה יכול לקרוע את עצמך כל השבוע ולתת שינה טובה בסופ"ש? אתה באמת יכול – אבל זה לא באמת יפתור את חסך השינה. יתרה מכך, הדבר גם עשוי לשנות את מעגל השינה-ערות שלך, כך שאפילו יש בכך נזק מסוים. להגיד לך לישון יותר במהלך השבוע אנו לא יכולים, אבל לא לתת לך לחיות באשליה שזה יסייע משמעותית – אנו יכולים.

המיתוס: להתאמן כל יום זה הכי טוב (או: השרירים גדלים באימון)

האמת: ההפך הוא הנכון 

גבר עם כרס (צילום: Fotosmurf03, Istock)
לא מבין את זה. אני מתאמן כל היום ועדיין יש לי כרס | צילום: Fotosmurf03, Istock

פעם כאשר ראו אדם גדול תמיד חשבו – "זה מתאמן לפחות 4 שעות ביום". האמת היא שאם נהיה יותר זמן בחדר הכושר זה לא בהכרח יגרום לגופנו להתפתח יותר. "גופנו מחלים, מתאושש ובעצם גדל במנוחה", מסביר גרנות. "בזמן האימון אנו גורמים לנזק מבוקר ורצוי ברקמות השרירים, נזק אשר צריך להתאחות, להחלים ולגרום לגופנו להיות חזק וכנראה גדול יותר לקראת הנזק המבוקר הבא שניצור באימון. כאשר איננו נחים כראוי, נניח שנת לילה מלאה של 7 שעות ויותר או כאשר אנו מתאמנים כל יום ללא מנוחה או אימונים ארוכים וקשים מדי, לגופנו אין בעצם זמן להתאושש ולהחלים ובעצם הוא אינו יכול לגדול ולהשתפר הן במראו והן בכוחו". נסו להתאמן 3-4 אימונים בשבוע לכל היותר, וראו שהביצועים שלכם משתפרים בצורה טובה יותר מאשר 6-7 אימונים בשבוע.

המיתוס: אם יש לך לחץ דם גבוה אתה לא יכול לשתות אלכוהול וקפה

האמת: הכול באופן יחסי

על ההסבר הזה אתה עוד תודה לנו. אם יש לך לחץ דם גבוה רצוי אמנם שלא תשתולל עם עשרה שוטים של וודקה בערב – אבל בירה או שתיים ליום בהחלט יסתדרו עבורך. ההסבר הפיזיולוגי, אגב, הוא ששתייה מרובה יותר מזאת תביא לעלייה בלחץ הדם שלך. גם לגבי קפאין, הוא מעלה את לחץ הדם לזמן קצר יחסית ולכן אפשר לשתות ממנו. שוב, במידה. עד שתי כוסות ביום.

המיתוס: כפיפות בטן עוזרות להוריד את השומן בבטן

האמת: קודם תוריד את השומן, אחר כך נדבר

כפיפות בטן (צילום: kzenon, Istock)
תעשה כמה כפיפות שאתה רוצה - אם לא תקפיד על תזונה, קוביות אף פעם לא יהיו לך | צילום: kzenon, Istock

עושה מלא כפיפות בטן אבל לא רואה תוצאות? נו, מזל שיש אותנו לעזור לך להבין איפה אתה טועה. מה שיעזור לך לראות קצת שרירים ולהתחטב בצורה טובה בבטן יהיה ירידה במשקל. את זה בדרך כלל עושים באמצעות פעילות אירובית כמו ריצה למשל. תמשיך עם כפיפות הבטן, זה באופן כללי טוב לבריאות וגם יעזור לך ככל הנראה – אחרי שתוריד שומן – להראות בטן יפה יותר. אבל זה כשלעצמו? לא לגמרי מועיל.

>> מרופס למוצק: 10 טיפים לשיפור הכושר