סוחרי סמים הפועלים בפזורה הבדואית בנגב החלו לחפור ארבע מנהרות גדולות במטרה לחצות את גדר הגבול עם מצרים ולהבריח מתוכה חשיש לתוך תחומי ישראל. על פי מידע שהגיע לידי mako מדובר במנהרות המשתרעות על פני מאות מטרים וחלקן כבר הגיעו בסמוך לגדר הגבול. "אנחנו חופרים כמה מנהרות במקביל ובעזרת אללה נגיע גם לסיני", מגלה סוחר סמים תושב הפזורה הבדואית. "הפסדנו הרבה כסף בשנים האחרונות, מיליארדים של שקלים, אבל המנהרות שלמדנו לבנות מהחמאס יחזירו לנו את הכסף".

ההערכה היא כי עלות חפירת מנהרה ארוכה מהסוג הזה נעה בין חמישה לעשרה מיליון שקלים, ובמהלך החפירה המנהרות מרופדות בחומרי בטון וברזל כדי למנוע את קריסתן ומשובצות בתאורת חירום לכל אורכן. "אנחנו עובדים 12 שעות היום, בעיקר בשעות הערב והלילה", חושף ס', אחד המבריחים, "אנחנו חופרים בכוונה בכמה מקומות כדי שהמשטרה והצבא לא יאתרו את כל המנהרות. המטרה שלנו היא להצליח לחפור מתחת לגדר הגבול עם מצרים.

"יש שם הרבה מכשולים אבל יהיה בסדר", מוסיף ס', "עד היום הצבא ומג"ן רדפו אחרינו, טיפסנו על הגדרות וירו עלינו אבל עוד מעט זה ייגמר. הם לא יצליחו להבין מאיפה אנחנו עושים את ההברחות. מקסימום ימצאו מנהרה אחת אבל לא את כל השאר".

על פי נתונים שהגיעו לידי mako, בשנה האחרונה התבצעו כ-300 הברחות סמים מהגבול עם מצרים, כ-70 מהן סוכלו על ידי יחידת המסתערבים של מג"ב, יחידת מג"ן ויחידות הצבא. המנהרות שהוקמו בחודשים האחרונים אמורות להקשות על כוחות הצבא והמשטרה לאתר את ההברחות, זאת למרות שהגדר בנויה בצורה כזו שקשה לחפור תחתיה, אך העבריינים בפזורה טוענים כי הם יצליחו במשימתם לחצות את הגבול, ולדברי אחד המעורבים בהקמת פרויקט המנהרות הם נעזרים בגששים בדואים לשעבר ששירתו בגזרה ומכירים היטב את תוואי השטח.

מנהרות החשיש (צילום: צילום מסך טיקטוק)
אחת המנהרות שנחפרו בתיעוד שעלה לטיקטוק | צילום: צילום מסך טיקטוק

"בשלב הראשוני המנהרות שלנו מתחילות כקילומטר מהגבול כדי שנוכל להחביא בתוכן את הסמים שהברחנו מבלי שנגיע למקום עם מכוניות וטרקטורונים. מאוחר יותר אנחנו מבריחים את הסחורה לאזור ביר הדאג' (כספומט הסמים של המדינה) וזהו, שם זה נגמר. בזמן האחרון זה עבד לנו יותר", מספר א', מבריח וותיק, "בשיטה הזו אנחנו מבלבלים את הצבא והמשטרה, ודקה אחרי ההברחה השקים של החשיש כבר בתוך המנהרה ועשר דקות אחרי הם כבר מגיעים למקום שלנו".

עוד מתברר כי במקביל גם המבריחים בצד המצרי החלו לחפור כמה מנהרות לתוך שטחי ישראל מתוך כוונה להבריח את החשיש מבלי שכוחות הביטחון משני הצדדים יאיימו עליהם וכדי להימנע מטיפוס בסולמות על הגדר, ובסוף השבוע האחרון התרחשה לדוגמה הברחה אלימה בגבול במהלכה המבריחים נורו על ידי כוחות הביטחון ואחד מהם נהרג במקום.

במשטרת ישראל טוענים גורמים שונים כי הם עוקבים אחרי רשתות הסמים הפועלות לאורך הגבול אך סירבו לפרט מה תכנית הפעולה נגדם. "אנחנו עוקבים אחר הפעילות של עברייני הסמים והתוצאות מדברות בעד עצמן ורף התפיסות עולה משנה לשנה. מנהרות? הכול בטיפול. אתה בטח אתה לא רוצה שאפרט מה אנחנו עושים נגדן, נכון?", אומר קצין משטרה.