עשרות עבריינים בדואים מסוכנים ואלימים מהפזורה הבדואית שבנגב ומהעיירה תל שבע עברו לפעול בשבועות האחרונים ביישובי מרכז הארץ והשרון כשהם מטילים אימה על בעלי עסקים וכופים עליהם לשלם להם פרוטקשן או לבזוז את העסקים שלהם בתמורה לכך שלא ירצחו אותם.

בחלק מהמקרים הגיעו אותם עבריינים לבעלי העסקים ואיימו שישרפו להם את המתחם. "באו אליי שלושה בדואים לעסק שלי עם אלות ושבריות ואמרו מעכשיו והלאה שהם שומרים לי על המקום ושאני צריך לשלם להם כל חודש 15 אלף שקל ואם לא הם יהרסו את המקום וישרפו אותו", שחזר ד', בעל עסק מהשרון. "הם משוגעים לגמרי. מפחידים. נתקלתי בעבריינים אבל לא כאלה מטורפים. שילמתי. מה אתה רוצה שיהרסו לי עסק במיליון שקל?".

וזה לא בא לידי ביטוי רק  בגביית דמי חסות מבעלי עסקים אלא רק מקבלנים וחברות בנייה שנאלצו לשלם מאות אלפי שקלים בחודש בתמורה שלא יפגעו להם בבניינים ובתשתיות ובעיקר בחומרי הגלם.

"היו קבלנים שסירבו לשלם הם מצאו למחרת דירות בבניינים עם זפת ושכל הקירות והקרמיקות שבורות וגנובים ציוד יקר ערך", סיפר קבלן ממרכז הארץ. "העבריינים הבדואים גרמו לשומרים לברוח מהמקום כי איימו לערוף להם את הראשים בחרבות כמו דאעש. זו תופעה שהולכת ותופסת תאוצה. הם מגיעים מהנגב ועושים מה שבא להם".

בנוסף לגביית דמי החסות העבריינים הבדואים מעורבים בעקירת עשרות כספומטים מערים במרכז הארץ, פריצה לחנויות, גניבת אלפי חפיסות סיגריות מפיצוציות ובמעשי שוד.

במשטרה מכירים את התופעה החדשה בה עבריינים מהפזורה הבדואית בנגב מגיעים למרכז הארץ על מנת לאיים ולסחוט בעלי עסקים. "זה נכון שבאחרונה יותר ויותר עבריינים מהפזורה הבדואית שבנגב מגיעים לפעול במרכז הארץ ובשרון במקומות שבהם אין שליטה של ארגוני פשיעה ערבים", מציין קצין משטרה. "הם פועלים באופן עצמאי וגם משמשים לעיתים כשכירי חרב וגובים של עבריינים מהמגזר היהודי".

הקצין הסביר שישנו מעקב אחר אותם עבריינים, אך למרות זאת המשטרה לא מצליחה תמיד לעצור אותם: "הם כבר מוכרים באזור הנגב על ידי יחידות המשטרה ועוברים לפעול במקומות שבהם הם לא מוכרים. רובם ריצו עונשי מאסר בכלא על אלימות קשה וגביית פרוטקשן. יש מעקב אחר כמה כנופיות כאלה. אחת מהן נעצרה לפני כמה ימים כשחבריה תועדו עוקרים כספומטים מבתי עסק באזור תעשייה בפתח תקווה".