לפני כחודש לוחמי היס"מ ובלשי המחוז הצפוני של המשטרה קיבלו מידע מודיעיני אודות מ', תושב העיירה תל שבע שבנגב בשנות העשרים לחייו, שנסע בכביש 6 לכיוון אחד הישובים בצפון הארץ. השוטרים הורו לו לעצור בשולי הכביש וחסמו את דרכו שלא ימלט תוך שהם מסתערים עליו כשהם רעולי פנים. מ' החזיק ברכב אקדח גלוק 9 מ"מ וחלקי נשק. 

"הוא היה מופתע מאוד כשהסתערנו עליו", תיאר אחד הלוחמים, "הוא לא הבין מאיפה באנו לו. מבחינתו הוא היה בדרך לעסקת מכירת אמצעי לחימה והפתענו אותו על חם. אנחנו מזהים באחרונה מגמה של עבריינים בדואים מהנגב שמגיעים לצפון לשמש שכירי חרב לארגוני פשע ומוכרים להם אמצעי לחימה מגוונים".

את שוטרי המחוז הצפוני המעצר של תושב תל שבע לא הפתיע במיוחד. בחודשים האחרונים יותר ויותר עבריינים מהפזורה הבדואית מעבירים את פעילותם לצפון הארץ. ארגוני הפשע שכרו אותם כקבלני הוצאה לפועל ושכירי חרב, שמסייעים להם להתחמש בטילים, רובים, אקדחים, רימונים, לבנות חבלה ומבצעים עבורם משימות כדי להתמודד עם יריביהם. ארגוני הפשע משלמים להם סכומי כסף גדולים כדי שיעשו עבורם את העבודות המלוכלכות.

"קל לעבריינים מהפזורה בנגב לפעול בצפון עבור ארגוני הפשיעה כי רובם לא מוכרים על ידי המשטרה באזור", הסביר עבריין מצפון הארץ. "למשטרה קשה מאוד לעקוב אחר דמויות שהם לא מכירים ומגיעים לאזור כי אין עליהם מידע מודיעיני והם יכולים לפעול באופן חופשי. הארגונים משלמים להם הרבה מאוד כסף כדי שיעבדו בשבילם, אם זה לבצע חיסולים של יריבים או להבריח להם אמצעי לחימה מהנגב לצפון או מהגבול עם ירדן ליד עמק בית שאן. הם מבוקשים מאוד כי הם יודעים לעשות את העבודה מבלי להיתפס ובחקירות אי אפשר לשבור אותם. הם שותקים כמו דגים באקווריום, בחיים לא יפלילו את מי ששלח אותם".

בחודשים האחרונים המלחמה האכזרית בין ארגוני הפשע גבתה את חייהם של עבריינים לצד אזרחים חפים מפשע. במקביל, שוטרי המחוז הצפוני ומחוז חוף ביצעו מעצרים רבים של עבריינים לצד החרמת מאות כלי רכב יוקרתיים ועשרות מיליוני שקלים במזומן.

"המעצרים הללו גרמו למחסור של כוח אדם בארגונים. הם  פנו לעשרות עבריינים מהפזורה בנגב וביישובי הקבע והציעו להם לעבוד עבורם בצפון תמורת עשרות אלפי שקלים לחודש ויותר, תלוי ברמת המשימות. יותר ויותר עבריינים בדואים נמצאים בצפון ועובדים עבור הארגונים", תיאר את התופעה קצין משטרה בכיר בצפון. "הם מיומנים מאוד, אמיצים ונחושים לבצע משימות, כולל חיסולים. הם מקבלים רשימה של יעדים ומבצעים את החיסולים לאור יום. הם לא פוחדים להיעצר. המושג פחד לא קיים אצל אותם עבריינים מהפזורה".

במשטרה חושדים שמאחורי החיסולים האחרונים שהיו באזור חיפה והצפון עומדים עבריינים מהפזורה שפועלים בשיטת "הפפראצי" (בתרגום מאיטלקית - עקיצת יתוש). הם מבצעים חיסולים של העבריינים ולאחר מכן נוסעים בחזרה לנגב כדי לא יתפסו אותם ועל הדרך מעלימים ראיות ומטשטשים עקבות.

"זו הסיבה שיש לנו קושי לפענח תיקי רצח רבים שהיו באזור הצפון ובחיפה והסביבה. הם מגיעים לאזור לשעה לבצע את הרציחות או את העברת אמצעי הלחימה ותוך שניות כבר עושים את דרכם חזרה בכביש 6 לכיוון הנגב, דבר המקשה מאוד לעצור אותם. הם משתמשים בכלי רכב גנובים ולוחיות רישוי מזויפות", חשף גורם מודיעיני במשטרה, "ביצענו כמה מעצרים בזמן האחרון אבל למרות זאת קיים קושי ממשי להשיג נגדם ראיות שהם ביצעו את אותם חיסולים או העברות הנשק. זה נדיר שתופסים אותם על חם".

חתונה בפזורה הבדואית (צילום: לפי סעיף 27 א')
חתונה בפזורה הבדואית | צילום: לפי סעיף 27 א'

בשנתיים האחרונות העבריינים מהפזורה הבדואית עוזבים את אזורי הנוחות שלהם בנגב ובדרום לטובת מרכז הארץ והצפון. כפי שחשפנו הם השתלטו על ענף הסחר בסמים בדרום תל אביב ובמרכזה, גביית דמי חסות מבעלי עסקים בשווקים ומקבלני בנייה, וכעת עברו לצפון ולאזור חיפה והסביבה כולל ביישובים הערבים.

"הם הבינו שהכסף הגדול מבחינתם הוא במרכז ובצפון ורובם מתחילים לעבוד שם על בסיס יומי או שבועי וחוזרים לאחר מכן לבתים שלהם בפזורה. כמעט בלתי אפשרי לאתר אותם גם שם. הם מתגוררים בצריפים, במבנים לא חוקיים. אין כתובת ושמות ולכן קל להם יותר לפעול ולחזור מבלי להיתפס", הסביר ר', עבריין מצפון הארץ, "היתרון שלהם הוא שהם אלימים ואין להם פחד ויכולים לבצע חיסול ככה באמצע היום אפילו ליד שוטרים. עד כדי כך. לכן ראשי הארגונים שוכרים את השירותים שלהם. הם סומכים עליהם שיבצעו את המשימה. שמילה שלהם זו מילה".

גורמי מודיעין עוקבים אחר המגמה הזו במטרה לבלום את תופעת הגעת העבריינים מהפזורה לצפון. "המטרה שלנו היא לאתר אותם בדרך לצפון ולמנוע מהם לבצע חיסולים של עבריינים יריבים או להבריח את אמצעי הלחימה", הדגיש גורם במשטרה, "אנחנו מבצעים מעקבים ומפעילים מודיעין כדי לבלום את המגמה הזו".