ע', תושב רהט כבן 30, לקח לפני כחצי שנה את מפתחות הרכב של אשתו, ולמרות שמעולם לא הוציא רשיון נהיגה, עלה על המכונית עם בנו בן ה-11 בשעת לילה מאוחרת ונסע איתו בכבישי הנגב כשהוא תחת השפעת קוקאין ואלכוהול.

סמוך לכביש המוביל לבאר שבע, ע' החליט להושיב את בנו הצעיר על רגליו ואפשר לו לאחוז בהגה המכונית ולנהוג להנאתו. שוטרים שעברו בסמוך לרכבם של האב ובנו והבחינו במכונית מזגזגת על הכביש ונדהמו לגלות את הילד נוהג בה כשהוא יושב על רגלי אביו.

השוטרים שהחלו במרדף אחרי הרכב כרזו ל-ע' לעצור, אך זה התעלם מבקשתם ואיפשר לבנו לנהוג והורה לו להימלט מהמקום. שניות לאחר מכן האב לקח את ההגה לידיו והחל להשתולל בכביש כשהוא חוצה רמזורים אדומים ומסכן את חיי בנו, נהגים והולכי רגל.

השוטרים ניהלו מצוד ממושך אחרי ע' כשהוא עוקף כלי רכב באופן מסוכן ובמהירות גבוהה מאוד, ובעיצומו של המרדף הוא איבד את השליטה על המכונית עלה על כיכר סמוך לשכונת 'רמות' בבאר שבע, חלונות רכבו התנפצו ועשן יצא ממכסה המנוע.

ע', שהבין שלא יוכל עוד לנסוע במכונית, יצא מהרכב ונמלט מהמקום כשהוא משאיר את בנו בתוך הרכב המונע, ושוטרים שרדפו אחריו הצליחו לעצור אותו לבסוף, ואז ניגשו למכונית ומצאו כאמור את בנו יושב בה לבדו. בחיפוש במכוניתו מצאו השוטרים כרבע ק"ג סם מסוג "נייס גיא", ודגימת שתן שנלקחה ממנו קבעה ש-ע' היה תחת השפעת קוקאין ואלכוהול.

"זה היה יכול להסתיים באסון כבד", טוען קצין משטרה, "זה אירוע חמור שבו אב שתוי ותחת השפעת סם מסוכן מאפשר לבנו לנהוג במכונית ולסכן נהגים רבים".

יחידת תביעות דרום בחטיבת התביעות שבמשטרת ישראל הגישה כתב אישום נגד ע' לבית המשפט השלום בבאר שבע ובו הוא הואשם בעבירות של נהיגה פוחזת ברכב, החזקת סם שלא לצריכה עצמית, נהיגה בשכרות ללא רישיון נהיגה, ונהיגה בזמן פסילה (זמן קצר לפני המקרה נעצר ע' כשהוא נוהג ברכב אחר)

"אשתי לא ידעה שלקחתי לה את המכונית ונסעתי עם הילד", טען ע' בבית המשפט, "הייתי חולה ושיכור, ולא הייתי מודע למעשיי ולכך שאני מסכן את חיי בני. אני רוצה לטפל בעצמי ולהיות נקי מסמים".

התובע המשטרתי בתיק, עו"ד פקד רומן זילברמן, טען שמדובר במקרה חמור ויש לגזור על נאשם עונש שינוע בין 24 ל-48 חודשי מאסר שכן הוא סיכן את חיי בנו וחיי הנהגים בכביש. הסנגור מצדו ביקש להתחשב בנסיבות חייו של ע', בעובדה שלקח אחריות על מעשיו, הודה במקרה ומתכוון להיגמל משימוש באלכוהול וסמים - וביקש לגזור עליו לכל היותר עונש של 20 חודשי מאסר.

פקד רומן זילברמן, (צילום: באדיבות המצולם)
עו"ד פקד רומן זילברמן | צילום: באדיבות המצולם

השופטת ענת חולתא ציינה בגזר הדין כי מדובר באירוע שבו הנאשם סיכן את חיי בנו, את עצמו ואת הנהגים על הכביש, וכי הוא הפגין זלזול בוטה בגורמי הסמכות במדינה, נהג בלי רישיון והתעלם מקריאת השוטרים לעצור אותו, וגזרה עליו לבסוף עונש של 35 חודשי מאסר בפועל..

"זה אחר המקרים החמורים בהם טיפלתי כתובע משטרתי. אירוע חריג של ממש", מספר עו"ד זילברמן. "הנאשם סיכן במודע את בנו הקטין בן ה-11 ורק בנס לא נפגע איש. הוא נהג בפראות כשהוא שיכור ומסומם נמלט מהשוטרים והשאיר את בנו לבד במכונית. לאור חומרת המקרה פעלנו להגשת כתב אישום בהליך מהיר ולמעצר הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו".