ביום שני בשעות הערב בכלא רימונים, סוהרים רעולי פנים מהיחידה המובחרת של שירות בתי הסוהר פרצו לתאו של ראש ארגון הפשע ניבי זגורי, המואשם בשלושה תיקי רצח. זגורי התעורר בבהלה משנתו. לדבריו, הסוהרים כבלו אותו באזיקים ותקפו אותו, הכניסו אותו לתוך רכב תוך כדי שניסה להתנגד, ונסעו במהירות ליעד לא ידוע. 

"הכניסו אותי לתא, חושך מצרים", תיאר זגורי בשיחה היחידה שניתנה לו לערוך עם מקורביו לאחר האירוע. "זרקו אותי כמו כלב על הרצפה בלי מזרן, בלי מכשירי חשמל, אין חלונות. כלום. ארבע קירות בטון. אין מקלחת, אין פתחי אוורור. לא מים. זרקו אותי והלכו. שמעתי ברקע נביחות של כלבים. אמרו לי שהם לוקחים אותי ל'מרתף'. לא הבנתי על מה הם מדברים. רק אחרי כמה שעות הבנתי שהם לקחו אותי לכלא של המחבלים בקציעות והכניסו אותי לתא מבודד ומאובטח מאוד כאילו אני מחבל". 

אם לא יהיה שינוי, זגורי אמור לשהות בתא הזה כשלושה חודשים לפחות. הכנסתו של זגורי לתא המיוחד מתבצעת שמונה חודשים לאחר לבילה בו ראש ארגון הפשע קוטייר עודה, המרצה עונש של 18 שנות מאסר בגין סחיטה באיומים וניסיונות רצח. הוא הראשון שחש על בשרו את קיומו של המרתף.

עודה נשלח לתא המבודד לאחר שבמהלך חיפוש בתאו בכלא איילון נמצאו סמים, כרטיסי סים וטלפון סלולרי קטן. עודה נענש מיד. סוהרים רעולי פנים שלפו אותו מהתא והסיעו אותו למרתף בכלא קציעות. עודה שהיה רגיל לשהות בתא עם תנאים טובים - מכשירי חשמל, מיטה מפנקת, שולחן וכיסא - הוכנס לתא המרתף וקיבל, כך לטענת מקורביו, "יחס גרוע מאשר קיבלו מחבלי הנוח'בה".

כלא קציעות (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
כלא קציעות | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"הכניסו אותי לתא חשוך, בלי מנורה, בלי שמיכה, בלי מזרן, כלום.  נחנקתי. לא נכנס אוויר. אין חצר, אין טיולים. הכול מסביב גדרות תיל, שמו אותי ליד כלבים שנובחים כל הלילה, בקושי נתנו לי כוס מים, נתנו לי לעשות מקלחת בשתי דקות עם מים חומים מגעילים. אפילו מחבלים קיבלו תנאים יותר טובים משלי. אי אפשר היה לאכול את האוכל. לא היה שולחן או כיסא", סיפר עודה למקורביו, "קור כלבים בלילה. קפאתי. לא נתנו לי שמיכות. ישנתי על הרצפה על מזרן ישן. ניקיתי את הרצפה עם התחתונים שלי כדי לא לחטוף מחלות. לא רצו לתת לי סמרטוטים או כלי ניקיון. עינו אותי. סבלתי מכאבי ראש ובטן".

עודה זעם על הכנסתו לתא וחיבל במצלמות האבטחה שהותקנו בתאו כנקמה על היחס שקיבל מהסוהרים. הוא לקח משחת שיניים ומרח על המצלמות. "הם עשו הכול לשבור אותי בתא הזה. הם בכוונה התקינו מצלמות אבטחה בתא כדי לפגוע לי בפרטיות, אז מרחתי עליהן משחת שיניים", טען עודה. "מזל שהייתי חזק מאוד מבחינה נפשית ולא נשברתי, מישהו אחר לא היה שורד את מה שעברתי בגיהנום הזה".

לדברי גורם בכיר בשב"ס, עודה ניסה לארגן מרד בבתי הכלא ואנשיו היו מעורבים בזריקות רימוני רסס לעבר בתי כלא בשרון ובית המעצר אבו כביר, ולכן החליטו בצעד חריג לנתק אותו מהעולם - ללא שיחות טלפון או ביקורים. "מבחינתנו, אסירים כמו קוטייר עודה וניבי זגורי הם פצצות מתקתקת שצריך לנטרל אותן בזמן ולמנוע מהן להבעיר את בתי הכלא", תיאר קצין בכיר בשב"ס. "היה צורך לבודד אותו מהעולם, שלא יצור קשר עם אנשיו. עד לפני כמה חודשים הם היו בנופש, בקייטנה, עשו מה שהם רוצים. זה  נגמר. קוטייר, זגורי ואחרים שווים כמו כל האסירים האחרים. אם הם יעזו לאיים או לפגוע באיש שב"ס הם יוענשו במלוא החומרה ויישלחו למרתף. החלטנו להחזיר את המשילות בבתי הכלא לידי הסוהרים ועד עכשיו המדיניות החדשה של הנציב, רב גונדר קובי יעקובי, עובדת מצוין. האסירים מבינים שמי שיפעל על פי הפקודות לא ייענש".

המרתף הוקם לפני כעשרה חודשים בתוך כלא קציעות שבנגב במטרה להכניס אליו את ראשי ארגוני הפשע ואת בכירי העבריינים בישראל כדי למנוע מהם לשלוט בבתי הכלא ברחבי הארץ. "בתא יש תנאים מינימליים, אך הוא עומד בכל הקריטריונים של פקודות שב"ס. זה נכון שהוא מבודד מהעולם ומאובטח ברמות הכי גבוהות וזאת בגלל שהוא ממוקם בכלא קציעות שבו מוחזקים מחבלים. "קוטייר עודה הגיש עתירות על התנאים בתא הזה והן נדחו", הדגיש בכיר בשב"ס, "המרתף הוא מקום חוקי להחזקת אסירים ומי שחושב אחרת רשאי לפנות לערכאות משפטיות".