שירות בתי הסוהר החליט היום להעניש את העבריינים המסוכנים בישראל שפתחו אתמול בשביתת רעב כמחאה על תנאי מאסרם הקשים, ופיזר אותם בין בתי כלא ובתי המעצר השונים ברחבי הארץ. הם מוחזקים בצינוק וזאת, כדי לשלול כל סיכוי ליצירת קשר ביניהם.

"הם חושבים שהם באו לקייטנה", אומר גורם בכיר בשב"ס, "אנחנו מיישמים נהלים, פקודות. בתי המשפט דחו את העתירות שלהם ומי שיפר משמעת ייענש בחומרה רבה וזה מה שקרה במקרה שלהם".

מדובר בראשי ארגוני הפשע המסוכנים והבכירים בישראל: עודה (קוקו) קוטייר, בני שלמה, ניבי זגורי, אבי רוחן, ריקו שירזי, אסי אבוטבול, איציק בר מוחא, מוטי חסין ועוד. בסך הכל -30 אסירים החזירו את ארוחותיהם ועוד כ-40 אסירים הודיעו שהם "מזדהים איתם". מחאת האסירים מגיעה לאחר שלטענתם אנשי השב"ס מונעים מהם תקופה ארוכה להתקשר לאנשים הקרובים אליהם ובכלל זה עורכי דינם ובני משפחותיהם ומבטלים להם ביקורים בכלא ללא סיבה. העבריינים המוחזקים בתאי הפרדה החזירו את הציוד החשמלי שהיה ברשותם וסירבו לקבל ארוחות.

"אנחנו לא נשתוק ולא נוותר עד שיקבלו את התנאים שלנו המגיעים לכל אסיר", אמר בראיון בלעדי אחד האסירים שחבר בארגון פשיעה בכיר, "שב"ס עושה הכול כדי לפגוע בנו, מפר פקודות, מגבילים אותנו בשיחות טלפון ולמי להתקשר ובביקורי משפחות. נשבות כמה שצריך. הם לא ישברו אותנו בעונשים".

 

אבו כביר (צילום: Moshe ShaiFLASH90)
אבו כביר | צילום: Moshe ShaiFLASH90

כאמור, בעקבות שביתת המחאה החליטו בשב"ס לנקוט ביד קשה כלפי ראשי ארגוני הפשיעה וחייליהם והם נלקחו באישון לילה והבוקר על ידי יחידות מיוחדות של שב"ס מבתי הכלא שלהם ופוזרו בבתי כלא ומעצר ברחבי הארץ.

קוטייר, למשל, הועבר לשבעה ימים בצינוק בבית המעצר אבו כביר, שבקרב האסירים מכונה "הגיהינום", בני שלמה ורמי עזרן הועברו מכלא השרון לבית מעצר קישון ונשפטו לארבעה ימים בצינוק. ניבי זגורי, רוחן ואברג'ל נותרו בשביתת רעב בתנאי צינוק בבית הכלא בו הם מרצים את עונשם. "בגלל שלשב"ס אין מקומות להעביר את כולם לאגפים בבתי כלא אחרים בגלל הקורונה נותרו חלקם בבתי הכלא שלהם. אם המחאה תימשך כולם יפוזרו כבר למחרת", הזהיר גורם בשב"ס.

"הם מבקשים תנאים אלמנטריים בסיסים לא מותרות כמו שמגיע לכל אסיר ולכל אדם קל וחומר שמדובר באסירים שמוחזקים בתנאי הפרדה וממילא תנאי המחייה שלהם בכלא קשים ביותר", ציינה עו"ד מורן שני המייצגת את מרבית האסירים.

תגובת עו"ד שני מורן: "אם שב"ס סבור שקשר עם ילדים או בת זוג הינו בגדר תנאי 'קייטנה', כנראה שהבעיה שורשית ורצינית יותר ממה שסברנו עד כה. מאות אסירים פתחו במחאה לגיטימית בגין תנאי כליאה קשים ביותר, מניעת קשר עם ילדים קטינים ונשים במשך שנים, החזקתם בתת תנאים, תזונה לקויה וטיפול רפואי שאיש מאיתנו לא היה מאחל לעצמו. לא מדובר בעניין פעוט של אסירים שלא זכו בעתירות, וצר לנו ששב״ס מנסה לזלזל בהיקף המחאה ולהציג תמונה שגויה של מחאה נקודתית, בעוד שבפועל אסירים מכלא צלמון בצפון ועד כלא רמון בדרום הצטרפו למחאה זו, וקוראים לשב״ס לבחון באופן מעמיק את מדיניות החזקתם. העובדה שמאות אסירים מוחים על תנאי כליאתם צריכה להציב אור אדום בפני הרשויות, כך שיערכו בחינה יסודית ומעמיקה על מנת למצוא פתרונות אנושיים, סבירים וחידתיים יותר, חלף המצב הקיים.זאת ועוד, כוטייר עודה לא פוזר אלא הועבר לבקשתו בלבד לצינוק בכלא אחר, שכן בכלא בו שהה לא אפשרו לו זאת".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "כל מי שהפר את הסדר והמשמעת נענש. מעבר לזה לא נפרט החלטות ופעילות מבצעית".