(בסרטון: הברחת הקוקאין באמצעות דפי צילום שנתפסה לפני כשבועיים)

התפתחות משמעותית חלה בימים האחרונים בפרשת שתי הברחות הקוקאין מברזיל וגואטמלה לישראל בחודש האחרון.  חוקרי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש בפיקודו של סנ"צ ג'י.אר. דוידוב, עצרו לאחרונה את ע', בעל דוכן ירקות ופירות, תושב הנגב כבן 30, כמי שחשוד במימון ההברחה במיליוני דולרים.

על פי החשד, ע' ושני חשודים נוספים היו חלק מרכזי מרשת המימון של שתי הברחות הקוקאין (יחד עם שלושה עבריינים בכירים שנמלטו מישראל). בנוסף ל-ע' חשודים בהברחה גם בעל עסק למכירת מכוניות יוקרה ותושב אשדוד כבן 50, שניהם, יחד עם ע', כך לטענת החוקרים, היו אמורים לגזור קופון של מיליארדי שקלים מההברחות שנחשבות לגדולות בתולדות מדינת ישראל.

חוקרי ימ"ר לכיש חושדים כי הירקן ובעל מגרש המכוניות חברו יחד עם גורמים בכירים בעולם הפשע הישראלי לביצוע ההברחה, והחוקרים לקחו את הטלפונים הסלולריים של השניים לבדיקה על מנת לברר לעומק את הקשר בינם לבין כל המעורבים האחרים בהברחות הענק.

"אם ההברחות היו יוצאות לפועל, כל המעורבים היו יכולים היום לצאת לפנסיה, וגם ילדיהם ונכדיהם היו מסודרים לעוד שנים קדימה", מציין קצין משטרה, "סיכול ההברחה מנע ממאות אלפי בני אדם, בהם גם צעירים ובני נוער, להתמכר לסמים ולבצע עבירות רכוש כדי לממן את הסם היקר".

במשטרה טוענים כי בימים האחרונים הצליחו להשיג עוד ראיות נגד מעורבים נוספים בהברחות, אבל בעת שהביאו את החשודים להארכת מעצר בבית משפט השלום באשקלון, נאלץ נציג המשטרה להודות בחצי פה שלגבי הירקן, שמיוצג על ידי עו"ד ווליד כאבוב, הראיות לא התעצמו, וגם לגבי החשוד השני בפרשה, המיוצג על ידי עו"ד שחר חצרוני, לא התקבל מידע שמפליל אותו.

הברחת הסמים שנתפסה בנמל אשדוד (צילום: דוברות משטרת ישראל)
הברחת הסמים שנתפסה בנמל אשדוד | צילום: דוברות משטרת ישראל

החוקרים ניסו לעמת בין שניים משלושת החשודים כדי להשיג מידע נוסף על ההברחה ולקדם את החקירה, אבל נכשלו במשימה מאחר והשניים לא שיתפו פעולה, שמרו על שתיקה רועמת ולא ענו על שאלות החוקרים. לדברי סנגוריהם, השניים חפים מפשע ואין להם כל קשר להברחת הקוקאין, ודרשו לשחרר אותם ממעצרם אחרי שטענו שהשניים עצורים כבר שמונה ימים לחינם.

נציג המשטרה בדיון ביקש להאריך את מעצרם של שני החשודים בפעם השלישית תוך חמישה ימים, זאת כדי לאפשר לחוקרים לבצע עוד מספר פעולות חקירה שיביאו לפריצת דרך בתיק ויוכיחו שלשניים יש קשר להברחה.

שופט בית המשפט שדן בענייננם נענה לבקשת המשטרה, זאת למרות שאין כל התקדמות בחקירה, והאריך את מעצרם של שני החשודים בחמישה ימים נוספים בנימוק שיש לאפשר לחוקרים הזדמנות נוספת להתקדם בחקירה בטרם יקבל החלטה אם לשחרר את החשודים למעצר בית.

"המשטרה נקלעה למבוי סתום ויורה לכל המטרות", טוען גורם עברייני, "נכון שהם עצרו חשודים, אבל הם לא מתקדמים ואין להם ראיות ממשיות נגדם. את מי שהיו צריכים לעצור הם פספסו, ועכשיו כולם עסוקים רק בדבר אחד - מי הדליף את פרטי ההברחה והרס להם רווח של מיליארדי שקלים".