חיסולם בשבוע שעבר של שני העבריינים הישראליים בן סוטחי ואלון אזולאי בבית קפה במקסיקו על ידי צמד מתנקשים ממשיך להעסיק את כלי התקשורת במקסיקו ובעולם הלטיני.

אחרי שבתחילה נחשד כי חיסולם של השניים על ידי קרטל "חאליסקו נואבה חנרסיון", אחד הקרטלים הגדולים במקסיקו, הוזמן על ידי ארגוני פשע ישראליים, אמש דיווח אחד העיתונים הגדולים במדינה הלטינית, "אל אוניברסל", כי השניים חוסלו על פי החשד במסגרת חיסול חשבונות פנימי, לאחר שאנשי הקרטל חשדו בשניים כי רימו אותם וגנבו מהם כספים.   

"החיסול של סוטחי ואזולאי לא הפתיע אותי בכלל. עבריינים ישראלים במקסיקו משתפים פעולה עם קרטלי הפשע הגדולים במדינה בשלל תחומים", מספר ברוך (שם בדוי), עבריין לשעבר שפעל במקסיקו במשך שנים רבות עד לפרישתו מעולם הפשע לפני מספר שנים.

"אני יודע בוודאות על כמה ישראלים שהיו מעורבים בהברחות קוקאין ממקסיקו למיאמי בשליחותו של אל צ'אפו ואנשיו, ופעלו תחת קרטל סינלואה, עסקאות מהם הרוויחו עשרות מיליוני דולרים", מוסיף ברוך. "היו מקרים בהם עבריינים ישראליים חיסלו תושבים מקומיים בשליחות ראשי ארגוני הפשע במקסיקו, כך שקיימת שותפות חזקה ופעילה בין עבריינים ישראליים למקסיקניים בתחומים רבים".

על פי הערכות מודיעיניות של משטרת ישראל, מקסיקו נחשבת לגן עדן של ממש לעבריינים ישראליים שנמלטו מהארץ ומבוקשים ברחבי העולם. לצד מקסיקו מוזכרות גם דרום אפריקה, מרוקו, העיר אומן שבאוקראינה, מדינות ברית המועצות לשעבר, ברזיל, קולומביה, ארגנטינה, בוליביה ופרו כיעדים האהובים על עברייני ישראל שמצאו את עצמם במנוסה.

במקסיקו פועלים הישראלים לרוב בעסקאות של הלבנת הון, סחר בקוקאין ואקסטזי, הפעלת עגלות בקניונים וציי'נג'ים, שותפות בבתי קזינו, זיוף דרכונים באיכות גבוהה, סחר באמצעי לחימה, ניהול מסעדות ודיג. אלה הם רק חלק קטן מפעילות העבריינים, פעילות שמתמקדת לרוב בעיר הבירה מקסיקו סיטי, בעיר הקיט קנקון ובעוד ערים קטנות הסמוכות לגבול עם ארצות הברית.

אל צ'אפו (צילום: ap)
"עבריינים ישראלים פעלו בשמו של אל צ'אפו" | צילום: ap

על פי החשד, כמה מאות עבריינים ישראליים פועלים בכל רחבי מקסיקו ומגלגלים מחזור רווחים של למעלה ממיליארד דולר בשנה.

"יש פה חבר'ה ישראלים שמזייפים דרכונים באלפי דולרים לעבריינים ישראליים אחרים שמבוקשים, ודואגים לכך שאף מדינה בעולם לא תתפוס אותם", מספר עבריין שהתגורר במקסיקו שנים רבות. "רמת זיוף הדרכונים היא סופר גבוהה, ועבור כל דרכון כזה הם משלמים כ-10,000 דולר, ולעיתים אף יותר אם מדובר בדרכונים דיפלומטיים".

"מקסיקו היא פשוט גן עדן לעבריינים ישראליים. יש כאן שותפות מלאה בין העבריינים הישראליים שמתגוררים בקנקון לעבריינים ישראליים המתגוררים במיאמי ובלוס אנג'לס, וגם כאלה הפועלים בדרום אמריקה - בעיקר בקולומביה, וכל הקשרים האלה מובילים לפעמים לחיסולים ותחרות בין כל הארגונים".

חלק מאותם עבריינים, כך מתברר, מבוקשים כבר תקופה ארוכה על ידי משטרת ישראל שהגבירה בשנים האחרונות את שיתוף הפעולה עם הרשויות וכחות הביטחון במרכז ודרום אמריקה (עם דגש על המשטרה המקסיקנית) כולל שימוש באמצעים טכנולוגיים והפעלת סוכנים מעבר לים כדי להביא למעצרם והסגרתם לישראל.

"המשטרה משקיעה מאמץ רב בניסיון להביא למעצרם של כל העבריינים הישראליים המבוקשים בארץ על פשיעה חמורה שביצעו", מסביר קצין משטרה, "אנחנו נגיע בסוף לכולם. אף אחד לא יתחמק מאימת הדין. אנחנו משקיעים כסף רב, אמצעים טכנולוגיים ומשתפים פעולה עם משטרות ברחבי העולם וזה מביא לתוצאות טובות. יש שיתוף פעולה פורה בין ארגוני פשיעה ממרכז הארץ לקרטלים במקסיקו. החיסול הזה לא מקרי. הוא היה ממוקד".

עיירת הנופש קנקון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
יעד מבוקש על העבריינים הישראלים. קנקון | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

כאמור, הפשיעה הישראלית במקסיקו זולגת לפעמים למדינות אחרות במרכז אמריקה ודרום אמריקה. "למאפיה הישראלית יש שלוחות בעוד מדינות אחרות באזור", מגלה גורם במשטרה, "הם מלבינים הון ונכנסים כאנשי קש בצ'יינגים, מסעדות, אתרי תיירות, מועדוני חשפנות ובתי מלון. נראה שאין עסק שהם לא משתלטים עליו. מי שמאבטח את העסקים שלהם הם לפעמים חיילים משוחררים ששירתו ביחידות קרביות, חלקן מובחרות, שמקבלים המון כסף ועוד שלל הטבות. זו ממש כמו עבודה מועדפת בשבילם".

"לקרטלים במקסיקו יש מחסלים אותם הם שוכרים באופן מיידי כדי לסגור חשבונות עם עבריינים ישראליים או מקומיים שמנסים לפגוע להם בעסקים", מגלה ברוך. "החיבור בינם לבין ראשי הקרטלים המקומיים מעניק להם גב ועוצמה גדולה יותר לנהל את העסקים שלהם בלי בעיות".

וכך, במשטרת ישראל ובמקסיקו חוששים ממרחץ דמים בין ארגוני פשיעה ישראליים הפועלים בארץ ובמקסיקו כנקמה על חיסולם של אזולאי ובן סוטחי. "הרצח הזה לא יעבור בשקט. החיסול הכפול הזה יחזור כמו בומרנג למי ששלח את הרוצחים", טוען ברוך. "זה ייקח, ימים, שבועות או שנים - אבל הנקמה תגיע. יש יותר מדי עבריינים ישראליים שבוחשים במקסיקו, ועבורם זה מכרה זהב והם לא ירפו עד שישיגו את כל מה שהם רוצים".

בן סוטחי, אחד הנרצחים (צילום: חדשות)
"הנקמה על חיסולו של בן סוטחי תגיע" | צילום: חדשות