אסיר שהוחזק לדבריו בתנאים תת אנושיים, ללא מצנן בתאו בחודשי הקיץ החמים, ובשטח קטן באגף הפרדה בכלא השרון - יפוצה בסכום של 70 אלף שקלים, כך פסק לאחרונה שופט בית משפט השלום בתל אביב, עדי הדר.

האסיר שפוצה, אייל בן משה, טען כי במשך למעלה משנה הוא הוחזק בתאו ללא מצנן, זאת למרות שלטענתו חזר וביקש זאת פעם אחר פעם בחודשי הקיץ החמים כשהוא כלוא בתנאים קשים שפגעו ב"צלם האנוש שלו", לטענתו.

בתביעה שהגיש בן משה לבית משפט השלום בתל אביב נגד מדינת ישראל ושירות בתי הסוהר, טעם כי הוא הוחזק בתא הפרדה בגודל 1.5 מ"ר על 3 מ"ר, כולל תא שירותים ומקלחת, זאת כאשר בית המשפט קבע כי שטח המחיה של אסיר צריך להיות בגודל 2.45 מ"ר לאסיר בממוצע.

"ביקשתי להתקין מצנן או מזגן כמה פעמים אבל הם סירבו. סבלתי ממחנק גדול בתא, לא היה כל אוורור וזה פגע לי בבריאות. הגשתי עתירה בעניין ובית המשפט ביקש משב"ס לבחון את העניין, אבל דבר לא נעשה", ציין בן משה, "הוחזקתי בתנאים אכזריים ובלתי אנושיים".

בנוסף, לדבריו של בן משה, הסוהרים הוציאו מהתא שבו שהה עם אסירים נוספים מאוורר אחד מתוך שניים, שלבסוף שהוחזר רק לאחר שהוגשה עתירה בעניין. 

כלא השרון (צילום: שירות בתי הסוהר)
תא מאסר בכלא השרון | צילום: שירות בתי הסוהר

בעתירתו דרש בן משה לחייב את שב"ס ומדינת ישראל לפצות אותו בסכום של 400 אלף שקלים (1,000 שקל לכל יום מ-400 הימים שהוחזק בתא), אך המדינה ושב"ס דחו את טענותיו על הסף וביקשו לדחות את תביעתו בנימוק שעל התא אליו הוא מתייחס  לא חלות אותן הגבלות, שכן רק בשנת 2018 בג"צ  אישר ארכה ליישום פסק דין בעניין שטח המחיה לאסירים.

לטענת שב"ס גודל התא שבו שהה בן משה היה 8.3 מ"ר, וכתוצאה משיפוץ שהיה בו שונתה החלוקה הפנימית שלו בין שטח השירותים למקלחת שהוגדל על חשבון שאר השטח בתא. עוד נטען כי קיימת סתירה בטענותיו של בן משהשמחד טען שחלק את התא שלו עם אסיר אחר, כשבעתירה שהגיש טען שרוב הזמן שהה לבדו בתא.

בנוגע לאי התקנת מזגן או מצנן טענו המדינה ושב"ס כי מדובר בכלא מהתקופה המנדטורית, ולא הייתה קיימת אפשרות להתקין בו מערכת מיזוג.

השופט החליט לדחות את התביעה בנוגע לתנאי מאסרו של בן משה, אבל בנוגע לתנאי האוורור בתא הוא קבע, כי האסיר הגיש עתירה בעניין בזמן אמת - והחליט שבסוגיה זו הוא ראוי לפיצוי.

מוטי אזולאי (צילום: צילום פרטי)
עורך הדין מוטי אזולאי | צילום: צילום פרטי

השופט עדי הדר ציין בפסק הדין כי המדינה ושב"ס יפצו את בן משה בסכום של 70 אלף שקלים שכן הם לא יישמו ולא בדקו את הפתרונות שהציע בית המשפט בנוגע להצבת מצנן או מזגן בתאו של א'.

גורמים בשב"ס ציינו כי העתירה של בן משה הוגשה בשנת 2013, ומאז תנאי המעצר השתפרו ושודרגו וכיום יש על פי פסיקת בג"צ מרחב סביר של 3 מ"ר לרווחת האסיר.