כבר תקופה ארוכה שחוקרי היאחב"ל עוקבים אחרי אחד היעדים הבכירים שלהם, העבריין נואל אברג'ל, תושב רחובות, בנו של העבריין יעקב אברג'ל שנרצח לפני כ-17 שנה, ואחיינו של ראש ארגון הפשע איציק אברג'ל העצור ונאשם בפרשת 512'.

אחרי שנעצר בתחילה השנה באשמת ירי באקדח גנוב סמוך למתחם הסופרלנד בראשון לציון, שוחרר למעצר בית ונעצר שוב אחרי שהפר את תנאי מעצרו, אברג'ל הצעיר שוב מסתבך, הפעם יחד עם כמה מחבריו, ועלול להישלח לכלא לכמה שנים טובות.

מדובר בחקירה שנמשכה כמה חודשים וכללה מעקבים והאזנות סתר שבוצעו לאברג'ל ולכמה מחבריו, ויחד עם הראיות שאסף המדובב המשטרתי הוחלט לאחרונה להגיש כתב אישום נגד אברג'ל וחבריו.

על פי חקירת המשטרה, אדם שהיה חייב סכום של 400 אלף דולרים לפני כ-15 לדודו של נואל, העבריין וראש ארגון הפשע, יצחק אברג'ל, ועבד במשרד לניכיון צ'קים שניהל אברג'ל, זומן לדירתו של נואל לדון בעניין החוב. בדירה המתינו לו אברג'ל הצעיר ושניים מחבריו הקרובים, ובאותה פגישה דרש נואל מב', בעל החוב, לשלם את החוב הישן - אך ב' טען להגנתו כי שילם את חלקו בחוב כבר לפני כמה שנים.

אברג'ל הצעיר, שלא אהב את תשובתו של ב', צלצל אליו למחרת הפגישה ביניהם, דרש ממנו שוב לשלם את החוב, ו-ב' השיב פעם נוספת שמדובר בחוב ישן, ולדבריו, אם אכן קיים חוב כזה הרי שכל שותפיו לעסק באותה תקופה צריכים לשלם אותו. נואל, שהבין שב' לא מתכוון לשלם את הכסף, השיב לו: "אה, אתה לא משלם? הבנתי אותך. תהיה בריא".

על פי הקודים והסלנג של העולם התחתון בישראל, צמד המילים "תהיה בריא" בטון מסוים פירושו אחד: "אם לא תשלם - צפה פגיעה" - וזה בדיוק מה שקרה אחרי שזמן קצר לאחר אותה שיחה נורו בשעת לילה מאוחרת 14 כדורים לעבר ביתו ומכוניתו של ב' במושב בו הוא מתגורר באזור השפלה.

על פי החשד, אברג'ל ואנשיו הם אלו שביצעו את ירי האזהרה כדי לזרז את ב' לשלם את חובו, וכבר למחרת הירי שיגר אברג'ל הודעת וואטסאפ קולית ל-ב' ובה נאמר: "כן, זה היה חוב ישן, אבל חוב זה חוב אחי, ועם כל הכבוד אין לו תאריך. אתה רוצה שניפגש ונחלק לך את החוב לתשלומים?".

לאחר הירי ושיחת האזהרה הנוספת, ב' הבין מהר מאוד שהוא נקלע לצרה, ויחד עם בני משפחתו עזב את המושב בו התגורר מחשש שבפעם הבאה הירי יהיה יותר ממוקד והוא או מי מבני משפחתו יפגעו פיזית. יחד עם עזיבתו החליט ב' שלא לשלם את החוב, פנה לאברג'ל ואמר לו שהוא מעוניין לערב גורם שלישי - אך בסופו של דבר אברג'ל הצליח לגבות את החוב אחרי שנעצר על ידי המשטרה בפרשה אחרת.

למרות זאת, מקורביו של אברג'ל הצעיר לא אמרו נואש, ואחד מאנשיו נפגש עם ב' ודרש ממנו לשלם את חובו, הפעם בשקלים, ודרש ממנו 450 אלף שקלים ב-20 תשלומים. ב' מצדו שוב הכחיש את קיומו של החוב וניסה "למרוח" את חברו של אברג'ל כדי להתחמק ממנו.

אך ההתחמקויות של ב' לא עזרו, ואותו מקורב לאברג'ל שיגר ל-ב' הודעה קולית מאיימת בה נאמר:  "רק שתדע גבר שלא תמיד זה נגמר בשריקות (רמז ליריות שנורו לכיוון ביתו של ב')", אך ב' לא התרגש וענה לו בתגובה: "רק בסיפור הזה".

עו"ד נס בן נתן (צילום: עו"ד נס בן נתן)
עו"ד נס בן נתן | צילום: עו"ד נס בן נתן

חברו של אברג'ל הבהיר ל-ב' שהוא חייב לשלם את הכסף מאחר והוא מכיר בחוב, ו-ב' לא חיכה לאיום הבא, ניגש להגיש תלונה במשטרה, והחוקרים פתחו בחקירה סמויה. במקביל, שלושה מדובבים שהושתלו בתא של אחד מחבריו של אברג'ל הצליחו לחלץ ממנו הודאה מפלילה על כך שהוא ומקורב נוסף לנואל ירו לעבר סוהרים בכלא איילון כנקמה על כך שקצין שב"ס העליב את העבריין יצחק אברג'ל המוחזק בתא הפרדה.

בסופו של דבר החליטה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד אברג'ל וארבעה מחבריו, כתב אישום שנחלק לשני חלקים: בחלק הראשון מואשמים שניים מחבריו של אברג'ל בירי לעבר סיור סוהרים של שב"ס; ובחלק השני אברג'ל ושניים ממקורביו מואשמים בעבירות של סחיטה באיומים וירי לעבר ביתו של ב'.

עו"ד משה יוחאי (צילום: חדשות 2)
עו"ד משה יוחאי | צילום: חדשות 2

בחקירותיו הרבות הכחיש אברג'ל כי סחט את ב' או איים עליו, וטען שביקש ממנו לשלם חוב שהוא אינו מכחיש את קיומו ושלא מדובר בשום סחיטה, אך הפריקלטות לא השתכנעה, וביקשה לעצור את כל הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם מהווים סכנה לציבור. 

סנגוריו של אברג'ל, משה יוחאי ונס בן נתן מסרו בתגובה: "הנאשם מכחיש מכל וכל את המיוחס לו. לא הוצגה למרשנו ולו ראיה אחת שמבססת את כתב האישום, והדברים יתבררו בקרוב בבית המשפט"