דן (45), יושב בדיכאון בפנטהאוז המפואר שלו באחד המגדלים היוקרתיים במרכז הארץ ולא מאמין איך העסק שלו להברחת קוקאין נוזלי מדרום אמריקה לישראל לא מתפקד כבר כמעט חודש בגלל משבר הקורונה.

"יש לי מאות ק"ג של קוקאין נוזלי שתקועים בבוליביה. שילמתי עבורם לסוחרים כשני מליון דולרים, אבל עכשיו עם כל משבר הקורונה הלך הכסף והלך הקוקאין", הוא מספר. "הגבולות סגורים בכל מדינות דרום אמריקה, הסוחרים לא עונים ואין גם בלדרים שיטוסו לקחת את הסם. אשכרה הפסדתי את התחתונים בגלל הקורונה".

"30 בלדרים כבר היו בדרך לפרו ובוליביה כדי להבריח את הסם לישראל. הם קיבלו מקדמות של 5,000 דולר כל אחד ושילמתי להם על בתי מלון לשבוע. גם הכסף הזה הלך לפח אחרי שהקורונה הרגה את שוק ההברחות. המחירים יעופו לשמיים אם הגבולות לא ייפתחו בחודש הקרוב", מוסיף דן שבימים רגילים מנהל עסק בתחום מכירת כלי רכב כדי להלבין את עבודתו כראש רשת הברחות מהגדולות שפועלות בישראל.

ענף הברחות הקוקאין הנוזלי מדרום אמריקה לישראל מגלגל למעלה מעשרה מיליארד שקלים מדי שנה, וכ-30 אלף בני אדם, רובם בלדרים והשאר סוחרים וראשי רשתות.

כ-20 רשתות הברחה פועלות בקו בין ישראל למדינות דרום אמריקה, ובין הבלדרים ניתן למצוא רכזי מודיעין ושוטרים לשעבר, תלמידי ישיבות ואברכים, אמהות חד הוריות (בהן גם נשים חרדיות), נהגי מוניות, הייטקסטים ומסתערבים לשעבר ביחידות מסווגות בצה"ל, יצאניות במכוני ליווי ועובדי נתב"ג בדימוס.

בקבוקי היין בהן יובא הסם
לפני הקורונה: קוקאין נוזלי שנתפס במעבדה בירושלים | צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות

הרשתות פועלות בין ישראל לפרו, קולומביה, ברזיל, בוליביה וארגנטינה, והסמים מוברחים מהמעבדות בג'ונגלים לאירופה, בדרך כלל פריז, רומא, מדריד וברלין - ומשם לישראל.

"בימי במשטרה הייתי מרוויח משכורת רעב כרכז מודיעין. תמיד היו לי חובות, האישה היתה בוכה שהבנק חונק אותנו והיו לי ילדים קטנים בבית", מספר א', איש משטרה לשעבר. "איזה עבריין קוקאין שעצרתי פעם ברמלה באיזה מבצע אמר לי 'עזוב אותך מכל החרטא במשטרה. תעבוד בהברחות ותהיה מלך העולם. אתה תחיה כמו נסיך'".

"מה אני אגיד? זה נכנס לי לראש, ואחרי 10 שנים במשטרה עברתי לצד השני והתחלתי לעבוד כבלדר בכיר", מוסיף א'. "אני מכיר את כל שיטות ההברחה ואיך לא להיתפס. אמנם פעם אחת נתפסתי בנמל התעופה במדריד עם קוקאין במזוודה, אבל אחרי 10 חודשים שחררו אותי כי לא הוכיחו שהסם שייך לי. ראש הרשת, ייאמר לזכותו, דאג לאישה ולילדים ושלח להם כסף כדי שיהיה להם איך לשרוד".

לדבריו של א', בחודש טוב, כלומר בחודש בו ביצע שתי הברחות מפרו לישראל של 50 ק"ג קוקאין - הוא קיבל מראש הרשת כ-20 אלף דולרים. "זה מפחיד להיתפס. תראה מה קרה לשתי הצעירות שהבריחו 28 ק"ג בצורה חובבנית ואכלו אותה בכלא בפרו. אני עובד בכל מיני שיטות, אשתי יודעת מה אני עושה ומבינה שצריך להביא כסף הביתה כדי לחיות ברמת חיים גבוהה ולא ממשכורת רעב כמו במשטרה".

איפה תפסה אותך הקורונה?
"הייתי אמור לטוס לפרו לקחת 15 ק"ג קוק, כשחלק גדול מהסם הוחבא בחומרים שמהם עשויה המזוודה", אומר א' וצוחק במרירות. "המשבר בפרו וסגירת הגבולות השאירו אותי בארץ. כבר חודש שאין כסף והמצב לא משהו. מזל שחסכתי כמה גרושים לימים קשים כאלה, אבל עוד חודש-חודשיים וכבר יהיה קשה לשרוד. יש אצלי ברשת אמהות חד הוריות שנמצאות במצוקה כלכלית. הן בדרך כלל עושות הברחה אחת בחודש ומקבלות 5,000 דולרים ויותר, ועכשיו הן שוברות את הראש מאיפה להביא אוכל לילדים".

הברחת סמים
".גרם קוקאין אחרי שהוא מגיע ארצה יעלה בין 700 ל-1,200 שקלים" | צילום: shutterstock | wellphoto

מחיר ק"ג קוקאין בבוליביה נע סביב ה-3,000 דולרים, ועד הגעתו לארץ המחיר קופץ ל-80 ואפילו 100 אלף דולרים - הכל תלוי באיכות הקוקאין ועד כמה הוא טהור. גרם קוקאין לצרכן כבר יעלה בארץ בין 700 ל-1,200 שקלים.

הקוקאין הנוזלי מגיע לנתב"ג ומשם מועבר על ידי הבלדרים למעבדות סמים ברמלה, לוד, רחובות, דרום תל אביב, עכו, הפזורה הבדואית בנגב, באר שבע נהריה וחיפה. במעבדות, ה"כימאים", שהם בעצם סוחרי סמים ממולחים, יהפכו את הנוזל בהליך שיימשך 24 שעות לאבקה מוכנה להפצה ברחבי הארץ, כשחלק ניכר מהמעבדות שייכות לארגוני פשיעה ממרכז הארץ.

הקוקאין בישראל מיועד למסיבות של האלפיון העליון, שחקני תיאטרון וקולנוע, משתמשים כבדים, בעלי חברות ועסקים, ונרקומנים שיקבלו בדרך כלל סם מעורבב וכמה שפחות טהור במחיר נמוך מאוד. "זה ענף שמפרנס עשרות אלפים בסך הכול. כולם מרוויחים מזה ומתעשרים. אם נתפסת הלך עליך, ואם לא, אז אתה והילדים מסודרים לכל החיים", מספר דן. "בעסק הזה יש סיכונים כמו כל דבר בחיים".

טיסת אל על למלבורן
אין טיסות - אין הברחות. אילוסטרציה | צילום: משרד החוץ

אשר, אברך תושב נתניה בן 30, נשוי ואב לחמישה ילדים שעובד כבלדר ברשת מבריחים מהשרון, מספר שהוא מתקשה לשרוד את הסגר ובמיוחד את העובדה שנשאר בלי הכנסה. "המצב גרוע לכולם ובטח שגם לי. מלימודים בישיבה אי אפשר לפרנס חמישה ילדים קטנים", הוא מספר. "כבר שלוש שנים שאני עובד כבלדר בקו ברזיל תל אביב, וברוך השם יש פרנסה להביא הביתה. אשתי חושבת שאני עובד בתחום היהלומים והתכשיטים ולכן נוסע לחו"ל. מה עם המצפון? יש לי להביא אוכל לילדים שלי וכל השאר לא מעניין אותי. הקורונה הרסה הכל, אבל שורדים אותה. היא תיעלם בעזרת השם מהעולם ונחזור לעבודה בהברחות".

החשש בקרב סוחרי הקוקאין בישראל הוא מיובש חמור, וההערכה היא שאם הגבולות בדרום אמריקה וישראל יישארו סגורים, מחירו של הזהב הלבן יקפוץ בעשרות ומאות אחוזים בחודשים הקרובים.

"יש קצת הברחות מארה"ב וצרפת שם הגבולות עדיין פתוחים - אבל זה כלום ושום דבר. 10 או 20 ק"ג בכל הברחה. מדובר במספרים קטנים, ועוד מעט גם שם יסגרו הגבולות ואז מה? כנראה שלא יהיה קוק בארץ", אומר דן. "אם יהיה מחסור בקוקאין ימכרו פה קוק מעורבב עם רעל עכברים או חומרים סינטטיים אחרים ואנשים ימותו פה כמו זבובים".