בבניין בן 4 קומות בירושלים, ישנה דירת עמידר קטנה. השכנים מכנים אותה "דירת הבלהות". מה שמתרחש בה כל כך בלתי ייאמן, שקשה לתפוס שדבר כזה יכול לקרות כאן בינינו. "היא בנתה לאבא שלי מציאות חלופית. ניתקה לו את הטלפון ואת הגישה לתנועה. הוא התחיל להיות תלוי בה. היא מצליחה לגרום לו למלא אחר ההוראות שלה", מספר דוד, בנו של א'. החלק הראשון בתחקיר ה"נוכלים".

א' הוא אלמן בשלהי שנות השבעים לחייו מהקריות. פנסיונר של חברת החשמל שלאחר פטירת אשתו חלה הידרדרות במצבו והוא אובחן כסובל מדמנציה שמקורה באלצהיימר. "בסוף חודש אפריל (2023) התחלתי לראות יציאה של כספים. 5,000 שקלים במזומן, עוד פעם 5,000, 10,000. אחרי עוד כמה ימים עוד 10,000", שיחזר דוד. "זה היה נראה לי מוזר. אבל אמרתי, אני אשים על זה את העין".

א' ואריאלה אור (צילום: באדיבות המשפחה)
א' ואריאלה אור | צילום: באדיבות המשפחה

א' הכיר את אריאלה אור דרך קבוצת פנויים-פנויות בפייסבוק. היא בת 58, צעירה ממנו בכ-20 שנה, ומציגה עצמה כאחת שעוזרת לקשישים עם הביטוח הלאומי. אישה שמרבה לבלות, מארגנת ערבי גרושים-גרושות ברחבי הארץ ואוהבת תענוגות.

"אריאלה אמרה לי: 'עברתי חיים מאוד קשים, ואני עכשיו מחפשת להכיר מישהו כדי לעשות את המשך חיי קלים ונוחים יותר'", מספר דוד על המפגש הראשון שלו עם אריאלה. "אמרתי לה: 'גברת, אני חושב שתחלופת האינטרסים הזו היא לא טבעית, לא נכונה וגם לא מוסרית. אבא שלי בתהליך של דמנציה".

דוד וא' אביו (צילום: באדיבות המשפחה)
דוד ואביו א' | צילום: באדיבות המשפחה

שיחת טלפון בין דוד לאריאלה אור

דוד: כמה זמן אתם נפגשים?

אריאלה: חודש אנחנו בקשר

דוד: מה זה חודש? ואחרי חודש את רוצה לחתום איתו על צוואה והסכם ממון? זה נשמע לך הגיוני?

אריאלה: הסכם, הסכם. לחיות בחיים משותפים.

דוד: את צריכה להבין שאבא במצב בריאותי שכרגע הוא לא מבין כל כך מה הוא עושה

אריאלה: הוא שוכח דברים, אני שמתי לב. אבל עם זאת הוא יודע את הרצונות שלו.

דוד: אבל אני שואל אותך כרגע, מה יש לך לחפש עם בן אדם שגדול ממך בקרוב ל-20 שנה, הוא תשוש נפש. לחתום על מסמך הוא לא יכול לחתום לך, אני מאחל לך הצלחה שתמצאי מישהו אחר שיפרנס אותך. אבא שלי זה לא הכתובת.

אריאלה: דודי נשמה, תקשיב טוב, זה יקרה. אם אני רואה שיש לי פרטנר ושהוא צריך אותי, אנחנו רוצים לחיות ביחד. סבבה, אני ישר מתחתנת. מה הבעיה עם זה?!


"אין לו טלפון, היא מטילה עליו אימה, אנחנו יודעים גם שהיא נעלה אותו בבית. אם הוא היה רוצה לדבר איתי אין לו איך", מספר דוד על המצב הקשה של אביו. "התלוננתי על עילה של חטיפה. אמרו לי - תשמע, היינו שם, ראינו את הבן-אדם, כשהוא לידה הוא לא יכול להגיד את האמת. כנראה היא מחזיקה גם בבנקים וגם יש לה שליטה פיזית עליו. היא לקחה לו את הרכב, אז גם אין לו איך לצאת משם. אז הוא באיזשהו מצב שהוא שבוי אז הוא משתף פעולה עם מי שנותן לו".

דוד - בנו של א', קשיש דמנטי (צילום: חדשות 12)
דוד: "אני אעשה הכול בשביל להציל את אבא שלי" | צילום: חדשות 12

לדבריו, אריאלה "מביימת מאורעות שלא קרו" וטענה שהוא תקף אותה. "אני אעשה הכול בשביל להציל את אבא שלי, ואני אעשה הכול כדי שלא יהיה הבאים בתור אחריו", מדגיש דוד. 

דפוס חוזר: יוסי חן, בן זוגה של אריאלה אור זה 6 שנים

אנחנו מתחילים לחקור, מעמיקים בפרטים, ולפתע מתקבלת במערכת ה"נוכלים" פנייה חדשה. אנחנו יוצרים קשר וחושדים שמדובר בשיטה של אישה אחת.

יוסי הכיר את אריאלה אור לפני שש שנים אחרי גירושים קשים. מכירה דרך קבוצות של וואטסאפ, של פנויים-פנויות. גם כאן הקשר של השניים התקדם מהר מאוד ותוך ימים ספורים יוסי כבר עבר לגור בדירתה, תוך שהיא מבטיחה להינשא ולדאוג לו עד סוף חייו.

אור מנתקת אותו מכל סביבתו המוכרת. היא גם משכנעת אותו למכור את הבית שלו ואת הכסף לוקחת לעצמה, מה שמוביל לסכסוך מול הילדים ולתלות מוחלטת אך ורק בה. 

מאותה פגישה ביניהם מצבו רק הלך והידרדר. "היא כלאה אותי בצורה שאני לא יכול לצאת. כל היום היא מאיימת, היא מקללת, היא מנבלת את הפה שלה. זה אישה נוכלת, רמאית, שקרנית, שהיא מרמה כל בן-אדם שנתקל איתה", מספר יוסי ומשיב למה הוא לא קם ומתרחק ממנה. "אני הייתי תמים, נפרדתי מהמשפחה שלי, הילדים לא מדברים איתי. הנכדים לא מדברים איתי. אין לי איפה ללכת. היא לקחה לי את הבית, הפנסיה, ביטוח לאומי, 120 ומשהו אלף שקל, עוד איזה 42 אלף שקל, בנוסף, רכבים. כל צעד היא הייתה יודעת איפה אני הולך. אני לא יודע מה יקרה, ואני חושש לעצמי".

יוסי חן - בן זוגה של אריאלה אור  (צילום: חדשות 12)
יוסי חן - בן זוגה של אריאלה אור | צילום: חדשות 12

יוסי מספר לנו גם על א' ועל החיים של שלושתם באותה הדירה. "עכשיו היא תפסה את הזקן הזה, היא מוציאה ממנו...". יוסי מספר כי אור אמרה לו שא' "מלא כסף" ולדבריו היא כעת "חולבת אותו". 

יוסי מאשש לנו את השיטה של אריאלה: ללכוד אדם מבוגר במצוקה, לנתק אותו מהסביבה ומהמשפחה, אחר כך להשתלט על חשבונות הבנק והפנסיה, עד שהם הופכים להיות תלויים רק בה. אבל עדיין היה קשה לתפוס איך זה ייתכן, ואנחנו יוצרים קשר עם בנו של יוסי.

"הוא היה עם מבט מפוחד, מבוהל, והיה עצוב מאוד לראות אותו ככה. היא כלאה אותו, לקחה לו כל דבר, והוא פשוט האמין בה, בשביל לתת לה את כל הכסף שלו, לתת לה את הבית", מספר בנו של יוסי. "אני חושב שאריאלה היא אדם חסר רגש, אדם שיש לו מטרה אחת, וזה רק לקחת לאנשים את כל הרכוש שיש להם, לא משנה מי הם, כמה הם חסרי ישע".

כדי להיחשף לתמונה הקשה שעולה מהבית הזה, יוסי מציע להתקין מצלמות נסתרות. במשך כמה ימים הן מתעדות את המציאות שם. מה שנגלה לעינינו קשה לצפייה ומטריד. המצלמות מתעדות איך היא שולטת ב-א'.

אחרי שניתקה אותו מהמשפחה, השלב הבא שלה הוא להוציא אותו כשיר בריאותית בפני בית המשפט. היא מכתיבה לו מה בדיוק הוא צריך לומר כדי לשכנע את הרופאים. וכשהוא נח בחדר, היא עוברת ליוסי כדי לשכנע אותו שהמצב הזה זמני ומפרטת מה התוכנית להשתלטות על א'. 

מטעמה של אריאלה אור נמסר: כל הטענות הן שקר וכזב.

היום בחלק השני של התחקיר: המצלמות הנסתרות בביתה אל אריאלה אור – וגם העימות עם אדווה דדון