סוחרי הסמים הגדולים בישראל הקימו בשבועות האחרונים מעבדות מאולתרות ומתוחכמות לייצור הרואין מזויף באיכות נמוכה שעלול לפגוע ואף להוביל למותם של צרכני הסם שנחשב לאחד הסמים הממכרים בעולם.

ממידע שהגיע ל-mako עולה כי עקב הביקוש הרב להרואין בישראל, בעיקר בתקופת הקורונה, יחד עם הביקוש העולה לסם הקשה בקרב צרכנים רבים במצרים השכנה, בכירי סוחרי הסמים הישראליים הקימו בחודשים האחרונים מעבדות מאולתרות לזיוף הרואין ומפיצים את תוצרתם בארץ וברחבי מצרים.

מבחינתם של סוחרי הסמים מדובר בעסקה משתלמת אחרי שמחירו של הסם הקטלני בישראל קפץ בחודשים האחרונים מאז פרוץ משבר הקורונה מ-90 אלף שקלים לק"ג ל-200 אלף שקלים, ומחירו של גרם הרואין נקי וטהור, ללא ערבוב עם חומרים נוספים, יכול להגיע לכ-200 שקלים, בזמן שמחירו של גרם הרואין מדולל ומעורבב נע בין 100 ל-150 שקל.

"רוב הגבולות סגורים להברחות למרות שפה ושם יש כמה הברחות של הרואין דרך הגבול עם לבנון או ירדן - אבל זה לא קורה בכמויות גדולות", מסביר קצין משטרה, "המחסור הזה גורם לעלייה במחיר הסם שהיה פופולרי בעיקר בשנות ה-80 וה-90, ושוב חזר לתודעה בתקופת הקורונה וגורם לסוחרי סמים לזייף אותו בכל מיני ערבובים של חומרים קטלניים".

"להערכתי עשרות אנשים מתו בישראל בשנה האחרונה מהסם הזה לצד אלפים שקיפחו את חייהם במצרים. זה לא סוד שבתקופת הקורונה מצבם הנפשי של לא מעט אנשים התדרדר, וחלקם בוחרים לברוח לסמי הזיות או הרואין כדי לברוח מהמציאות הקשה. זה בדיוק מה שמעודד את סוחרי הסמים ואנשיהם לפתוח עוד ועוד מעבדות מאולתרות לייצור הסם", מוסיף אותו קצין.

מעבדת הרואין (צילום: דוברות משטרת ישראל)
200 אלף שקלים לקילוגרם הרואין | צילום: דוברות משטרת ישראל

כאמור, הרואין, שנחשב לסם הרחוב הכי ממכר בעולם, נעלם יחסית מהתודעה של צרכני הסמים בישראל בשני העשורים האחרונים, אך לאחרונה הוא "זוכה לפריחה מחודשת", ובעקבות הביקוש הרב, הוקמו ברחבי הארץ עשרות מעבדות מאולתרות לזיוף הסם והעשרתו בחומרים כימיים - בעיקר באזור הנגב, לכיש והשפלה.

עם יצירת הסם, מי שמבריחים אותו מישראל למצרים הם בעיקר סוחרי סמים בולטים מהפזורה הבדואית, שהבריחו בתקופה האחרונה למצרים מאות קילוגרמים של הרואין מעורבב או מזויף. "בדרך כלל זה הפוך והסמים מוברחים ממצרים לישראל, אבל במקרה של ההרואין, שנחשב לסם מבוקש במצרים ומכורים אליו מיליוני אזרחים מצריים, הגלגל התהפך ועקב המחסור החמור הבדואים מנצלים את המצב. אנחנו עוקבים אחרי התופעה ונעשה הכל כדי לסכל את ההברחות", חושף קצין משטרה נוסף.

מעבדת הרואין (צילום: דוברות משטרת ישראל)
סוחרי הסמים הישראלים מציפים את מצרים בסם | צילום: דוברות משטרת ישראל

עוד נודע כי בשבוע שעבר פשטו בלשי תחנת משטרת ערוער בסיוע לוחמי מג"ב דרום על מבנים השייכים לשבט אלהואשלה הסמוך לדימונה, ותפסו במקום מעבדה לייצור הרואין יחד עם 2.5 ק"ג הרואין שעורבב עם חומרים שונים.

הכמות שנתפסה כבר הייתה מחולקת בשקיות למנות, ובנוסף נתפסו במקום 50 אלף שקלים במזומן, מאות אלפי לירות מצריות וחומרים כימיים שונים. שלושת החשודים שנתפסו במקום, כולם בשנות ה-20 לחייהם, נעצרו כמי שמעורבים בייצור ההרואין והפעלת המעבדה.