"כל אחד והגיהינום הפרטי שלו"', זה המשפט המצמרר שכתוב על החזה של חורחה אומברטו מרטינז קורטז (39) תושב מקסיקו, מי שנחשב לאחד הרוצחים הסדרתיים הכי אכזריים שפעלו בשנים האחרונות באמריקה הלטינית ומשפטו שמתנהל בימים אלה מסעיר את מקסיקו כולה.

סיפורו של קורטז מתחיל בתחילת העשור הקודם, אז הידיעה על מעשיו זעזעה את תושבי שכונת "סונה רוזה" שבמקסיקו סיטי ואת מקסיקו כולה לאחר שנחשף כי הוא רצח לפחות שלוש נשים איתן ניהל קשרים רומנטיים, ונמלט מהמדינה.

למרות הפשעים המחרידים להם הוא אחראי, מתברר שעוד לפני שהפך לרוצח סדרתי מתועב, שמו של מרטינז היה מוכר היטב במרכז מקסיקו בעקבות סדרת פשעים שונים בהם היה מעורב. בשנת 2010 הורשע קורטז במספר עבירות של גניבה ונידון ל-4 שנות מאסר, אך מהר מאוד הוא הצליח להפחית מעונשו לאחר ששילם דמי ערבות לרשויות המקומיות. 

אדריאה ראמוס, אחת הנשים היחידות שהצליחו להימלט מידיו של קורטז וחייה ניצלו בנס, תיארה במהלך משפטו כיצד הוא היכה אותה, גרר אותה כשהיא חבולה ופצועה, וניסה לחנוק אותה למוות. באותה עדות מצמררת, סיפקה ראמוס לתובעים הצצה נדירה וקשה אל שיטת הרצח של האיש שהפך לאימת מקסיקו.

בספטמבר 2014 מצאו חוקרים מקומיים את גופתה של יאן קיונג ג'וּן בורגו, כשהיא תלויה מצווארה בדירתה. על פניו זה היה נראה כמו עוד מקרה של התאבדות, אבל מומחים לרפואה משפטית הרגישו שמשהו לא כשורה, ועדותה ההיא של ראמוס התאימה לבדיקות שנערכו לגופתה של בורגו לאחר מותה.

במהלך הבדיקה הצליחו הרופאים לאבחן שטפי דם מוזרים בגפיה התחתונות של בורגו, ובנוסף הבחינו שמישהו גזר חלק משיערה זמן קצר לפני מותה. בצילומי מצלמות האבטחה מאזור הרצח שהגיעו לידי המשטרה, התברר מאוחר יותר שקורטז היה האדם האחרון שנפגש עמה לפני מציאת גופתה.

שנתיים מאוחר יותר, נמצאה גופתה של קמפירה ליסנדרה קמורלינגה בדירתה. אחיה היה זה שמצא אותה שרועה ללא רוח חיים על רצפת ביתה כשתנור הגז פועל בנסיון לביים מקרה התאבדות נוסף. תוך זמן קצר התברר שגם היא ניהלה קשר רומנטי עם העבריין המקומי.

בדו"ח הנתיחה לאחר המוות נקבע כי קמורלינגה מתה מחנק, וגם שם צויין שאותו אדם שחנק אותה גזר לה ככל הנראה חלק משיערה לפני הרצח. בשלב הזה ובאופן טבעי - קורטז כבר הפך לחשוד העיקרי, ורגע לפני שזומן לחקירה על ידי הרשויות - כבר נמלט ממקסיקו למדינה אחרת במרכז אמריקה.

כשנה אחרי מקרה הרצח של קמורלינגה, נלכד קורטז ברחובות גואטמלה שם הוא חי כמחוסר בית מתחת לגשר במערב המדינה. מעצרו הגיע לאחר ששוטר ביקש ממנו להזדהות, וכאשר זה ענה לו בחוצפה - הוא ערך לו בדיקה קפדנית, בדק את טביעות האצבע של ההומלס המוזנח, ושניות לאחר מכן צץ במחשבו של השוטר צו המעצר הבינלאומי של האינטרפול שעמד נגד קורטז. 

וכך, 10 חודשים אחרי שנמלט ממקסיקו, קורטז הוסגר חזרה, שם הוא נעצר מיד ונשפט על מעשיו, משפט שנמשך עד היום.

כתבים מקומיים שמסקרים את המשפט מדווחים כי בזמן הדיונים שנערכו עד כה, קורטז לא הפסיק ללעוג לצוות התביעה ולעדים מטעמם, ובשלב מסוים הוא אפילו כיוון לעברם אצבע מאיימת – רק כדי לקבל אזהרה מהשופט.

נכון להיום, כאמור, משפטו של קורטז עדיין מתנהל ומעורר ענין רב במקסיקו, ומסתמן שהוא בדרך לשנים ארוכות בכלא, בתקווה ששם הוא יגלה את המשמעות האמיתית של המילה גיהינום.