המעורבות של רביע עריידי (43), תושב הכפר הדרוזי מע'אר שבצפון הארץ, בעולם הפשע במגזר הערבי יצרה לו לא מעט שונאים. עריידי, בנו של פרופסור נעים עריידי שהיה בעברו שגריר ישראל בנורבגיה ואיסלנד, היה חבר בארגון הפשע המסוכן של משפחת אבו לטיף והפיק סרטונים ברשת טיקטוק בהם איים על ארגוני פשע יריבים – עד שזה עלה לו בחייו.

"רביע חשב שאם יש לו את הגב של אבו לטיף אז מותר לו הכל, אבל הוא טעה", מציין עבריין מצפון הארץ, "בסופו של דבר החליטו לסגור איתו חשבון בדרך הכי אכזרית שיש כדי להעביר מסר".

בשבוע שעבר ארבו רעולי פנים לעריידי ליד ביתו בכפר. על פי החשד, הם עשו לו "כיפה אדומה", ועריידי חשב שמדובר בעבריינים המקורבים לארגון. הוא נחטף בכוח לתוך המכונית, וההערכה במשטרה היא שהוא הובל לשטח פתוח שם נורה, נדקר, וראשו נערף. בהמשך המעורבים, שלפי החשד משתייכים לשני ארגוני פשע ערבים שנחשבים לאויבים של אבו לטיף, ביתרו את גופתו ופיזרו את חלקיה. חלק מחלקי הגופה נמצאו ליד בית ספר בבוסמת טבעון, אחרים ליד כלא צלמון.

הנרצח בבוסמת טבעון - רביע עריידי
הנרצח בבוסמת טבעון - רביע עריידי

"מי שרצח את עריידי רצה להעביר מסר ברור וחד לאנשי ארגון אבו לטיף - מי שיעז להתעסק איתו מיועד לגורל אכזרי", מעריך קצין מודיעין במשטרת ישראל, "זה רצח מהאכזריים ביותר שנתקלתי בהם. בסגנון של מחבלי דאעש. אנחנו מעריכים שהמטרה של הרצח הייתה להראות שארגון אבו לטיף חלש בשטח, ולמנוע מאחרים להצטרף אליו". לדברי הקצין, בחודשים האחרונים הפכו ארגוני פשע במגזר הערבי לאכזריים יותר, "הם מושפעים מסרטוני הוצאה להורג של דאעש, ואימצו את הדפוסים שלהם".

זמן קצר לאחר מציאת חלקי גופתו המבותרת של עריידי, לקחו לכאורה אחריות על הרצח חברים בארגוני הפשע היריבים – חרירי, נעימי וטבעש וגורמים במשפחת הפשע של מערוף. "כבר הזהרנו אתכם שוב ושוב לנתק את קשריכם עם הסרטן של אבו לטיף", נכתב בכרוזים שהופצו בצפון, "כולכם צפיתם בימים האחרונים באיומים מעמוד הטיקטוק שלו (הכוונה לעראידה) כלפי מתנגדי משפחת אבו לטיף. הוא מצא את מותו וראשו נערף כדי שישמש לקח. הוא קיבל את המגיע לו".

המלחמה בין שלושת הארגונים לבין ארגונו של אבו לטיף גבתה כבר את חייהם של עשרות עבריינים וחפים מפשע בשנה האחרונה. בחודש אפריל האחרון נחטפו מהכפר עוספיא שני צעירים בשנות ה-20 לחייהם, חליל כיוף ותאמר עטשה. השניים נורו למוות, וגופותיהם הועלו באש ליד מטע זיתים לא רחוק מהכפר ראמה, מעוז ארגון אבו לטיף. על פי החשד מי שהיה מעורב באירוע הם עבריינים המזוהים עם אבו לטיף, שביקשו לנקום רצח כפול שאירע יממה לפני כן של אנשיהם.

הרצח במועצה המקומית עוספיה (צילום: 27א')
חליל כיוף כבן 30, ותאמר עטשה, בן ה-20 | צילום: 27א'

ביום שישי שעבר נרצחו בכפר מכר-ג'דידה בני הדודים אשרף ואמיר בסל, על פי החשד בגלל שפרסמו בטיקטוק סרטוני תמיכה בארגון אבו לטיף. רעולי פנים ארבו להם וירו בהם מטווח אפס. עבריין מצפון הארץ טוען כי באחרונה היו חיסולים אכזריים באזור, שחלקם נותרו מתחת לרדאר. "למשפחות סיפרו שהם ברחו לדובאי או לטורקיה", הוא מציין.

במשטרה מעריכים כי העבריין עמאר חאמד מחיפה, שמוכר בכינוי "גינג'י", נקלע גם הוא לאכזריות של ארגון פשע גדול בצפון הארץ. אך עד היום לא נמצא שום קצה חוט שיוביל למקום הימצאו של חאמד, שנעלם לפני כשנתיים. "קיים חשד שהוא נרצח ונקבר במקום שומם", מעריך עבריין מארגון פשע בצפון, "העבריינים בצפון אלימים מאוד, אין להם ערך לחיי אדם".

"האכזריות כל פעם עולה מדרגה", מסביר גורם במשטרה, "הם הבינו שככל שהחיסולים אלימים, עבריינים צעירים נרתעים מהצטרפות לארגונים יריבים. הם מנסים לגייס לארגונים שלהם את כל מי שאפשר, יש מלחמה על כל אחד מאותם צעירים".