מוראד אבו חמוד (33), תושב שפרעם וירקן במקצועו, תמיד אהב את החיים הטובים. הוא נוהג על רכב אאודי R8 מפואר בשווי מאות אלפי שקלים, מתלבש במיטב המותגים ומחזיק באורח חיים יוצא דופן יחסית למקצוע בו הוא עובד.

מידע שהגיע לאנשי היחידה המרכזית של המחוז הצפוני במשטרת ישראל היה זה שגרם להם להתחיל לעקוב אחרי אבו חמוד, אדם בעל עבר פלילי, בניסיון להבין איך אדם כמוהו נוסע על מכונית מזוג זה וחי את סגנון החיים בו הוא מתרברב.

"החלטנו לעקוב אחריו ולבצע האזנות סתר לשיחות הטלפון שלו כדי להבין מה הוא באמת עושה ומאיפה כל הכסף שיש לו. לאבו חמוד יש עבר פלילי בתחום הסמים, וזה כבר הדליק לנו נורה אדומה", מסביר גורם במשטרה.

וכך, במשך כשלושה חודשים, עקבו בלשי ימ"ר צפון אחרי אבו חמוד מבלי שהבחין בהם. הם ביצעו לו איכון לטלפון הסלולרי, וגילו שהוא מגיע בצורה קבועה לשמורת טבע בצפון הארץ, שם התברר שהוא הקים לכאורה שדה מריחואנה ענק בו גדלו כ-2,700 שתילים של הצמח האסור.

במהלך המעקב זיהו הבלשים את אבו חמוד משקה את השדה, רוכש דשן עבור הצמחים ומתקין טפטפות בכל השדה העצום. כמו כן, האיכון גילה שבמשך כחודשיים הוא הגיע מדי יום לשדה המריחואנה ודאג לטפח אותו, ולפני מספר שבועות החליטו השוטרים שהבשילה השעה לעצור את אבו חמוד והם פשטו על שדה הקאנביס ועצרו אותו במקום.

View this post on Instagram

A post shared by (@audi.r8) on

"בסך הכול באתי לעשות על האש עם חברים וחיכיתי שיבואו עם המנגל", טען אבו חמוד להגנתו, "אין לי כל קשר לשתילים ובמקרה הגעתי למקום. לא גידלתי כלום". בהמשך, הוא סיפק גרסה נוספת וטען כי הוא נחבל בגופו ובסך הכל רצה לשטוף את החבלות באמצעות צינור מים שהיה במקום

לאחר מעצרו, הגיעו לתשאול בתחנת המשטרה גם כמה מחבריו של אבו חמוד, ואחד מהם הכחיש בכל תוקף כי היה אמור להיפגש עמו כדי לעשות איתו על אש בשמורה.

מוראד אבו חמוד
מוראד אבו חמוד | צילום: צילום פרטי

במשטרת ישראל לא קנו את טענותיו וסיפוריו של אבו חמוד, וקבעו כי הוא אינו ירקן תמים אלא עוסק גם בגידול מריחואנה, ופרקליטות מחוז צפון החליטה להגיש נגדו כתב אישום בגין גידול אלפי השתילים שנמצאו בשטח והיו שייכים לו על פי החשד.

במשטרה הוסיפו כי יש בידיהם ראיות ועדויות של אדם שמכר לאבו חמוד חומרי דישון, וכי איכון שנעשה לטלפון שלו במשך כמה חודשים הצביע כי הוא נהג להגיע לשדה המדובר בתדירות גבוהה מאוד.

בכתב האישום נגדו נטען כי לאבו חמוד יש עשר הרשעות שונות בתחום הסמים, ובאחד התיקים נגדו הוא הורשע בגידול וסחר בסמים והיה אמור לרצות בקרוב עונש מאסר בעבודות שירות. עורכי דינו של אבו חמוד, יוני דדון ותומר נווה, טענו בבית המשפט כי לא הוכח שלמרשם יש קשר לשדה המריחואנה וכי קיימים בתיק קשיים ראייתיים רבים.

יוני דדון
יוני דדון | צילום: יואב איתיאל

בסופו של דבר החליט בית המשפט לשחרר את אבו חמוד למעצר בית באזיק אלקטרוני לאחר שהגיע למסקנה כי אכן קיימים קשיים ראייתיים בתיק נגדו, ועורכי דינו מסרו בתגובה: "מורד אבו חמוד היה במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. הוא בסך הכל ביקש לעשות על האש עם חבריו בטבע, והסיבה היחידה שהוגש נגדו כתב אישום היא עברו הפלילי. הוא אינו קשור למקרה".